bugün

uçmamıştır, ölmüştür. Allah rahmet eylesin. türkçü değildi, iyi bir müslüman ve önder bir türk'tü.
Bugün ölüm yıldönümü olan kendi tabiriyle "Mustafa Kemal'i askeri".

"Tanrı'nın kutlu elçisi
Hoş geldin beyim, Hoş geldin..."

https://www.youtube.com/watch?v=rn0581kquaU
Bugün Ölüm yıldönümü büyük Bozkurt.

https://www.youtube.com/watch?v=YvrgVQT40gE

Onun gibi yakın zamanda kaybettiğimiz bir başka bozkurt ise

(bkz: Rauf denktaş)

Mekanları Uçmağ olsun.
(bkz: türklük/#21019392)
ruhunu türkiye'de bedenini ise azerbaycan'da bırakmış türk büyüğüdür... ölüm yıldönümünü rahmetle ve özlemle anarız.. mekanı cennet olsun..
görsel

tinin şad olsun türk begi.
Türk coğrafyasının son yıllarda rahmetli başbuğ alparslan türkeş ile birlikte gördüğü en büyük devlet adamı. Ruhları şad, mekanları uçmağ olsun.

Türkten Tanrı ya Elçi

Yüce Tanrı, Türk'ü artık arada koymayacak
Bir fark vermiş ve bu farkı geçmişe saymayacak
iki başlı söz olacak, hiçbir baş caymayacak
Yollayan bey, gidilen bey ve giden Elçibey
Türklük için Tanrımıza elçi gitti Elçibey

Dediler ki bir göç oldu, dağlarca sustum durdum
Bir çift kızıl karanfili bağrıma bastım durdum
Kuş kaçırmaz kementleri boynuma astım, durdum
Ağ yeleli bir at ile göğe çattı Elçibey
Türkler için Tanrımıza elçi gitti Elçibey

Dedim beyim, aman beyim, yüreği koca beyim
Başı dağlar gibi kırçıl, dağlardan yüce beyim
Dün aşikar, yarın meçhul, ya bu hal nice beyim
Bir tek tanrı bilir dedi, yolu tutu Elçibey
Türkler için gök Tanrı' ya elçi gitti Elçibey

O, Tanrı' ya balaların derdini anlatacak
Kırkbir parçaya bölünen yurdunu anlatacak
Şu dünyanın namerdini, merdini anlatacak
Ölümlerle ölmeyecek bir yiğitti Elçibey
Türklük için tanrımıza elçi gitti elçibey

Kapkaranlık bir gecede üç parça ay doğanda
Göğün bütün yıldızları yeryüzüne ağanda
Bütün acun darlanarak bir yüreğe sığanda
Bir susuşla obalara veda etti Elçibey
Türklük için tanrımıza elçi gitti Elçibey

Bir millet ki, sevenini nazdan bıktırır oldu
Bir millet ki, sevenini yere baktırır oldu
Ve bir millet, aşığını dara çektirir oldu
Sevdiğini ne terk etti, ne unuttu Elçibey
Türklük için gök Tanrı' ya elçi gitti Elçibey

Şehit yurdu, benim yurdum, ben de Karabağlıyam
Kaderini kanla yazan bir milletin oğluyam
Lakin neçe şehit verem, neçe yara bağlıyam
Bir fermana ömrü üzre imza attı Elçibey
Türkler için tanrımıza elçi gitti Elçibey

Sual ettim, beyim dedim, kavaktan dayay olur mu
Bu devran ne yaman devran, çingeneden bey olur mu
Bu devrana uyanların soyu asil soyu olur mu
Ne, devir bu devir dedi, ne sabretti Elçibey
Türklük için tanrımıza elçi gitti Elçibey

Bu ateş de yüzbin çerağ yakbazsa yazık bize
Bir el bunca tek bayrağı çekmezse yazık bize
Bu milletten bir tek Hakan çıkmazsa yazık bize
Türk'ün ömrü bir gün değil, doğdu, battı Elçibey
Türklük için gök Tanrı' ya elçi gitti Elçibey

