bugün

Halk, Bütün yaratılmış varlıklar.
aynı zamanda kur'an'ın 6. suresidir. 165 ayetten oluşur.

91., 92., 93. ve 151., 152., 153. ayetleri Medine'de, diğerleri Mekke'de indirildiğine inanılmaktadır. Surenin bazı ayetlerinde Arapların kurban edilen hayvanlarla ilgili birtakım gelenekleri kınandığı için sureye En'am Suresi denmiştir.
En'am; koyun, keçi, deve, sığır ve manda cinslerini bir arada ifade eden bir kelimedir.
allah'ın adak olan hayvanlarla ilgili çokça bilgiler verdiği sure.

adak olan helal hayvanlarla alakalı allah behsederken mekkeli müşriklere de sitem ediyor. çünkü onlar yılın belli zamanlarında(kendi kafalarından uydurdukları) allah'ın helal ettiği hayvanları kendi kadınlarına, erkeklerine ve çocuklarına bunu yemek haramdır diyerek kendi kendilerine yazık etmişlerdir. birde adayacağımız hayvanı allah'ı anarak öldürmenin ehemmiyetini de kavramış bulundum. tabi ki biliyordum ama allah'ın bu kadarda önemsediğini bilmiyordum.

bu sureyi daha yeni bitirdim bilgilerim taze. ayrıca çok çok ilginç bir ayet yakaladım bu ayete göre allah'u alem(benim anladığım) her peygamber kendi zamanının insanlarından yani sorumlu kılınan insanlardan ve aynı zamanda cinlerinden de sorumlu idiler. ben bu bilgiyi sadece hz. muhammed(s.a.v.) için geçerli olduğunu sanıyordum. ama tüm peygamberler için geçerliymiş.