1. 1.
  çocukluğumuzda bayram günü evleri gezerken, renkli folyoya sarılmış üstü kırtışlı* çikolatayı gördüğümüzde ender oldugunu anlar ve sevinirdik. çünkü bol sütlü ve cok tatlıydı. ender, çikolatada kaliteydi bizim için.
  şu anda da piyasada olan fakat çok zor bulunabilen, tahminime göre de ihracata abanmış, 1947'den beri ağız tatlandıran, saygın türk çikolata üreticisi firma. *

  tarihçhttp://esi---http://www.ender.com.tr/tarihce.htm
  7 -1 ... aby
 2. 2.
  çikolata budur dedirten firma.
  ... kurabiyecanavari
 3. 3.
  şirinevlerden her gectiğimde etrafa yaydığı cıkolata kokusu yuzunden cikolata yeme isteğimin depresmesine sebep olan fabrika. *
  ... noway
 4. 4.
  üstünde fındıklı çikolata resmi bulunan, siyah renkli, dikdörtgen prizma şeklindeki paketlerinde ürettiği fındıklı çikolataları unutamadığım çikolata firmasıdır. Piaysada adı gibi "ender" oalrak bulabilirsiniz. Şirinevler'de yol kenarında bulunan bir fabrikası vardır ve belki doğru belki yanlış ama bana hep bir "merdiven altı imalathane" gibi gelmiştir.
  1 ... faithful lover
 5. 5.
  ülker'e kent'e kıyasla iğrenç çikolata.
  1 -1 ... cherry no kokimiyoi
 6. 6.
  "şekerde ender, gitarda fender" söyleminin başkaharamanlarından biridir. diğeri için (bkz: fender).
  ... mechanix
 7. 7.
  eski çikolatadır. üzerinde fındık resmi bulunan ama içerisinde fındık namına herhangi birşeyin bulunmadığı belki de tek çikolata markasıdır. günümüzde bayram günleri kapınıza gelen veletlere vermek için birebirdir.
  ... cool cocuk
 8. 8.
  şirinevler metrobüs durağının arkasında büyük sayılabilecek bir fabrikası vardır. ancak sanırım kullanılmıyor, zira harabe halindedir.
  1 ... dark jedi in da house
 9. 9.
  Artık çocukluğumuzdaki tadı alamadığımız çikolatadır. Bu da malzemeden çalmaya başladıklarını düşündürmektedir.
  ... chocolate
 10. 10.
  "kafana atsam kafan yarılır" denilen klasik bayram çukulatası.
  ... morjivet