elalemin çocukları olarak bizlere gösterilen çocukların yaptıkları eylemler bütünüdür.

(bkz: annelerin klasikleşmiş lafları)
(bkz: ruşen amcanın oğlu sedat) *
(bkz: bir idol olarak komşunun çocuğu)
"elalemin çocukları" diye başlayan söz öbekleridir, genelde anne tarafından söylenir.

-elalemin çocuklarının odası tertemiz, seninkini .ok götürüyor!
+ee napıyım?
-topla odanı!

sorun şu ki; "elalemin çocukları"nın odasını da .ok götürmekte sevgili anneciğim.

aileler tarafından sürekli yaşıtlarımızla kıyaslanıyoruz, yetmezmiş gibi kendimizden küçüklerle kıyaslanmamız gibi bir saçmalık da var.

-elalemin çocukları kaç puan almış, sen ne almışsın. *
çocuğum olduğunda aynı fikirde olur muyum bilmiyorum ama hep ebeveynleri gerer..
aslında hepimiz elalemin çocuğuyuz
- dersleri çok çok iyidir.
- annesine hep yardım eder.
- annesine hizmet eder.
- yemek yapar.
- odasını toplu tutar.
- pazara çıkar.
- çok fazla konuşmaz.
- nerde ne yapacağını çok iyi bilir.
- sınavlarda puanları hep çok çok yüksektir.
- çok terbiyeli, akıllı, usludur.
- annesinin bir dediğini iki etmez.

kısaca mükemmeldir elalemin çocukları.
+ bak görüyomusun hasibe teyzenin oğlu mahmutu, günde 23 saat ders çalışıyomuş.
- ama ann..
+ sus cevap verilmez anneye.
- ama a..
+ bak hala konuşuyo.
- napayım ulan sizde potasyumumu eksik koymasaydınız. olmamışım anne. eksik yapmışsınız beni işte. yazıklar olsun size. gidiyom ben yia.
+ ..?!
hep bizden iyilerdir. onlar olmasa acaba anneler babalar kimi bahane ederek yaptıklarımızı beğenmeyecekler.
nasa'da astronot; cern'de bilim adamıdırlar.ya da hep o şekilde anlatılır.efendiliği, terbiyeyi de elden bırakmazlar bir de.*
sizin yapamadığınız herşeydir. mesela ruşen amcanın oğlu sedat'ın altında bir arabası, çok güzel olmasa da koluna takıp bayramlarda amca dayı ziyaretine gittiği bir nişanlısı vardır, ama sizin bir kediniz bile yoktur. kıyas edilmenin acısını yaşamaktır üstelik.
Ailenin cocuklarına karsı en büyük kozudur.
anne babanın her zaman anlattığı çocuklardır. hiçbir zaman o çocuklardan kurtulamazsın hatta öyle bir duruma gelir ki artık o çocuklar ''elalemin çocukları'' değil senin kardeşin gibidir, tanır gibi olursun.
(bkz: ruşen amcanın oğlu sedat)
Bizim komşu çocuğu amk Bitlis te çok başarili bi ögrenci olmuş ordan yildiz tekniğe geçisini yapmiş nasil olmuş haalaaa muammaa efsane oldu pezevenk kim ise neyin nesi ise skecem onu.
Zikimizde olmayan ve olmayacak olandır.

Banane lan ruşen amca'nın oğlu sedat'ın sikimsonik başarılarından.