bugün

aynı ülkede yaşayan, aynı değerleri paylaşan insanların ve aynı kültüre sahip olan olan insanlar'ın olağan durumunu referandumla ilişkilendiren yazar söylemi. şimdi ben burda vereceğim oyu söyleyecek kadar cesur(!) değilim * * * o yüzden farz-ı muhal diyip konuşayım efenim.

şimdi ben farz-ı muhal evet diyeceğim ama benim bir sürü arkadaşım, var hayır diyen. en yakın arkdaşlarımdan biri evet diyor biri hayır.
ama kimse kimseye bağırmıyo, hakaret etmiyo, senin ben ta .mına koyim falan hiç demiyo.

şimdi ben farz-ı muhal hayır diyeceğim ama benim akrabalarımın bir kısmı evet diyo, komşularımın da bir kısmı da öyle, açıkca fikirlerini beyan ediyorlar. çünkü evet diyenin komşuluğundan şaşarım, yok efenim hayır diyen akraba olmaz olsun gibi söylemler duymuyorlar muhatablarından. hal böyle olunca açık yüreklilikle fikirlerini söyleyip adamakıllı, seviyelice tartışıyorlar.

ama sözlükte tatlı su babayiğitleri karşıt fikirlere sahip olanı vuruyor yerden yere. eminim onlarında da arkadaşları, akrabaları arasında onlarla hemfikir olmayanlar vardır, onlarla tartışıyorlardır da eminim ama buraya gelince babayiğiler(!) ne hikmetse tartışma, yerini hakaretlere, küfürlere bırakıyor. efendim biz yazarlar olarak siyasilerin seviyesine düşmeyelim. *
son olarak mahsundan gelsin: (bkz: hepimiz kardeşiz) *
referandum konusunda açılmış başlıklardan en yapıcısı.
sonuna kadar haklı olan insan söylemidir. haklısın kardeşim.
itidal kelimesi unutturulduğu için pek anlatılamayan yaklaşımdır.
eger aynı aileye mensuplarsa elbette,neden olmasın..
(bkz: #9353292)
o zaman milleti referandumlarla ayırmaya çalışanlara gelin "hayır" diyelim!

(bkz: kardeşlikten nasiplenmeye çalışan hayırcı)
tüm insanoğlunun en belirgin ortak noktası aynı dünya üzerinde yaşamaksa,her birey farklı düşünüp farklı algılayıp farklı yorumlayıp farklı tarzda hayatı benimsiyor diye kutuplara ayrılmak zorunda değiliz.
"aksini idda eden orospu çocuğudur." şeklinde devam etmesi kuvvet muhtemel cümle.
"evet diyenler cahildir", "hayır diyenler darbecidir" diyenlerin söyleyemeyeceği söylevdir.
hem evet hem hayıra basan bendeniz için gayet doğru bir söylem.
bir an "mahsun kırmızıgül" sözlükte yazar mı oldu diye merak ettirmiştir.

(bkz: hepimiz kardeşiz)
şüphesiz ki kadir inanır aramızda bir yerlerde bu başlıkta ve bizi birleştiriyor

(bkz: ayrım yapmayın uleynn!!)
doğru ve olması gereken yaklaşımdır , aferindir .
katılmamak mümkün değildir.
evet oyu veren kardeşi kardeşlikten reddederim ben diyeceğim önermedir. ayrıca böyle bir insanla aramda kardeşlik bağı olamayacağını düşünmekteyim. camii avlusunda bulunmuş olma ihtimali yüksektir. veya kurban bayramında kesilmek üzere sürüden alınmış ama kesmeye kıyılamamış bildiğin koyundur. onu bu kadar önemsersen gider oy da atar işte.
boykot diyen de kardeştir.
belli nüansları olan doğru saptama.

1- kürtlerin bir bölümü türkler'den nefret ediyorlar. ellerinden gelse hepimizi keserler. (bkz: hain evlat ökkeş)
2- türkler'in bir bölümü türklük bilincini ve benliğini yitirmiş, asimile tiplerdir. (bkz: ailenin gerizekalısı)
allah gökten kitap indirse, emir verse bile ne evet diyenler, ne de pkklılar asla kardeşim değildir.

(bkz: kişisel görüş başlığı)
fikir, seçim kişiyi bağlar.

bu gemide hepimiz kardeşiz mesajı verilmektedir.
türban takıp her yerde her kurumda salına salına dolaşacağım, dört kadınla evlenebileceğim ve her sahtekarlığımı çıkara dönüştüreceğim diye, cennet vatanımı satan insanlarla kardeş mardeş olamam ben. william wallace, ülkesini sömürgeden, ingiliz uşaklığından kurtarmak için herşeyinden vazgeçti. işkence görürken bile özgürlük diye bağırdı. kanının son damlasına kadar, bağımsız, özgür bir ülke için çırpındı. bizse kendi ellerimizle verdik ülkemizi. ben böyle yaratıklarla kardeş mardeş olamam.
gecmiste bizleri katletsinler,

sonra kutsal aylarda neden oruc tutmuyorsun diye assınlar dövsünler,

sokakta yürürken bası acıkalra laf atsınlar,

ciftciye ananı da al git diyen basbakanı köylünün dostu desinler,

emeklilik yasımızın öldükten sonra olmasını saglasınlar,

yetmiyormus gibi namaz kılmalarına ya da dini inanclarına karıstıgımızı idda etsinler,

halkı dolandıranları 8 yıldır basımıza padişah etsinler....

daha yazarım ama anlasılmıstır.

kardeş anlayışı ne kadar değişmiş.

o zaman benim her zaman yanımda olan her zaman elimden tutan gerçek kardeşime ne diyeceğim ?
şeriat muhabbetlerini geçiniz arkadaşlar. sağcı-solcu kavgasına dönüştürmek kadar yersiz birşey daha olamaz şu durumda. kominist-ülkücü ihtilallerini hatırlayalım. bir hiç uğruna iki kardeş birbirini öldürdü o zamanlar. yapmayın, etmeyin. tarih yakın tarih. gözünüzü kapatmayın. istenileni değil, olması gerekeni yapın.
iki kısmında belli bir bölümünü çıkardıktan sonra kalan kısmı için söylene bilecek durum.
Koyunlarla insanlar kardes olamaz. Evet.