bugün

Bi tanri oldugunu biliyorsak, ona minnetimizi dile getirmez miyiz? Deistlik de aslinda bi nevi ateizmle ayni.
Pek çok dinden pek çok insanla taniştim ve kimseye zararı dokunmayacak tipler ya deist yada agnostikti. inanın bana körü körüne insanlar tarafından yazılmışbir kitaba inananlardan daha tehlikeli olamazlar.
bence fazla uçmussun deist adam hala aklını kullanabiliyordur peki niye musluman olmuyor bu amk? diye sorarsan adam dini suan gunumuzdeki otelci götverenlerin halka anlattigi masallardan ibaret oldugunu zannediyor sen 6.sinif din dersinde subhanekeyi arapca ezberletirsen o adam lise 1 de biz bunlari niye ezberliyoruz amk? anlamini dahi ogretmediler sikerler boyle isi dusuncesine dusuyolar beyler bayanlar ateistim oh raadim din yok yada deistim ama mantikli din yok amk diyerek koyunlaşmayın omrunuz boyu gerçeği arayin ve unutmayin ki kuran ebu leheb suresini allaha inanmadigindan degil gercegi inkar ettiginden " ebu lehebin iki eli kurusun" saygılar.
ateistler bu yazıya götüyle güler çünkü ciddi bir müslüman kafası yazıda var. ve bunu destekleyen deist kafası da var.

deistler ( yani normal deistler) allah denen müslüman tanrısna zaten inanmaz. tanrı tanımını bir dini referans almaz ve inandığı tanrı kalıbı allah denen islamın tanrı kalıbıyla uymaz. islama dair hiçbir şeyi normalde almazlar. argümanlarını da dine karşı yaparlar ama bu onların tanrılarına veya tanrı anlayışlarına karşı olduğu anlamına gelmez.

ayrıca münafıkla deist arasındaki fark da biz mi anlatalım?

yani deizmin allahla falan ilgisi yoktur. ancak türkiye de çoğu deist allah a inanıyorum ama kurana inanmıyorum dediği için böyle bir kafa karışıklığı oluyor olabilir.

tanrı tanrımı belli bir dine veya dine ait bir tanım değildir. tanrıyı kabul eden belli bir dinin tanrısını kabul ediyor anlamına da bu gelmez.
Tanimina bakacak olursak bu ulkenin %98'i deist.