bugün

vatana ihanet edip, kendilerine nefes alma şansı tanıyan insanlara ana avrad sövmekte beis görmeyen dürzülerin sığındığı limandır efendim. örnek cümlede kullanalım;
"düşünce özgürlüğü var, o zaman alayınız orospu çocuğusunuz."
memleketimde düşünebilen insanların sahip olmadıgı ama kıt kitlenin sonuna kadar sahip oldugu özgürlüktür.
bu kitlenin büyük bi kısmını aydın sıfatını nereden aldıgı bellı olmayan kesim oluşturmaktadır.
düşünce özgürlüğü sınırsızdır. bir insanın düşüncesini sınırlayamazsınız. lakin ifade özgürlüğü kısıtlıdır. her düşündüğünüzü açıklayamazsınız.
saçmalıktır , gevur tabiriyle "a load of bollocks"tur . düşünce özgürlüğü , düşünce özgürlüğünü tehlikeye sokan hiçbir düşünceyi düşünce olarak görmez , düşünce özgürlüğünün olduğu iddia edilen bir ortamda dikta ve sansürü savunduğunuzda daha iyi anlayacağınız olaydır .

düşünce özgürlüğü ayağına itina ile ülke bölünür .
sözlükte genellikle atatürk'le ilgili başlıklarda karşılaşılan sorunsaldır.
(bkz: humeyni yi sevip atatürk ü sevmeyen kız)
(bkz: atatürk ile ilgili başlıklara eksi veren silinsin)
Genellikle, Korkak insanlar tarafından engellemeye çalışılır. Anlayamamaktan, geri kalmışlıktan kaynaklanır, kendilerinden önce düşünülmüş, bulunmuş, tüm konforlu şeylerden yaralanırlar. Ama yine düşünmeye engel olmak isterler,Nafile bir çabadır, Onlar engellemeye uğraşırken, siz engelleri yıkmaya çalışarak hala düşünüyor olursunuz.
her zaman ülkede bölünmelere ve nefret tohumlarının ekilmesine neden olan olaydır . ingiltere'de özellikle british national party üyelilerin , pakistanlıları hedef alan , düşünce özgürlüğü kapsamında yaptığı eylemler , her zaman tatsızlıklara neden olur .

türkiye'ye uyarlaması sizden .
türkiye'de hep götten anlaşılmış bir mevzudur.

birilerini aşağılayıp, hakaret edip, tahrik edip, provokasyona getirip ardından "ama düşünce özgürlüğü eki eki" derler. o yüzden varlığı da yokluğu da bir derttir.
senin düşüncenin özgürlüğe benim düşünceme hakaret ettiğinde biter .
bireylerin konular hakkında aşırıya kaçmadan ve ahlak düzeyini aşmadan yorum yapabilmesidir. dünyadaki altı milyar insanın, yetmiş iki milletin farklı düşüncelere sahip olduğunu düşünürsek bu düşünce özgürlüğü sorun olarak hayatımızdaki yerini koruyacaktır. tabi bunda uygulanan çifte standartın etkiside büyük boyuttadır.
kutsal kitap cigneyip yakabilmektir. bu eylem provokasyon degil, bir cesit ifade bicimidir.
%100 manada sadece abd'de uygulanan olaydır. nazisinden siyonistine, komünistinden faşistine kadar herkesin fikrini rahat rahat söylebildiği, ama kesinlikle ve kesinlikle eyleme dökemediği olaydır. abd çok büyük düşünmüştür bu konuda. şöyle ki adamların felsefesi budur; "konuşsun, eylem yapsın, ama siyasala dökmesin."

iyidir de, işe de gayet yarar, nefret tohumlarını saymazsak...
düşünce... Düşmek özgürleştirir insanı.. Daha fazla özgür olmak için düşmek, daha fazla düşmek.. Düşünce özgürsün.... Bir de burdan düşünmek gerek.
herkesin sonuna kadar kullanma hakkı olan özgürlük. çoğu kez ifade özgürlüğü ile karıştırılmaktadır kendisi. her şeyi düşünebilirsin ama her aklına eseni söyleyemezsin sözlük.
aslı ifade özgürlüğüdür.
(#5702668) desem...
ülkemizde var olduğu dikte edilen ama aslında olmayan kavram.
(bkz: ben sana düşünme demiyorum ama hobi olarak düşün)
(bkz: inanca saygı düşünceye özgürlük)
efendim rivayet edilir ki adamın biri mahkemede suçlu dahi bulunması zor bir davada idam cezasına çarptırılır. adam kararın şokunu üzerinden atarak hakime döner, " hakim bey size şerefsiz dersem yine bir suç işleyeceğim, idam kararı bozulsa bile bu hakaret nedeniyle cezaya çarptırılacağım" der, hakim " haklsınız, hakaret etmek ayrı şey, düşünce özgürlüğü ayrı şeydir" dedikten sonra adam " o zaman sizin şerefsiz olduğunuzu düşünüyorum" der ve ceza almadan salınır, idam cezası bozulduktan sonra tabi.
her ortamda ve her şartta desteklediğim özğürlük biçimidir.
yobaz takımının atatürk e saldırmak için talep ettiği özgürlük. fakat saçmaladıklarının farkında değiller. çünkü gericiliğe özgürlük olmaz aslanlarım! gidin başka yerde kişneyin.
uludağ sözlükte pek olmayan özgürlük.

edit: pek değil hiç olmayan şey.
düşünce özgürlüğünün varlığı tartışılır ama düşüncelere saygısızlığın bir özgürlük olduğu kesin bu ülkede.
(bkz: yafta)