altın günlerinde annelerin bazen diğer anneler ile birleşip , bazen tek olarak alınan genellikle ucuz yollu olan hediyelerdir.
yeni tanıdığınız birinin evine ilk giderken de götürülebilen hediye çeşidi.
(bkz: çay takımı)
mantığı bir türlü çözülememiş hediye bahanesidir. elalem ev aldı diye biz niye hediye almak için çırpınalım ki? adamın biri karı, karının biri koca aldı diye 3. şahıslar hediye alsın, falanca ev aldı aa hediyesiz gidilmez bilmemne...
genellikle tabak, çanaktan oluşan hediyelerdir.
(bkz: nal)
(bkz: nazar boncuğu)
Yemek masasının üzerine koymaya yönelik alınan anlamsız nesnelerdir. Yemek yerken nereye koyacaksak! Şimdi bakıyorum böyle saçma şey görmedim.
yeni ev alanlara, ilk defa evine gittiğin insana alacağın günlerce üzerinde "ne alsam" diye kafa yorduğun şeydir.
insana kafayı yedirten hediyedir. günlerce düşünürsünüz ama nafile. akla hiç birşey gelmez. tabak çanak gibi klişe şeyler yerine fark yaratacak bir hediye bulmak için çırpınırsınız. hele de gideceğiniz ev tripleks muhteşem bir villaysa işiniz daha da zordur. allah kolaylık versin.
(bkz: borcam)
genellıkle anneler tarafından goturulen borcamdır anneler bunu hıc kullanmadan baska bır yenı eve goturur bır rıvayete gore sadece bes tane vardır ve butun turkıyeyı dolasır.
Not:borcam degıl de dekorasyon kutu olur,mınder olur kabul edılır.
borcam

6'lı su bardağı/çay bardağı takımı.
Bugün itibariyle gelmeye başlamıştır.

hediyesinde de değilim, gelmese de olur.

misafirler gelmeden önce yapılan temizlik ve hazırlık daha sonra gittikten sonra yapılan temizlik beni mahveden.
Klasik paşabahçe borcam.