bugün

Öğretmenlik ve mühendislik tercih edebilmek için sıralamadaki baraj 300 bin.

Öğretmenlik en fazla 80-90, hadi hadi 150 bindir.
Mühendislik ise 300 bine rağmen dolmayan bölümler demektir.

Ama nedense her tartışma öğretmenlerin üniversite giriş sınav netlerinde bitiyor.

Özel sektörü de en canlı bölümdür ayrıca.
Her il hatta ilçede iş imkanı vardır.
Şunu diyen ama yetmeyip yanında bir de öğretmelere gelene kadar daha kimler kimler yatarak para kazanıyor, Onlara da bunları böyle her gün söylüyor musunuz, biraz da onlarla uğraşın diyen modelleri var bunların. O model de işte benim.
kafa siken tip.
Evlerden ırak birde küfürlü argolu şekilde konusanlari vardır.

Yazık acıyorum.
Bu öğretmen meselesinden fenalık geldi.
Sorun ne biliyo musun? Sürekli mızmızlanan tiplerle, dersi verimsiz geçen tiplerin aynı kişiler olması. Ne öğretmenlerimiz vardı hayrandık ve ne öğretmenlerimiz vardı koridorda görsek yol değiştirirdik. Zaten bu modeli tanıyorsun emeklisi gelsin de kurtulsun diye bekler. Sorun hocalar değil, hocaların içindeki ağlaklar.
Bir de bir ara öğretmenle bekçi maaşı kıyaslayanlar vardı. Bekçi adamlar virüs filan dinlemeden güvenliğimiz için çalışıyor. Bu öğretmenler ne bok yiyor afedersiniz de. Tatilleri bozulcak diye seminere bile gitmek istemiyorlar. 6 aydır bedavadan tatil yapıyorsunuz yetmedi mi.

Devletin sırtına yüksünüz. Azıcık şerefiniz olsa istifa ederdiniz zaten.
sıra dayağına çekilmiş tipler başlık altına toplanıp ağlaşıyorlar. Tamam gençler sakin olun artık şiddete meyilli öğretmenler yok, sizin hocalarınız emekli oldu. bu kadar kin kusmayın.
Babamdır. Siz bunu yılda bir Twitter kavgasında çekersiniz. Ben her gün evde çekiyorum.
Size gerceklerden bahsedeyim.
Doktorum. Maaşım 8.5k. kendimi bildim bileli yoğun çalışıyorum. Covid falan bahsetmicem. Toplumun her bir ferdiyle uğraşmanın , yobazlara laf anlatmanın , para kazanmaya 25 yaşında başlayıp uzmanlık için ggidilen dersanenin 20 bin lira olmasından , branş kıtaplarinin pahaliligindan, avukat ordusunun hatamizi gozetmesinden , tutulan nöbet sonrası gündüz mesaisine devam etmek zorunda olmaktan bahsetmicem.

Hayata her açıdan geriden ve borçlu başlayıp düze çıkmak için 30 yasina gelmekten de bahsetmicem. Ham maaşın sadece 6500 lira olmasından , 8.5 binlira almak için ayda 8 nöbet tutmak gerektiğinden , bekçi maaşından hallice maaşla , imam maaşıyla yarışır ham maaşla , çoğu hastanede döner bile almadan yaşamaktan, sosyal hayat ve sinirlerin alt üst olmasından da konuşmak istemiyorum.

Bu öğretmenler haftalık dersleri bı kaç güne sıkıştırıp kalan günlerde saati 100 liradan üç beş çocuğa ders anlatıyor ya, saati 300 liraya geliyor, Hah işte ben hastanede ne yaparsam yapayım saatlik ücretimiz 35 lirayı geçmiyor. istteyen araştırsın sorsun etsin hesaplasin.

Doktorların lafa gelince anasını sikersiniz ama yılın yarısında yatıp, hem müfredat derslerinden hem de özel derslerden parayı kırıp 15 bin kazanan, sosyal yaşamı özel hayatı tatili bilmemnesi olan öğretmene laf etmezsiniz.

Bu ülkeye gençliğimi verdim, bu düzeni kimin kurduğunu da biliyoruz , hakkımı helal etmiyorum.