1. 1.
  (bkz: exhaust gas resirculation)

  motordan çıkan egzoz gazını tekrar silindirin içine verme işlemidir. bu sayede egzoz emisyon değerleri minimuma indirilir, çünkü egzoz gazının içerisinde patlama ve yanma işlemine katılıp nötralize olacak gazlar bulunur, bu gazların tekrar silindire verilmesi ile yanma işlemi sonrası egzoz gazının bir kısmı temizlenmiş olur. egr motorun performansını azaltıcı yönde çalışır, çünkü saf havanın girmesi gereken yerin bir kısmını egzoz gazı doldurmaktadır ve bu sayede istenilen hava yakıt karışımı sağlanamaz, motor performansı düşmektedir.
  ... devedikeni
 2. 2.
  egr öncelikle azot emisyon değerini düşürmek için kullanılan bir sistemdir. Hava yakıt karışımını fakirleştirip yanma sonrası sıcaklığı ve buna bağlı olarak azot değerini düşürür. Benzinli motorlarda yanma öncesi silindir sıcaklığını arttırması sebebiyle diğer emisyon değerlerinde de iyileşme gerçekleşir.
  1 ... saintpain
 3. 3.
  araçların çoğunda oluşacak arızadır.. aracınız gaz yemez, motor arıza lambası yanar bilgisayara bağlatırsınız egr arızası verir, temizletmeyle düzelmez, aracına göre 500 ila 1000 lira arasında değişir...
  ... 486dx33
 4. 3.
  egzos gazı geri dönüşüm sistemidir. egzostan yanmadan çıkan gazları geri çevirir tekrar yanmasını sağlar. hem de aracın ekonomik bir şekilde yakıt harcamasını aynı zamanda çevreye zararlı gazların yayılmasını engelleyen sistemdir.
  1 ... kartalbey