bugün

-kızların birbirleriyle dans etmeleri.
-müzik diye pompalanan gürültü.
-kalabalık.
-sevmediğin akrabaları görmek.
-pistte dolanan çocuklar.
bayatlamış kuruyemiş
tadı olmayan sözde yaş pasta
gürültülü müzik sesi
hiç tanımadığınız uzak uzak akrabalarınızla yaptığınız muhabbetler vs.
devamlı insanların eğitimsiz oluşundan ve hala belli başlı kabile anlayışlarının, aslında hiçbir geçerliliği olmayan ve insanların birbirlerine sanki ulvi veya ahlaki bir kuralmış gibi dayattığı basmakalıp kurallardan şikayetçi olan ve onları eleştiren babamın bana sarf ettiği bir cümledir:

(bkz: oynasana oğlum çok ayıp)
gelinlerin saç modelleri.
bütün herkesin aynı anda abartarak zıplaması,hoplaması dünyanın en mutlu günüymüş gibi davranılmasıdır.abartmaya gerek yok nooluyoruz amk
(bkz: düğünlerde silah sıkmak isteyen tipler)
yaşlı teyzelerin size bir kısmet bulma çabasıdır.
Kalabalık olması.
aşırı yüksek sesle müzik çalması kulaklarımı tırmalıyor.
genel olarak düğünlere karşı negatif değilimdir. hatta davetlisi olduğum her düğüne iştirak eder, çeyrek altınımı takar koçlar gibi giderim. tabi bazı düğünlerde can sıkıcı boyutta hadiseler yaşanmıyor değil. bunlar arasında benim en nefret ettiğim şey kız tarafının çok çoşkulu şekilde oynamasıdır. tamam evladının mürivetini görüyorsun telli duvakli, eğleneceksin ama abartmadan eğleneceksin kardeşim. nihayetinde kızını götürmelerine saatler kalmış. di mi?
assolist diye berbat sesli, balık etli, çirkin giyimli teyzelerin sahneye çıkıp; önce slow turkish pop, akabinde arabesk ve en sonunda da halay mod on türkülerini söylemeleridir.
(bkz: evde kalmak)*
takı takma mecburiyeti.
Halay.

Çocukluğumdan beri sevemediğim bu anlamsız koşturmacayı büyük bir ciddiyetle yapan, çocukları ezip geçen amcalar, teyzeler;

Yazık, terlediğinizle ve kendinizi paraladığınızla kalıyorsunuz. Oynaması da, izlemesi de zevkli değil çünkü.

Hele o açılış danslarını carmina burana ile yapıp caney caney'le final yapan gelin ve damadın şebeklikleri.

Çakırkeyf Halay başı dışında Kim eğleniyor bu düğünlerde bilemedim.
oyun oynamayı sevmediğini bildiği halde, hadi kanka hop diyerek yanınıza gelip size oyuna davet eden arkadaşların da orada olması.