1. 1.
    myers briggs kişilik zımbırtılarına göre belirlenen 16 kişilikten biri. Aslında orijinal teoriyi ünlüler ünlüsü psikiyatrist carl Jung ortaya atmıştır. Geliştire geliştire bu çıkmış ortaya.
    Entp, extroverted intuitive thinking perceiving'in kısaltmasıdır. The inventor, the debator falan gibi değişik şekillerde isimlendirilen entp'ler, toplumun yaklaşık %3unü,erkeklerin %4ü ve kadınların %2sini oluşturur. Verebileceğim en nokta atışı örnekler house m.d, tyrion lannister, sherlock holmes falan olur sanırım.
    Yaptığım 983 testin 982'sinde falan bana bu çıktı. Sevinemiyorum, pek de iyi bi nane değil çünkü. House'un ve tyrion'ın dostlarını düşmanlarını, sosyal çevrelerini ve hayattan aldıkları hazzı gözünüzde canlandırınca anlarsınız zaten sosyal olarak biraz odun bir kişilik olduklarını.
    Haklı çıkcam derken karşındakinin ağzına sıçar fark etmezler, kalp kırdıklarında "ne dedim ki niye alındın" derler çünkü empati yetenekleri hiç iyi degildir.
    Onlar için tartışmak eğlencelidir, sevdikleri insanların bunu laf dalaşı gibi gördüğünü, bundan keyif almadığını ve strese girdiğini fark etmezler veya umursamazlar bile. Diğer insanlara "ya yok artık biraz hassasiyet gösterin ya" dedirten bir mizah anlayışları vardır ve mizah kişiliklerinin önemli bir parçasıdır. Orada da aklınıza conan o'brien gibi komedyenler değil de george carlin filan gelmeli. Birilerinin "offensive" bulacağı doğru tespitler bunların esprilerini oluşturur genelde.
    Cahil veya bilgisiz buldukları insanlara karşı inanılmaz hoşgörüsüzdürler. Salakça bir söz söyleyen bir insanı o söylediği sözün salaklığıyla yaftalayıp, konuşulmaya değer insanlar listelerinden kolayca ve katı bir şekilde silebilirler.
    Genelde kendini geliştirmeye takmışlardır. Hani "kişisel gelişim, evrene mesaj" falan olaylarından bahsetmiyorum. Aman da bi sürü dil öğreneyim, piyano da çalayım çello da, şu alanı da araştırayım, bu bitsin açıköğretimden şunu da okurum, mit open course'lardan khan akademi'den bilmemne dersi alayım, resim de yapayım bi de roman yazayım, hem tıp hem hukuk diplomam olsun, şu kurs bu kitap diye konuşan (veya konuşmayan) manyak insanlar genelde entp'dir. Bunları unvan veya etiketler için değil, öğrenmek için, merak ettikleri, heves ettikleri için yaparlar. Hani maaşı artsın diye master yapanlar değil, yds'yi geçmek için ingilizce öğrenenler değil, japon kültürüne hayran kalıp japonca öğrenen, astronomiye merak salıp yıldızlarla ilgili gereksiz görünen şeyler öğrenen insanlar gelsin aklınıza.
    Inanılmaz meraklıdırlar, heveslidirler. Ama hevesleri saman alevi gibidir. Bir resmi yapmak hakkında düşünmek için günlük hayatlarıni aksatır, yazacakları kitabın karakterlerini günlerce tasarlar, akillarına başka bir şey gelince tamamen ilgilerini kaybeder ve unuturlar. Durup dururken bir insan nasa'nın sitesine girip bilmem ne galaksisiyle ilgili her seyi araştırıyor, çeşitli milletlerin hla proteinlerine göre yapılmış gen araştırmalarını 5 saat boyunca okuyor, gelecekte kuracağı bilim merkezindeki bölümleri düşünüyor, ertesi gün aynı heves ve tutkuyla başka bir şeye sarılıyorsa entp'dir genelde onlar. Dikkatleri kolay dağılır.
    Entp'nin e'si extroverted anlamına gelir, fakat dışa dönük kişilikler arasında introverted'a en yakın olan bunlardır. Sosyalleşmekte, birileriyle tanışmakta, toplum önünde konuşma yapmakta zorlanmaz, fakat saatlerce bir kitap okuyup veya ilginç bir şey izlerken günlerce eve kapanırlarsa da insan iletişimine diğer kişiliklerden daha geç ihtiyaç duyarlar. Kolay arkadaşlık kurar, kolayca birilerinin damarına basıp arkadaşlıklarıni kaybederler. Dedikoduyla, veya havadan sudan konuşmayla yürüyen whatsapp gruplarını sessize alırlar, hatta oralarda bulunmazlar. Değer verdikleri dostları zeka olarak saygı duyduğu ve kendine denk gördüğü insanlardır genelde. Çünkü fikirlerine yetişebilecek zehir kafalı tiplerle konuşmaktan keyif alırlar.
