bugün

yeni sevgiliden sıkılmaktır.
(bkz: kaçın lan gene eski sevgili)
gelenin gideni aratması durumudur.
yeni sevgili bulamayınca ortaya çıkan özlem hissi.
yeni segilinin kişiyi hiç bir yönden tatmin edememesinden kaynaklanan durumdur.
ama eskiyi özlemekten ziyade yeni aşklara yelken açılmalıdır. denenmişi denemenin kimseye faydası olmaz.
gurura yenilmenin nedeni olabilecek durum.
gelen gideni arattığında daha bi dank edecek olan durum. öyleyse
(bkz: sevgiliyi eskitmemek)
(bkz: eski sevgiliyi unutamamak)
kişnin yenilerde aradığını bulamaması sonucu oluşabilicek eski sevgili hasreti.
(bkz: yalnızlık alameti)
(bkz: sabaha bişeyin kalmaz)
en çok sabah uyanınca hissedilir. artık hayatında olmadığını bir kere daha anlayınca.
genelde şebnem ferah ın baba oğlum şarkısı dinledikten sonra gerçekleşen iç sızı.
hiç işim olmaz o beni özlesin cümlesinin beynimde yankılamasına neden olan durumdur. * *
içine girildikçe içinden çıkılması imkansızlaşan durum.
ÖZLEMEDiM SENi

Hiç özlemedim seni
Özlemek dostluktandır
dostluğundan öte bulmalıyım seni

Sıcaklığını bulmalıyım
dokunuşlarını, kenetlenişi
Terimizle sulanmalı yeryüzü
güneş terimizle ışıldamalı sabah olunca

Apansız fırtınalar çıkmalı
sarsılmalıyım

Özlemek
yanında olmak isteğidir
gülüşünü görmek biraz da
Hiç özlemedim seni

Saçlarına gül takmam
bir ırmak gibi akıtırım ovaya
soluğunla yanar
dudaklarımın bozkırı

Akkor halindeki ufuk
bakır bir tel gibi eriyip gider
kraterler ortasında kalırım

Toprak yarılır birden
su kirlenir

Ürpertir bu coğrafya
bu serüven
ikimizi bir anda
yaşadığımı duyarım

Hiç özlemedim seni
Özlemek dostluktandır
dostluğundan öte bulmalıyım seni *
"defalarca denedim olmuyor aşkım
ne yaptıysam ben seni unutamadım" * *
güzel geçen eski günleri,zamanları,beraber izlediğiniz filmleri tekrar tekrar düşünürsünüz yapılacak pek bişey yoktur aslında.geriye hiçbirşeyi getirmez.
özleniyorsa aranmalıdır; çünkü bazı gerçeklerle yüzleşirmelidir. aradığınızda sizi unutmuş bir kişi ile konuşarak sizin de onu unutmanıza yardımcı olabilirsiniz yahut bakarsınız unutmamıştır o da özlüyordur al sana fırsat ve daha da kötüsü ararsınız şimdi meşgulüm ben seni ararım diyerek, aramamasıdır.**
hayatın ortasında ara ara gelen "hay anasını" anları.. sevda çiçeğinin uzun süre sulanmaması sonucunda kurumaya bin tutması, aklının hücrelerinden birisini daimi olarak kiralamış bir sevgili, önünde eski.. can sıkıntısı ortasında, yokluğun yanında o hücreye su gelmesi, hafif bir heyecan, biraz küfür.. ama yine de sendin, sensin.. o hep o kalacak, ister almanyada ister madagaskar^da..
belirtileri şunlardır efem;

yastığa baş konur konmaz anımsamak.
her şarkıda geçmişten bir kare hatırlamak ve içinin "cızzz" etmesi
sonra bir sigara yakmak ya da bir anda alkol almak istemek.
onun ne yaptığını tahmin etmeye çalışmak.
varsa eski mesajları bilmem kaçıncı kez okumak.
onun sana söylediklerini, senin ona söylediklerini tekrar tekrar düşünmek ..
ilk karşılaştığındaki halini,
son gördüğün halini,
en mutlu halini,
sana en kızgın olduğu halini, gözünde canlandırmaya çalışmak.
foroğraflarının her milim karesini hafızaya kazımak.

sözlüğün başına oturup eski sevgiliyle ilgili hemen hemen her başlığa "özlediğine dair" entry girmek. bu isteği kontrol edememek.

ayrıca...

(bkz: başlık üreteci olarak eski sevgili)
sözlükte yazarlık yapmaya başladığım günden itibaren fark ettiğim üzere, kanımca insanoğlunun en büyük sorunudur. ayrıca eski sevgili bir canavar, güzel şeyler yaşattıktan sonra kendini terk edip gitmeye programlamış bir organizmadır. eski sevgilisi olmayan ya da olup da özlemeyen aşağılıktır. tanrı bizleri eski sevgiliyi özleyelim diye yarattı ne de olsa. eski sevgilinin hatırasını yaşatmak için devam ederiz hayata.
özlediğin gidip göremediğindir sözünün doğruluğunu yaşatan bir duygudur.
telefon numarasını her ne kadar telefonunuzdan silmiş olsanızda hafızanızdan silememiş olmanız ve sürekli o numarayı tuşlamayı isteyip son anda vazgeçmeniz şeklinde de belirtileri olan durum.
eski sevgilinin özleyip özlemediğinin düşüncesi düşündürür insanı...
sadece sürekli elestirilen bir sözlük sorunsali mi, yoksa insanin icini yakan terketmenin verdigi bir pismanlik ya da terkedilmisligin verdigi bir aci mi bu? disaridan bakip ölcmesi tartmasi zor.

ama bana kalirsa eskittiysen eskidir.