bugün

çocukluktan beri gelen alışkanlıktır.. zira tuvalet adabını öğrenme yaşını 3 olarak baz alırsak 22 yaşında birisi ortalama olarak 19 senedir tuvalete her girdiği seferde kapıyı kapatmaktadır, gayet normaldir ve terbiye unsurudur..

fekat evde kimse yok iken girilen tuvaletin kapısını kapattığında hep zihinler de bir garipseme duygusu oluşur niye kapattım ki kimse yok evde denilerek..

ve fantazi olsun diye evde kimse yok iken artık kapı kapatılmaz ve tarifi olmayan rahatlama özgürlük duygusu oluşur..

insanoğlu ne gariptir ki saçma sapan şeylerin tabusunu kırmaktan bile zevk alır..
kucuklukten gelen korkularin bir urunudur. tuvaletten cikicak canavar fare zebani gulyabani gibi yaratiklari engellemenin bir yolu olarak insan pisikolojisine yerle$en olaydir.
(bkz: kendinden utanmak)
gayet normal olan bir eylemdir.*
(bkz: alışkanlık)
el alışkanlığıdır.
tuvalet kapısıyla sokak kapısının karşılıklı olması durumunda eve her an birinin gelmesi ihtimaline karşı yapılması hiç de yanlış olmayan bir eylem.
tuvalletten gelen lavanta kokularının(!) diğer odalara yayılmasını engellemek için yapılan bir eylemdir.
(bkz: refleks)dir kedileri....

(bkz: bu entry sadece bkz dan oluşmuyor)
bu işi yapan kişi ve ya kişilere söylenecek laf:
+paranoyak mısın lan sen?
-yaa öle deme 'ıhhh'
+sen çık bir ordan çık...
çok fena dışkalama durumundan dolayı, evin içini koku sarmasın diye yapılan hareket...*
her an biri gelebilir düşüncesi ile yapılma ihtimali olabilen hadise
Hırsızın eve girmesi ihtimaline karşı yapılabilecek eylem.
ne olur ne olmaz insan kişisinin yapacağı iştir.
tamamen psikolojik bir olaydır.rahat olma , güvende olma , kapalı kapılar ardında pislikleri halletme duygularından kaynaklanmaktadır.

mesala küçükken düşünürdüm "ya acaba bu ünlüler kaka yapıyormu" sonra derdim "yok canım o kadar terbiyesiz degillerdir ya" falan.onları sıçarken gözüm de canladırmak bana çok ters , ayıp geliyordu.keza burdaki kapı kapatma olayı da kendini koruma va dış dünyaya kapatma duygusundan ileri gelir.
(bkz: koku yalnızlık dinlemez)
"aniden birisi gelirse ödüm bokuma karısmasın" hadisesi.
ayrıca
(bkz: gercek anlamında kullanılan deyimler)
paranoyak birinin de yapabileceği eylem.*
alışkanlıktan da kayynaklanabilecek hareket gayet normal bir davranış ayrıca tuvalette çıkması olası misk-i amber kokularının bir nebze olsun odaya yayılması engellenebilir .daha ilginci ise evde kimse yok ken banyo kapısını kilitlemek tir zannımca.
insanoğlundaki mahremiyet dürtüsünün yalnız kaldığı anda bile peşini bırakmadığının göstergesidir. bir sakınca yoktur, nasıl rahat ediliyorsa öyle yapılabilir. *
(bkz: pavlov un kopegi)
Kendimize olan saygımızdan ileri gelen bir durumdur.Alışkanlıktır.
şimdi hırsız mırsız girer pislik olmasın diye bir düşünceye sahip olabilen insan.
Soğuk kış günlerinde gerçekleştirilmesi gereken eylem. Soğuk havada nefes ve diğer gazlar aracılığıyla tuvaletin bir nebze ısıtılması için gereklidir.
gayet doğal olan eylemdir. evin leş gibi kokmamasını isteyen kişi evde birileri varken ya da yokken tuvaletin kapısını kapalı tutar.

ille de paranoyaklığa yormak gerekirse şuna bakılmalıdır:

(bkz: evde kimse yokken tuvalet kapisini kilitlemek)