bugün

chp reklamında görülen üzücü olaydır. yapılması gereken şey fark etmemiş gibi yapıp öğretmenin utanmasını engellemektir.
bırakın emekli öğretmeni, çalışan esnafın yazarkasasını başbakanın kafasına fırlattığı günlerde daha çok görülen şey. ki o zamanlar bile simit satan öğretmene pek rastlanmazdı. şayet büyük bir borcun altına girmediyse, başında büyük bir bela yoksa, o maaş pekala o öğretmene yeter, emeklilik ikramiyesiyle kendine zaten ev almıştır, veya önceden evi varsa ikramiyesini bankaya atmış faizini yiyordur veya değerlendiriyordur, en az 1000 TL ve üzeri maaş da alıyor ayda, simit satacak bir durum yok.

eğer ak parti döneminde bu öğretmen simit satıyorsa, ve ak parti öncesinde altında bmw ile dolaşıyordu da hükümet yüzünden bu hale düştüyse, ak partiye ben de oy vermeyecem.

ama bırakın artık bu 1970 model jargonu, ajitasyonla mı halktan oy alacaksın.
yok be abla nerde.öğretmenler şimdi aldıkları maaş ve çalışmadıkları onca gün ve ayla bizimle dalga geçerken şuan ve en elle tutulur meslek öğretmenlik olmuşken yapmayın bunu.

yav arkadaşım 2100 lira net maaş artı 300 ek ders alıyor.bu arada haftada 6 saat boş dersi olduğundan amway de çalışıp 2 milyar da ordan alıyor.

yeni bir araba aldılar geçen.
simit satmayı utanılacak bir şeymiş gibi gören akp zihniyetinin (ki salak olduklarından akpliler, doğaldır.) anlamadığı reklam konusu.

utanılacak olan tüm hayatı boyunca çalıştıktan sonra, hala çalışmak zorunda olmaktır. tema bu ama sana kalırsa libya, ankara kıtasında. ilk cumhurbaşkanı da süleyman demirel'dir. he bir de kıbrıs karadenizdedir sevgili cahil.
benim matematiğim zaten zayıftır diyerek 10 tl ye kadar para bırakmak istediğim bir olaydır.
Bir öğretmen adayı olarak reklamlarda izlediğimde üzülmeden edemediğim durum. Hiç denk gelmedim denk gelen arkadaşımda yok ama öğretmenlerimizin geçim sıkıntısı nedeniyle ek işler yaptıklarını adım gibi bilmekteyim. Ne kadar üzücü ki bu durumu düzeltecek herhangi bir şey elimden gelmemekte.
okulların bahçeleri modelli araba dolu. bu devirde öğretmenler simitcilik değil galericilik yaparlar. zor durumda olan kişiler günde 12 saat çalışan 600 lira alan asgari ücretlilerdir.
(bkz: hayata dair iç burkan detaylar)
aslında türkiye'nin gerçek yüzüdür. memurun maaşının çok az olduğunun bir mesajını bildiren bir reklamdır.
150 TL emekli maaşı olup da kişi simit satıyorsa, bu ülkede asgari ücretle çalışıp 2 çocuk okutanlar napıyorlar acaba merak ediyorum, bu işte bir gariplik var, haaa kişi boyundan büyük bir borca girmiştir, arabasını yenilemiştir, oğluna kızına ev araba almaya kalkmıştır, kusura bakma hocam sana acıyamam. 1500 Tl ve emekli ikramiyesi az değil. haa keşke daha çok olsa ama türkiye şartlarında az değil.
eski öğretmeni pezevenk olarak görmekten iyidir.

- abi 1 saat ne kadar?
+ şey...
- hocam! siz..
+ ekmek parası rıfkı..
- bundan kimseye söz etmeyeceğim hocam merak etmeyin
+ söz et lan ipne! al şu kartı da arkadaşlarına bahset buradan
- %&^)%&^
eski işsizi hala işsiz olarak görmekten daha acı değildir.
türkiye'nin gerçeği olan fakat chp reklamında gözler önüne serilen gerçektir. solcuların aklına sıçanlar var, lakin sağcılarda üzerine sıçılacak akıl bile olmadığı için sessiz ve eylemsiz kalmaktayız. simit satmak elbette utanılacak iş değildir. fakat yıllarca şerefiyle öğretmenlik yapmış bir insanın geçim derdine düşerek simit satmak zorunda kalması, bu öğretmen emeklisi kişi için utanç kaynağıdır. siz ne anlarsınız? alışmışsınız ekmek elden su gölden yaşamaya. yıllardır aynısınız. sol iktidardan tırsarsınız. çünkü çalışmak zorunda kalırsınız. yok öyle armut piş ağzıma düş! ama ne yazık ki hazır yemeye alışmış ölü fikirliler mevcut hükümetleri taşıyıp baş tacı etmekte. yazıklar olsun.

hala maliye çalışanıymışçasına yok maaşı şöyle iyi, yok böyle ek ders ücreti, yok emekli maaşı yeter vs diye hesap yapanları da kınıyorum. size de yazıklar olsun.
cumhuriyet halk partisi'nin hedef kitlesi ağırlıklı olarak emekli öğretmenlerden oluştuğu için reklamdaki mesaj onlaradır, bunların çoğu kahvehane demeye utandıkları için öğretmen lokali dedikleri saadet yuvalarında pineklerler.
Ben eski değilim ama ben bile düşünüyorum bir simit arabası almayı şükür halimize demeyi biliyoruz ama hayatın gerçeklerinide göz ardı edemiyoruz. Emekli olduktan sonra çalışmak zorunda kalanların haddi hesabı yok bu diyarlarda bu kişilerin sadece önceki meslekleri değişiyor kah polis kah öğretmen kah memur
(bkz: babam)
arkasındaki mesaj önemlidir. tüm helal rızık adına didinen fakir,emekçi,küçük esnafı hakir gören, utandırma hedefindeki reklamın ana temasıdır. chp li kafası bu. kendi zengin ya, jakoben ya, yıllarca rejimin kaymağını yemiş ya, elbet görür halkı hakir.

