bugün

eskiden mum yakardık, gelmesini beklerdik. Hele ki yağmurluysa hava...Evdeki tek ışık şimşek çakması olurdu mumun ardından. Şimdi telefon ışığı yakmak oluyor...Bir de ışıldak vardı. Mumdan sonraki dönemde hayatımızı kurtardı. Ama benim hala anlamadığım öğrenciler o zamanlarda ödev yapmayınca 'elektrikler kesilmişti' hocam yalanını söyleyebiliyorlardı.
(bkz: arkasından su dökmek)
pişpirik atmak..
(bkz: eskiler ne yapıyormuş elektiriksiz beee)
(bkz: aha geldi)
Elektriğin gelmesini bekliyorum şahsen. Sürtünme ile elektrik üretemez herhalde değil mi?
elektiriğin gelmesini beklemek.

(bkz: elektiriğin gidip gelmesi)
Mum ışığında kitap okuma qeyf.
sadece bizde mi gitmiş diye başka evlerin ışığının yanıp yanmadığına bakmak.
(bkz: mum söndü)
(bkz: uyumak)
Bir gün faturayı yatırmayı unutmuşuz hafta sonuna rastladı bir de 3 gun surdu gelene kadar arkadaşta kaldığım doğrudur.
Önce tek bizim evde mi yok diye bakarım . Sonrası yatış
Hemen vakit kaybetmeden alo 186 yı arar kesintinin sebebi ve gelme saatini öğrenirim. Baktım gelmeyecek hemen dışarı atarım kendimi.
uzun zamandır fazla görmediğin birisiyle derin sohbete dalmak. evet üstelik evde!
Ilk olarak $alter mi atmis diye panoya bakarim atmamis ise disari bakarim nerelerde elektrik yok diye tahmini gelis saatini hesaplarim.
mobil veriyi açmak.
Korku hikayeleri anlatmak. Sjsjsj.
powerbank cihazıma kitap okuma lambamı takıp kitabımı okurum.
Karanlıkda radyo dinlemek.
başka bir odadaysam diğer aile üyelerine elektrikler gittii diye çığlık atıp oldukları yere koştuğum , sonra hep birlikte el feneri, mum vs. aradığımızdır.
Ayin yapıyorum mumları yakıp pentagramları diziyorum sonra kükürt tozu döküyorum elimi kesip biraz kan akıtıyorum sonra gerekli sözleri söyleyip ilgili demonumu çağırıyorum.

Uyuyorum aga napiyim amk.
geceyse dışarıyı izlerim balkondan.
sırasıyla; mum yakmak, sessiz sinema oynamak, isim-şehir oynamak, scrabble oynamak, tombala oynamak, elektrikler halen daha gelmediyse açık konumdaki lamba düğmelerini kapatmak, televizyon gibi elektrikli aletleri fişten çekmek ve yatmak olan, küçükken çok sevdiğim, elektriklerin gitmesine neredeyse sevindiğim eylemler topluluğudur.
90’lı yıllarda özellikle kış mevsiminde rüzgârlı havalarda ananemin köydeki evinde sıklıkla kesinti olurdu. Her elektrik gidişinde topluca bir “aaaaaa” çekip her gelişinde ise alkışlardık.
teslanın ruhuna üç kuhü bir elam okumak.