bugün

kestanelerden ağzına atmayı, yorganıda üzerine çekip tom ve jerry izlemeyi seven insandır.

nasıl bi adamım lan ben böyle? zevke bak amına goyyum. ama çok güzel oluyor lan uyuyup kalıyorum sonra o sıcacık oda da.
kışı tercih eder çünkü;

bir sabah kalktın, azıcık ürperdin ama artık soba devri değil, rahatsın. lapa lapa kar yağıyor. o gün işin yok. en sevdiğin dizinden 2-3 bölüm birikmiş ya da beyler fm oynayacağız cm 01-02 günleri. düşünsenize.

kahve aldık, sigara aldık. camın önüne geldik camı yanımıza aldık. u perde var, karı görüyorsunuz. biraz arala pencereyi, tanıdık o taze koku.

kar yine eski , müteahhitlerin anasını sikmediği günlerdeki gibi. dışarıda işçiler sessizce çalışıyorlar. tekrar ekrana bakıyoruz.. 1 yıldır bu anı bekliyorduk ama dışarısı biraz daha bekleyebilir.

akşam muşambayla kayabiliriz, akşam en sevdiğimiz kişilerin yanına bata çıka, yata yuvarlana gidebiliriz. hatta yolda durup yere uzanarak birkaç saat gökyüzüne bakabiliriz.

----

bir de yaza bak..

sabah kalktım, duş almalıyım. sakal, saç uzun olmamalı. dışarı çıkmak istiyorsun ancaak saat 6'dan sonra. gece yatılmıyor. gündüz sokakta oynayan bebeler ciyak ciyak...

----

kışa dön yine (sonbahar - kış, ilkbahar - yaz)

varsa montunu, giyinebiliyorsun. atkı, eldiven. hani ayaklarımızı çıkartmak istemezdik ya yorgandan. işte öyle bir güven duygusu.

yaza baktığında saf bir çıplaklık var. vıcık vıcıklık var. kokanlar var..

kışın hava erkenden kararır.. bu da var. yazın 9'da hava kararır. 12'de yatsa normal bir insan 3 saati gecenin kafa dinletisiyle geçiyor. kışın öyle mi baba, tak 5'te kararır hava. herkes evlerine çekilir. sokaklar.. yani dışarının envai çeşit, her şeyi yazın olduğu kadar yıpranmaz. kışın sesler erken kesiliyor. kışın daha samimi olmak için var, çünkü soğuk.

yediğini içtiğini anlarsın. köpek gibi susamazsın.

yani velhasılkelam, kış çok güzeldir.

not: hacılar ilk paragrafta anlattığım olay hayalimdir. bana emekçi türküsü okumayın mavaldan.
(bkz: winter is coming)
soğugu, üşümeyi, ürpermeyi seven insandır.
doğalgaz parası ödemeyen, ski taşşağa rahat insandır. böeeyle rahat.
soguktan zevk alan, sogugu seven insandir.
biraz insanın ruh halini yansıtan bir durum gibi geliyor bana. örn. ben çok severim kışı, kar' ı, yağmuru, havanın kapalı olmasını filan. dışarıda gök gürlerken, senin elinde sıcacık çayın, kahven ve sigaran olduktan sonra dünyanın sonu gelse umurumda değilmiş havasında olurum hep. heleki birde sıcacık bir sevgilin/ eşin varsa yanında, o mevsim hiç bitmesin ister insan.

bu yüzden bu mevsim bana göre aşk mevsimi, sakin ve dingin bir hayat sevenlerin mevsimi, kısacası benim mevsimim.
Montu, pardesosu cok olan insandır.
asosyal eve bağlı kişidir.
muhtemelen kar hastası biridir.

tıpkı benim gibi. kar hastasıyız. onun haricinde kapalı ve yağmurlu havaların da.
Çocukken sobanın karşısında bütün aile oturmuş, kız kardeşleriyle battaniyenin altında film izlemiş, örgü örmüş, her yer bembeyazken kar topu oynamış, kardan adam yapmış, anneannesinin yağmur saçı besler tavsiyesiyle her yağmurda iliklerine kadar ıslanmış, ilk öpücüğünü Kasım ayının yağmurlu bir gününde yaşamış olan insanın en muhtemel hissidir. Belki insanın içi kararır belki mavidense gri boğar insanı ama kışın güzelliği bir başkadır benim için.
yazin 4 cebe sahipken kisin onyuzbin cebe sahip olmayi seven insandir.
üşümeyi; sıcaklayıp terlemeye tercih eden insandır.

ayrıca beyaz tenlidir ve bronzlaşmaktan da nefret ediyordur.
yazın terinden ve sıcağından hazzetmeyen insandır.

ki o ben oluyorum.
duygusaldır genelde o insan. battaniyesine sarılıp, sıcak çikolatasını yudumlarken, lapa lapa yağan karı seyretmeyi sever mesela.
gece kar yağarken kahvesini yudumladıktan sonra sessizliğe bir fırt duman çekmeyi sevendir.
kış freshtir yaz yapış yapış
kış sigara dumanını belirginleştirir yaz sigara dumanını örter
kış yağmur sesidir yaz terli havlu kokusu.
Asosyal insandır. Uyumayı seviyordur. Ha bir de çorbayı.
manyağız lan biz! kar sevdalısıyız ayrıca!

adamdır.
şahsım değildir. ama arada soğuk iyi geliyor. sadece deniz yok deniz olsa.
kendinden nefret ettiren insandır.

sevme lan sevmee.
karadenizli olması muhtemel kişi.
benimdir arkadaş ne yapalım hava yağmurlu, puslu ve soğuk olursa kendimi yaylada sanıyorum.
muhtemelen soğukta kalmamış insandır, bir hayli de bencil.
baharı sevin. hem ılıktır hem herkese hitap eder. birileri yorganın altında ısınırken birileri pikenin içinde ısınmaya çalışmaz.
Normal bir insan evladidir, her seyin bir nedeni olmasi gerekmez.
Sıcağın samimiyetsizliğini sevmeyen insandır. Ne o öyle vıcık vıcık?