    Sevgili olarak entp'ler inanılmaz zordur. Sizin duygularınızı anlamaya çalışsalar bile hassasiyetlerinize "of abartıyorsun" diyebilirler. Bazen siz Üzgünken içlerinde en ufak bir suçluluk olmadan telefonlarını kapatıp başka bir şeye odaklanabilirler. Ama bu vicdani kararlarda suçluluk göstermeyecekleri anlamına gelmez. Hani önüne geleni aldatan pislik insanlari kastetmiyorum. Ama sevgilisine duygusal olarak yetemeyebilirler. Entp'lerle tartışmaya girmenizi tavsiye etmem. Hiçbir tartışmayı kazanamazsınız çünkü. Ha en azından diğer kişilikler gibi haksız olduklarıni anlayınca belden aşağı vurmazlar ama, haksız olduklarını anlamanın moral bozukluğuyla sizden uzaklaşmak isteyebilirler o an için. Nasıl ki aptalca bir şey söyleyen bir insan artık onlar için tek kelimeyle "aptal"sa siz de tartışmada onu yenmiş birisi olarak artık onun yenilgisisiniz. Sizi böyle görüp uzaklaşmasıni göze almak istemiyorsanız, Yani eğer daha sosyal olarak odun olmayan kişiliklerdenseniz, hiç tartışmaya başlamayin derim. En kötü ihtimalle hayal kırıklığına uğrarlar. Ama tartışmaya, fikir yürütmeye başlayıp Yarısında sakın bırakmayın "yav he he" der gibi, ona cidden kızarlar.
    Bir de bu insanlar duygusuz falan değildir ya çok öyle anlattım sanki. Ama kararları duygularına göre almazlar, "kalbimin sesini dinledim ve istifa ettim, dünyayı gezicem!" Diyen insanlar entp olamaz. House'u düşünün mesela, veya tyrion, duygusuz mu? Hayır alakası yok. Seviyorlar acı çekiyorlar, bazen artık susmaları gerektiğini anlasalar da susamıyorlar. House'un cuddy'nin ağzına sıçtığı, cuddy'nin çekip gittiği ve house'un yine sefil bi şekilde evde yapayalnız takıldığı bi Bölüm vardı. Duygusuz diyemezsiniz. Sefil olmuştu ama, haklı olmayı seçmişti mal.
    Entpler pek romantik değillerdir. Güller mumlar oyuncak ayılarla simgeleştirilen romantizmden bahsediyorum, onlar entp'yle çok alakasızdır. Fakat ilişkide çok kötü partnerler değillerdir. Hayatını kendini mükemmelleştirmeye çalışmış manyak insanlar sonuçta, bir ilişkiyi de mükemmelleştirmeyi ona meydan okuma gibi sunarsanız inanılmaz yanıt alırsınız. Duyguları okumada iyi değiller demiştim ya, hani kırılınca mal değiller anlarlar ama kırılmaya başlayacakken söylerseniz "bak böyle yaptığında beni çok üzüyorsun" falan diye, kişilik gereği susarlar ve düşünürler. Ben yapabildim yani bunu, sanırım biraz değiştim ve daha erken anlamaya başladım karşımdakinin duygularını. Hala odunum gerçi.
    Şiddete başvurma eğilimleri yoktur, bir şeyleri umursamayıp başka şeylere odaklanan, etrafta olanlara "meh" diye bakan insanlar olmaları daha yüksek ihtimaldir. O yönden korkunuz olmasın. Dayak, kavga bıçak çekme falan entp işi değil. Birilerini kızdırıp suratının ortasına yumruğu yemek daha entp gibi.
    Bunlarla siyaset falan konuşmayın herkes zarar görür.
    Intp'lerle beraber (intp'lerden sonra demeyi reddediyorum) "yüksek iq" denince akla ilk gelen kişilik tiplerindendir. Zaten bilen bilir, o 16 kişiliğin 5 tanesi populasyonun %15ini, yüksek Iqlu populasyonun %78ini oluşturur. Pareto prensibi gibi sanki eheh. Ama böyle şeyler kişiye bağlıdır tabii. Sanırım entp'lerin kendini zeki görüp kibirli insanlar olarak algılanması, gerçek veya değil, bir üstünlük, bir kendine güven kokması da yaygındır. Bu bakıma aslan burcuna benzeyebilirler belki, hem entp hem aslan burcuysa zaten hiç çekilmez. Ama bunları çok da düşünmemek lazım, zaten burçlara inanmak salakçadır ve bütün genellemeler yanlıştır.
    2 -1 ... riverstone