1. 1.
  her ne kadar ilk bakışta bir faşist sozu gibi dursa da aslında üzerinde düşünüldüğünde haklılığı ortaya çıkacak söz. adı ister devlet olsun ister başka bişey bence bir yerde düzen olaması için bi üst otoriteye ihtiyaç vardır. otoritenin, yani günümüzde devletin, olmadığı yerde kaos hakimdir. gerçekten fiili bir devlet otoritesinin olması her zaman bizlerin yararınadır.

  (bkz: ırak)
  (bkz: filistin)
  (bkz: lubnan) *
  1 -1 ... mmtyvs
 2. 2.
  malesef otoriteyle devleti bir tutan osmanlı zihniyeti de diyebileceğimiz zihniyetlerin bir lafı.ancak bunu diyenler otoritenin de devlete geçmesiyle bürokrasinin artacağını,devletin torpil yaptığı insanların bal gibi de çok iyi yerlere gelebileceklerini ve otoriter bir devletin zamanla ne kadar faşistleşebileceğini göremiyorlar diye düşünüyorum.ha diyebilirsiniz ki osmanlı da niye böyle bir faşistleşme olmadı.aslında oldu.yani halk padişahın kuluydu.ama hiçbirzaman da öyle çok büyük katliam olmadı,çünkü bütün padişahlar koyu bir din eğitimleri aldıkları için ve doğuştan itibaren de bu dini ahlakla yetiştirildikleri için allah korkuları vardı ve hiç bir zaman halka aşırı zulüm yapmadılar.ama bu allah korkusuna karşın tarihte su kuyularını kestiği insanların kafasıyla dolduran paşalar,padişahlar da mevcuttur tabi.

  şimdi şöyle bir soru daha sorulabilir:peki devlet otoriter olmayacaksa nasıl olacak bu iş?tıpkı sovyet rusyada olduğu gibi polis gücüyle olacak ve nasıl ki şimdi ordu devletten bağımsızsa polis te bağımsız olacak.polisler de ordu gibi teşkilatlanacak ve otorite böyle sağlanacak.böylece ne devlet polisi ve orduyu kullanarak halkın gözünü korkutup kayırma ve üçkağıtçılık yapacak,ne de polisler devlet memeuru oldukları için sefil bir hayat sürüp halkı görevini yerine getiremeyecek.yani ne şiş yanacak ne kebab.

  ama tabiki de günümüzün üçkağıtçı kapitalist düzeni buna asla izin vermeyeceğinden dolayı da herşeylerini devlete bağlayan küçük ülkeler de benim dediğim tarzda çok iyi kurumlaşmış büyük ülkeler tarafından ham yapılacaktır.ta ki atatürk gibi devrimci ve ihtilalci bir lider çıkıp bu duruma karşı koyana kadar.

  not:bu polis sistemine rağmen rejimin rusyada niye faşistleştiğini sorarsanız bunu 2 nedeni vardır.1.si komünizmi tersten anlayanlar onu çok kolayca faşistleştirebilirler.yani komünizm ile faşizmin arasında ince bir çizgi vardır.

  2.si zamanında stalin rejimi faşistleştirmek için hakkaten elinden gelenin en iyisini yapmış,hatta tipik bir faşistlik örneği olarak kendisine vojd(rehber)ünvanın bile takmıştır.öyle ki bunu resmi işlerinde bile kullanır hale gelmiştir.
  2 ... elrond miriel
 3. 3.
  en kötü karar kararsızlıktan iyidir sözünden esinlenirek söylenmiş olan, uygulanabilirliği olmayan söz.
  1 ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  (bkz: libya)
  ... fordcu imam