Ali Kınık
Türk milletinin özgürlük türküsüdür.
20 yy. boyunca türki milliyetçilerin ideallerini ayakta tutan, 1970'lerde haydar aliyev tarafından taş kırmaya sürgüne gönderilen, milliyetçi muhalif, sovyetlerin bir numaralı düşmanı, azeri halk ve devlet adamı.
1992 haziran seçimlerinde iktidarı ele geçirmiştir.
görsel bu fotoğraf ile gönüllerimize taht kurmuş devlet adamıdır.
"türk denildiğinde akla turan gelmelidir"
ebulfeyz elçibey.
bugün azerbaycan'da unutturulmaya çalışılan büyük devlet adamı.
türk dünyasının unutmayacağı büyük insan.
(bkz: tek millet iki devlet) sözünün sahibidir.
Eli öpülesi liderdir.
yalçın küçüğün yazılarında ilkel yaratık olarak bahsettiği siyaset adamı.
Mekanın cennet olsun ulu üstad. Kıymetini bilmeyenler utansın.
liderdir liderin hasıdır efenim.
ceyhan da bir parka adini vermis adam. büstü de ayni parkta mevcuttur.
bir sözü vardi tam yazamayacagim ama şöyleydi;
onca sene işgence gördüm, tabutluklara maruz kaldım hiçbirine yanmam ama şuramda bir atatürk rozeti vardi o kayboldu ona yanarım.
Doğum günü vasıtasıyla tekrar analım kendisini buyurun kim olduğunu linkten dinleyerek öğrenebilirsiniz:

http://dai.ly/xxd9mz
Büyük Azerbaycan Türk'ü, vatansever bir siyasetçi ve dünya Türklüğünü önemseyen bir Atatürk aşığı.

Ebulfez Elçibey'in 76. doğum günü...

"Maksadımız Mehmet Emin RESULZADE'nin ideallerini elde bayrak tutarak hayata geçirmek, bunu yaparken de ATATÜRK'ün metod ve usullerinden istifade etmektir. Ben de TÜRK MiLLETi'nin bir evladıyım ve işte bunun için ATATÜRK'ÜN ASKERiYiM" sözlerinin sahibi değerli insan.

Ebulfez Elçibey kimdir?
http://tr.m.wikipedia.org/wiki/Ebulfez_Elçibey

Elçibey'in evini ziyarete gidenler derme çatma eşyalar arasında tek varlığı lacivert bir takım elbise buldular ve üzerinden hiç çıkarılmayan Atatürk rozetiyle birlikte...

''Çok işkence gördüm, çok çektirdiler hiç birine yanmam da, bir Atatürk rozetim vardı yakamda onu aldılar ya elimden hala onun için yanarım...''

Ruhu şad olsun.

Ne zaman dinlesem bu türküyü, çok hüzünlenirim...

http://www.youtube.com/watch?v=LwbANCmnNjU

Anıtkabir anı defterini ''Senin askerin'' diye imzalayan devlet adamıdır aynı zamanda Elçibey. Vefatında ''Atatürk askerini törensiz göndermeyiz'' diyen Genelkurmay başkanlığının yiğit askerleri omzunda son yolculuğa uğurlanmış bir insandır...

"Orda bir yol var uzakta/ O yol bizim yolumuzdur
Dönmesekte, varmasakta/ O yol bizim yolumuzdur"

Allah gani gani rahmet eylesin. Şu dünya Elçibey kadar dürüst bir insan görmedi..

http://www.youtube.com/watch?v=YvrgVQT40gE
ölüm yıl dönümünde kendisini rahmetle anıyoruz.
atatürk gibi bağımsızlık fanatiğiydi. amerikancılara ve ruslara karşıydı. azerbaycan'ın bağımsızlığından sonra bile rusyanın güdümüne girmesini istemiyordu. türkiye ile; öz kardeş ülkesiyle birlikte olmak niyetindeydi.

ama demek ki böyle mert adamlar her yerde el üstünde tutulmuyormuş. sonra bir kgb ajanı geldi, darbe yaptı/yaptırdı bu vatanına aşık yiğit de köşesine çekildi.

