bugün

sermaye gerektirmeyen, emekli olmuş, evde boş durmak istemeyenlerin yaptıgı, bi dukkan bi masa bi koltukla para kazanma işi..para kazanma işi dedim ama bakmayın, oyle kolay de degil..1 sene boyunca sabah 10 akşam 6 dukkanda olup siftah yapamamak da var..hadi insaflı oluyım 1 iş yapabilmek var..zor iş, sabır ister..zaten bi sure bakarsın cepten yion, kesin olarak kapatacagın bir iştir..
ciddi şüphelerimin olduğu bir meslek, iyisine henüz rastlamadım, günahını almam ama günahımı da vermem hani...
(bkz: emlak tv)
abye uyum yasaları çerçevesinde artık üniversite mezunu olmayanların yapamayacağı, üniversite mezunu olanların da meslek kursu bitirmesi gereken ve dürüstlük yemini ile işe başlayabilecekleri iş kolu. ayrıca artık yabancılarda bu işi yapabilecekler ülkemizde. yeni adı için :

(bkz: emlak musavirliği)
(bkz: emlak musaviri)
insanı yüzde yüz değiştirebilecek bir meslektir. bu işi yapanlar bir süre sonra para kazanma hırsıyla eşe dosta ev satmaya, yazlık kiralamaya çalışırlar, gözden düşerler.
günümüz şartlarında sermayesi iki sandalye bir masadan öte olan meslektir. şayet emlak piyasasında kalıcı olmak istiyorsanız gelişen şartlara ayak uydurmalısınız. büyük emlak siteleri ve çevrimiçi harita servislerine üyelikten tutun da güncel kent planları ve duvar haritaları edinmeye varıncaya kadar birçok donanıma sahip olmalısınız. işin algısını, vergisini, yakacağınız benzin paralarını saymıyorum bile...
bir ofis iki koltuk iki de sözleşme oldumu tadından yenmez.
genellikle pek bir meziyeti olmayan , ne iş yapacağını bilemeyen insanların yaptığı iş .
belirli komisyon karşılığında kişilerin gayrimenkul değerlerini ilanının bulunduğu yer ve bu işin adı.
emlak sektörü bir yerde aslında çok iyi gelirleri olmasına karşı alıcılar içinde pek iyi bir secenek değil. ama bir çok kişi daha iyi yerlerde oturmak ve daha iyi yerlere sahip olmak için emlakcıları tercih etmekte. gibi online olarak emlak hizmet veren sitelerden de alınacak olan emlak değeri kolaylıkla takip edilmekte. bu şartlarda en mantıklı arayış biçimi zaten bu.
PezEvenklikten daha pezevenkçe davranan insanların genelde toplandığı meslek grubu. izmir balçova da Adam ile sen gel sözlü anlaş, iki gün sonra gel desin, sen gittiğinde fiyat arttırsın. amına koyayım ben onun. Hepsi böyle değildir kesin ama tanıdığım hepsi puşt ve fırsatçı bunların.
son zamanlarda önemini yitirmiş, (bkz: era gayrimenkul) gibi gayrimenkul şirketlerinin ele geçirdiği sektördür.
Sabah sabah güldüren günümüz mesleği.

Hahahajaja.
Boş beleş işsiz tiplerin kendini müteahit gibi lanse edip yaptığı meslektir. Öğrenciye ev vermezler verselerde süründürürler. Komisyonun bir kira bedeli olması dahada gülünçtür, hatta bu meslek komple saçmalıktır başkasının evini bi başkasına kiralayıp/ satıp arada para tırtıklamak nasıl yasal olur anlamış değilim. Sırf ilanı cama yapıştırdı diye bir kira bedeli alıyor herifler tek yaptığı ev sahibi ile kiracıyı görüştürmek için telefon açmak. Velhasılı çoğu çakal çukal parazit tiplerdir. Ne ev verin bunlara ne kiralayın bunlar aracılığıyla. Yaşamış biri olarak tavsiye etmiyorum çoğu birbirinin kopyası uzak durulası alt takım insanlar. Sistemdeki boşluktan faydalanıp ufak bi dükkan bi masa iş yapan tiplerdir.
bir tane de üçkağıtsızını görmedim hep bi zikme hep bi koparma derdindeler. ahlakınla yapsana şu işi güzel kardeşim.
aracı olmak.
emlakçılar, görükle de emlakçıları ve diğer emlakçılar diye ikiye ayrılır.
Sarı siteye koyduğum satılık evimi görüp bana haber vermeden birebir aynı fotoğraflarla ilana koyan meslek grubu.

Müşteri gibi arayınca abi ev tam senlik dedi. Ulan adam benim evimi bana ballandıra ballandıra anlatıyor bir de. Ne zaman görebiliriz dedim hemen dedi. Hafiften kıllanmaya başladım. Ev acaba emlakçının mı diye tereddüt ettim bi an. Öyle kendinden emin götoş. La dedim ev benim la benim dedim. Abi sıkıntı yapma ben senden önce satarım senin dediğin fiyata dedi. Tamam la dedim o zaman.

Amma velakin ertesi gün adamı vurdular. Verilmiş sadakamız varmış. Ya ben de o ortamda olsaydım. işin gücün yoksa bi de emlakçının hasımlarıyla çatış. Pfff.
herkes kızıyor sanırım ama emlakçılarla iş yaptığımda ilk önce ve fazla fazla bu insanların parasını veririm.
neden?
demek ki kendin arayıp istediğin gibi bir emlak bulamadın ki bu insanlardan yardım istedin.
o da sana buldu.
ne güzel.
çok komisyon alıp, zengin de olmuyorlar, sonuçta ayda yılda bir iki iş yapabiliyor adamlar.