1. 1.
  ingilizce, Enhanced External Counterpulsation kelimelerinin baş harflerinden oluşan türkçe Güçlendirilmiş Harici Kontrpulsasiyon olarak geçen bir kalp ve damar hastalıkları tedavisidir.

  kabaca doğal by pass olarak geçmekte. normal işleyişi süresince insan vücudu, herhangi bir damar tıkanıklığında kendi kendine kolleteral dolaşım olarak adlandırılan, tali kılcal damarlar oluşturmakta ve tıkanıklığın bir nevi etrafından dolaşmaktadır. eecp tedavisi bu kılcal damar oluşturma sürecini provoke ederek hızlandırmakta ve süreci kısaltmaktadır.

  Yan etkileri olmadığı belirtilen bu tedavi yurt dışında yaklaşık 15 senedir uygulanmakta ve ülkemizde yaklaşık 60 yerde ulaşılabilir olmaktadır.

  daha önce by pass olmuş, şeker hastası veya muhtelif herhangi bir nedenden ötürü tekrar by pass olması sakıncalı olan veya olmak istemeyen kişilere uygun olduğu belirtilmekte.

  an itibariyle masrafları özel sigorta veya cebinizden karşılamanız gerekiyor. sgk bu işe henüz bulaşmıyor.

  tedavi boyunca, hasta günlük bir saatlik kürler halinde 35 gün boyunca, hava yastığı vs ekipman içeren bir tulumun içinde iğne, delik, deşik, ağrı vs duymadan ve hastanede yatmasına gerek kalmadan günlük hayatına devam edebiliyor.*
  daha detaylı bilgi için,

  http://www.tusavkardiyoloji.com/tr/eecp-tedavisi
  1 ... hombre