bugün

espriyi yapan her durumda mal gibi kalır. espriyi açıklamaya çalışsa, kendi çapımda bişeyler yaptım, anlatamadım dercesine ezilir ezilir... espri o saatten sonra anlaşılsa bile yüksek ihtimalle gülen olmaz. yok, espri açıklamak tarzım değil derse bu sefer boş konuşan adam damgası yer. her koşulda mal gibi kalır, yani bombok bir durumdur.
tek videoyla anlatılacak durum, şekil.
http://www.youtube.com/watch?v=8144l37GS-c
Sonunda 'şimdi burada hep birlikte gülüyoruz' diyenler mevcuttur.
(bkz: fıkrasına gülünmeyen adam)
akşam güneşinin size yansıması olayının farklı versiyonu.
(bkz: Fıkrasına gülünmeyen adamın dramı)
en kaliteli espri bile olsa boka bulandığınızın işaretidir. çünkü neden? bana hiç kimse şunu diyemez: 'abi bir espri yaptım kimse anlamadı, sonra açıklayınca yerlere yattılar hıaaamıına!' işte bunu diyemeyeceğiniz için bu an, hayatın en boktan anlarındandır. esprinizi açıklasanız bir türlü, açıklamasanız bir türlü.
(bkz: south park sessizliği)
ehe meheh diye zorlama ezik gülüşlerin ardındandan gelemesiyle durumun kurtarılmaya çalışıldığı andır.
espriyi yapan pesimist bir kişilikse iç düşüncesi şunu söyleyecektir:

+beni kimse anlamıyor.
açıklama yapmadan tatsızlığında bırakmak gerekir. kin güdün unutmayın ve yeri geldiğinde bir hamleyle öcünüzü alın!
fıkrasına gülünmeyen adamın içinde bulunduğu durumdur.
yer yarılsa da içine girsem denilesi andır.
Herkesin gülerken senin de kendini zorlayarak gülmeye çalıştığın andır.
Moral bozucudur. Herkes anlar ama siz tek başınıza bakakalırsınız, öylece. acaba neydi ne demek istedi sorsam mı diye. Utandırır.

Edit. Espriyi yapan ben isem olay başka. Herkesten çok ben güldüğümden onlar gülmese de sorun yok. Gülerken neden gülmediler diye düşündürür lakin amman gülmezseniz gülmeyin denir gülmeye devam edilir.
Kimse şakalarıma gülmüyor evet, alıştım.
tüm galaxy nin ve evrenin genişlemesinin durduğu andır.
derin ve tedirgin edici bir sessizlik olur. Zaten o sessizlik anında biri dayanamayıp gülmeye başlar.

Espri dolaylı da olsa amaca ulaşır yani.
bu adamlar bu kadar mı salak der ve gülmeye başlarım.

esprime değil tabi salaklıklarına.

(bkz: çok salaksın keşke ölsen)
Yapacak pek birşey yoktur. Açıklamaya çalışıp daha da sıçtığını sıvamadan öndeki maçlara bakılmalıdır.