bugün

gücü olan delikanlı olan gelir dedemin kanıyla suladığı, atamın gece gündüz çalışarak bir milleti yeniden dirilterek kuruduğu cumhuriyeti yıkar, bu ülkeyi benim elimden alır.
fatih sultan mehmet'in bi 10 yıl daha yaşasaydı batı roma'yı da fethedeceğini (ama hristiyanlığı kabul ederek)* bilmeyen canların kimin nasıl nereye geleceği konusunda ahkam kesmesine yol açan cümledir. (bkz: erken öten horoz)
(bkz: götü kalkan yobazlar)
(bkz: kendini ulusa sesleniyor sanmak)
(bkz: gülerken sandalyeden düşmek)
"evet artık ergenekoncularn tahtı bitti. ittihat terrakki zihniyeti artık yok. derdinizi anlıyorum. inanın yazıyı okuyunca büyük turan ülkesinin şehdaeti kanıma doldu. o büyük gün geldi artık. yaşasın türk islam sentezi! iktidara yürüyoruz, iktidara..."

durum gerçekten buysa halk düşmanı akp zihniyetinin gerçek yüzü ifşa oluyor. türkiye ne demokratikleşiyor, ne de demokrasi kurumsallaşıyor. akp'nin anayasa mahkemesinin kararıyla kapatılıp kapatılmaması önemli mi ki? halkımızın akp ile kavgası devam ediyor. halk düşmanları iktidardan inene dek devame edecek.
ne hikmetse denizcilik işletmelerinden rizeli ahmet reis'in oğlu bu milletin efendisi çiftçi bir köylüye ananı da al git demesini bilmiştir. birinin oğlu bilmem kim de gözünüzü toprak doyursun demişti, evet hatırlıyorum. tezata bakar mısınız? al işte dakikalarca uğraşılan şu tespit çöpe gitti. uzun uzun anlatmak isterdim, ama vaktim yok. sizin de anlayacak durumunuz yok. neyse, sabahları süt için, yumurta yiyin. akşamları da sofranızdan salatayı eksik etmeyin.
satır satır hece hece;
100 yıldır sürdürülen sistem...
neden bahsediyor : cumhuriyet

neyi sagladı : ülkenin ingiliz, fransız çizmeleri altında ezilmemesini

eskiden gazeteci de yargıc da bilmene de sizdiniz....
yorum : bildigin bölücülük

yargıcların bu cizgide olması neyi sagladı : türkiye'nin bir hukuk devleti olmasını

bir milletin inancını budamaya kalktınız...
neden bahsediyor : atatürkcülükten*

neyi sagladı : ermeni evimizi basacak ! korkusu yasamadan ibadet edebilmeyi

peygambere dil uzattınız...
yorum : cumhuriyete laf uzatırken sıkısınca isi birdenbire chp ye cevirdik

bir millet ülkesini devralacak...
neden bahsediyor : darbe sanki ikinci cumhuriyet ?!

millet fatih'in istanbula girdigi gibi...
neden bahsediyor : akp yi fatih sultan mehmet ile özdeslestiriyor*.

unuttugu sey : fatih sultan mehmet ülkesini yabancılara satmadı, avrupaya yaranmaya calısmadı, ve en önemlisi kimseye boyun egmedi... ya senin savundukların ?
cumhuriyet'i içine sindiremeyenlerin, atatürk'ü kabullenemeyenlerin, tek bayrak - tek devlet - tek millet düşüncesini beyin kapasitesi nedeniyle algılayamayanların serzenişidir.
yılmaz özdil tarzı sıçılan "anlama"dır.
- Bu millet ülkesini devralacak
Bu millet Kendine yakışan gibi gelecek...
+ tutmayın küçük enişteyi

(bkz: yavaş gel saçın başın dağılmasın)
(bkz: yalan olmak)
(bkz: dibe vurmak)
ve şimdi sıra (bkz: kıçını kurtarmak) tadır.
ergenekon terör örgütü'nun, sempatizanlarının ve avukatlarının içinde bulunduklarını ruh halini mükemmel bir dille ifade eden yazı, şu ana kadar konu hakkında okuduklarımın en etkileyicisi.

(bkz: ayakta alkışlanması gereken entryler)
ülke'de yaşayan insanların arasına nifak sokmak amaçlı yazılmış yazı.