sonrası malum.
--spoiler--
Azerbaycan'ın Rusya imparatorluğu içinde bir sömürge olduğuna ve elbet birgün bağımsız, demokratik bir cumhuriyet olacağına inanmıştır. Kendisini "ben Atatürk'ün askeriyim" diye tabir etmiş ve Atatürk'ten, Gandhi'den ve 1918-1920 yıllarında kurulmuş Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin kurucusu Mehmet Emin Resulzade'den etkilenmiştir. Kuzey ve Güney Azerbaycan'ın mutlaka birleşmesi ve Dağıstan'a, Gürcistan'a ve Ermenistan'a verilen "Türk toprakları"'nın tekrar Azerbaycan'a geri verilmesini savunmuştur. "Turan'ın yolu birleşik Azerbaycan'dan geçer" diyordu.

Azerbaycan'ın bağımsızlık mücadelesinin içinde yer alan Elçibey, 1975'te siyasi faaliyetleri nedeniyle 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. KGB zindanlarında ve taş ocaklarında ağır şartlar altında kaldı. Serbest kaldıktan sonra, 1977'den itibaren, Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi'nde el yazmaları enstitüsünde görev yaptı. Görevi sırasında da bağımsızlık çalışmalarına devam etmiştir. 1989'da Azerbaycan Halk Cephesi'ni kurdu ve başkanı seçildi. Elçibey Dağlık Karabağ'daki Ermeni ayrılıkçılığına yol vermemek ve Azerbaycan'ın Sovyetler'den bağımsızlığını kazanması için çalışmış ve 1991’de SSCB’nin dağılması ile bağımsızlığını kazanan Azerbaycan’ın 7 Haziran 1992’de ikinci Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

Cephedeki yanlış uygulamalardan ve yenilgilerden ötürü cephe komutanı Süret Hüseynov'u görevden almıştır. Fakat Rusya'nın Azerbaycan'ı terk ederken silahlarını Süret Hüseynov'a vermesinden sonra, Süret Hüseynov Azerbaycan'ın 2. büyük şehri Gence'de Haziran 1993’te ayaklanma başlatmıştır. Elçibey yardım için Haydar Aliyev’i Nahçıvan’dan Bakü’ye davet etti. Fakat Haydar Aliyev, Bakü'ye geldikten sonra Süret Hüseynov'u destekledi ve göstericilerin Bakü’ye yürümesi karşısında Elçibey halktan destek alamadı. Milli istihbaratın verdiği bilgiyi kullanarak kendisine karşı suikastın üstünü açmış ve iç savaşa yol vermemek için Haydar Aliyev ile konuşarak uçakla doğum yeri olan Nahçıvan’ın Keleki köyüne gitmiştir. 2 hafta sonra geri dönmeye çalışmasına rağmen şahsi koruması tarafından uçağı kurşunlanmış ve Nahçivan'dan çıkış yolu kapalı kalmıştır. Ardından 4 yıl Kelekinin abluka altında olması sebebiyle oradan ayrılamamış ve 4 yıl 4 aydan sonra Bakü'ye gelmiştir. Bu gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanlığı yetkileri Haydar Aliyev’e devredilmiştir. Ağustos 1993’te referandum ile Elçibey'in görevi resmen geri alınmış ve Ekim ayındaki seçimlerde Haydar Aliyev %99 oyla Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Elçibey tam 4 yıl 4 ay sonra Bakü'ye geri dönüp, Azerbaycan muhalefetine katılmıştır. Bütöv Azerbaycan Birliği'ni kurarak çalışmalarını Kuzey ile Güney Azerbaycan'ın birleşmesi üzerine yoğunlaştırmıştır.

Elçibey 22 Ağustos 2000’de 62 yaşında tedavi gördüğü Ankara'da hayatını kaybetmiştir.

Defin törenine 800.000 (yazıyla sekiz yüz bin) kişi katılmış ayrıca Haydar Aliyev'in törene geldiği an halk "En büyük Elçibey, başka büyük yok!" tarzında protesto sloganlarıyla karşılamışlardır. Bunun üzerine Haydar Aliyev bir süre sonra salonu terk etmek zorunda kalmıştır.
--spoiler--
azerbaycan maestrosu.