tarihi bilenler yazar kasa fırlatan bıkkın esnafı,yüce divanda yargılanan,mahkum olan dsp iktidarı nın bakanları hatırlar. 70 lerde her ecevit iktidarında Gaz,yağ,şeker,un yokluğu olmuştu. demireli sevmem ama o bu tip sorunları hemen çözdü, her ecevit sonrası iktidar olunca. ayrıca şef inönü nün varlık,yol,toprak mahsulleri vergisini, ekmeğin dahi karneyle alınmasını,yüksek enflasyon ve mal yokluğu yaşatmasını öğrenin bir zahmet.

ankarada büyüyen babannem çocukken çay için şekeri bile bulamazdık,tek halk partililerde olurdu derdi. daha nice yiyecek tek onlarda vardı. halk önemsizdi,hatta kızılay a sokulmazdı. bunları dedim,çünkü kılıçdaroğlu nun örnek aldığı kasketini,şapkasını çıkarmadığı bu iki siyaset adamı. üstelik onlar ssk batıran,devlete akraba doldurma sabıkalı kaynak kemal beyden daha dürüst ve zeki idi.
öğretmenler ortalama 2000 lira cıvarında maaş almaktadır, bazı yerlerde daha da yüksek maaşlar ek derslerle mümkün olmaktadır. gençlerin öğretmen olmak istemelerinden öğretmen olmanın cazip olduğu kanaati çıkmaktadır. çevrede evi arabası olmayan öğretmen var mı diye düşünün. doğrusu daha önce pazarcılık yapan öğretmenlerin varlığı bilinmektedir. chp de reklamındaki öğretmeni kendi iktidarları döneminde çekmiş olabilir sonucu çıkmaktadır.
önce tanınmamaya çalışılır. çünkü hem kendi kendi insalığından ve ülkenden utanırsın.
olabilecek durum neticede adam gibi yaşamak için 1.700 tl ve artı ek ders ücreti yetmez. ayrıca öğretmen olmamama rağmen ben bilirken öğretmen maaşının 2100 tl olmadığını bazı yazarlar epey bir uçmuş. eğer bütün öğretmenler evli, eşi çalışmıyor, 1/4 te ve 2 çocuklu olsa idi bu maaş gerçekleşebilirdi. ayrıca ilkokul öğretmenleri hariç çoğu öğretmen öyle uçtuğunuz kadar yüksek ek ders ücretleri almaz. özellikle büyük şehirlerde bu durum geçerlidir.

asgari ücret şu kadar olan ülkede 2.000 lira iyi para gibi masallarla da kendimizi kandırmamak lazım. kaloriferli bir ev tutsa sevgili öğretmenim aidatı yakıtı derken en kıytırık ilçede bile en az 600 lira zaten gider. diğer harcama kalemlerini de eklersek o parayla ancak yaşar. ama borç düşünmekten kendini artık ne kadar derse verirse. aç kalmaz belki simit te satmaz ama çok güzel bir hayatta süremez o parayla.

bu durum tüm memurlar için geçerli. hükümetler şimdiki de dahil memuru perişan etmiştir aynı zamanda komik asgari ücretler belirleyerek özel sektör işçisinin de aynı kaderi paylaşmasını sağlamıştır. zengin daha zenginleşmiş ama çalışan bu gelirlerden asla payını alamamıştır. özel sektörde de durum aynı. kayıt dışı had safhada. sigortasız, nerdeyse bedavaya çalışan işçiler. ezilen hep halk oldu şimdiye kadar. bu hükümet döneminde de doruk noktasına ulaştı. örnek taşeronluktur. taşeronlar malı götürürken ezilen yine garibanlar olmuştur.

çözüm? çözüm falan yok.

ranta, soyguna, ezmeye devam.
kemal kılıçdaroğlu resmen kaş yapayım derken göz çıkarmış bu reklamda.
tamam emekli maaşı bir aileyi geçindirmeye yetmez kolay kolay, doğru.bir çok insan bu durumdan muzdarip o da tamam.
ama bunu bu şekilde anlatmaktan başka bir yol gelmedi mi aklınıza yahu?
yani simit satmak öyle başı öne eğdirecek , utanılacak bir şey midir şimdi? hayır asla değildir.adam çalmıyor çırpmıyor, simidini satıyor parasını kazanıyor. nedir yani,ne var utanacak?
bu sebepten oldukça saçma ve gereksiz bir reklam olmuş.
geçim sıkıntısını anlatmak için daha iyi reklamlar yapılabilir dedirten chp reklam filminden bir sahne.
ama gerçekliği olan bir durumdur*.
Hocayı sevmiyorsan beddualarım tutmuş hatta ötesine geçmiş diye çılgınca sevinebileceğin durumdur.
eğitim fakültesinde okuyan biri olarak geleceğimi kara kara düşünmeme neden olan chp reklamıdır.
(bkz: ak parti reklamları vs chp reklamları)
duygu sömürüsünde son noktadır.
bedavaya karın doyurmanın en güzel yoludur.