bugün

Ailenizde yada evvelki gebeliklerde böyle bir durum varsa gen araştırması yapılıyor tüp bebek tedavisi sadece infertilitede degil bu gibi durumlarda da çok fayfalı bir yöntem. Çogu düşükler ve erken ölü dogumlar genetik bozukluklar, sakatlık ve organ bozukluklarından oluyor bu gen taramaları bunun önüne geciyor.
Bunu risk sayıp çocuk yapmayan adamın değil arabaya binmesi, evden bile çıkmaması lazım kaza geçirebilme ihtimalim var diye.
Evdede çatı çökmesi, yangın, su baskını, deprem tehlikesi falan var ama..
Sırf böyle bir şeyle karşılaşabilirim diye bile üreme olayını erteliyorum hayatımda,allah karşılaşana sabır versin,çocuğu aldırırsın engelli doğacak diye aradan yıllar geçer ulan ya sağlıklı idiyse soruları ömrünün sonuna kadar kafanda yankılanır durur,zor bir imtihan ebeveynler için o riske girilir mi o durumda olmadan net cevap vermek zor.
Ultrason cihazı sonuçta kul yapımı bir icat.. yanılma payı da var.. (bu tip durumlarda birkaç doktordan fikir almak lazım bence)..
bazen Allah'a inanmak ondan hayırlısını dilemek lazım.. etrafımda iki arkadaşımın da başına geldi. Down sendromlu olacak almalıyız vs.. ikisi de aldırmadı tabiki.. MaşaAllah Rabbim hayırlı güzel ömür versin ikisi de sağlıklı bebekler dünyaya getirdiler.. hani derler ya Allah dan başkası bilemez aynen öyle Allah dan başkası bilemez..
Eğer engelli olduğu söylenmişse doğurulmaması gerekir. Hem onun hayatını hem kendı hayatlarınızı mahvetmeye gerek yok. Ki en çok korktuğum şeylerdendir ilerde taşıyacağım çocuğun engelli olması doğurmaya cesaret edemezdım.
Hamileyken doktor bana "down sendromlu" olabilir demişti. Karnından sıvı alalım, demişti. Kabul etmedim. Şayet down sendromlu da olsa benim için bir şey değişmeyecekti. Çok şükür normal bir çocuk olarak doğdu.

Bazen net olarak çocuğun aşırı kötü geliştiği gebelikler oluyor o zamanlar gebeliği sonlandiranlara hak veriyorum ancak. Kolları, bacakları olmayan bir bebekten bahsediyorum. Yine de buna karar vermek çok zordur. Ben yapar mıydım? Hâlâ net değilim.
Hiç de mantıklı değildir erkek kardeşim büyük bir ihtimalle down sendromlu doğacaktı annem psikolojik bunalıma girmişti ama sorumluluk aldı ve doğurdu. Şu an gayet sağlıklı pek de yakışıklı bir çocuk oldu.
bu kararı verenler istatistiği iyi bilen kişilerdir: https://slideplayer.biz.tr/slide/2441073/
Kendine guvenmeyen yıkık ebeveyn adayı eylemidir.
Ama bilmiyodurki bu kafadaki bir kişi engellinin bizzat kendidir.