geçen yaz bir düğünde görüp, "hala mı, ohaa be ülkem!" tepkisini vermeme neden olmuş saçma ve komik olay. 80'li yıllarda çocuk olanlar bilir, baya bi modaydı. "çiftler piste" anonsuyla beraber anne babaların ardından kızlar hücum ederdi piste elele. en romantik aşk şarkılarında gözlerinin içine baka baka dans ederlerdi hem de. bide bunlar göt kadar boylarıyla ezilirdi falan, rezil bi durum! ama hala var olması daha da içler acısı yau.!. *
(bkz: düğünlerde erkek erkeğe dans etmek)
(bkz: erkek adamin erkek sevgilisi olur)
öğrenci değişim programı ile Hollandadan ülkemize gelen okul arkadaşını, üşenmez, Türk misafirperverliğini de göstermek için memleketine gezmeye getirirsin, arada bir akrabanızın düğününe gidersiniz, kız kıza dans vakası gören hollandlı
''aa super, ne kadar özgür bir ülke, şehir insanların cinsel seçimlerine ne kadar saygı duyuluyor'
ailesi tutucu kızların başına gelen ve benim olmadığım düğünlerde görülen. kızlar lezbiyen deilse kızlar için genelde kötü bi olaydır
çok değil belki bir 10 yıl öncesine kadar anlamsızca, neden yapıldığı konusunda bir anlam veremediğimiz olaydı.. çakma barby bebeklerimizle, gene çakma olan ken'lerimizi öpüştürdüğümüz zamanlardı o yıllar.. tabi ki o zamanlar fiziksel olarak pek gelişmemiş, genç kızlığa girmemiş olsak bile benim gibi ortaokuldan liseye kadar bebeklerle oynayan kızlardan yok değildi hani..
bizler düğünlere annelerimizle giderdik hep.. baba okey masasından anne cırlamalarıya zar zor boynuna bir kravat geçirtilip getirtilirdi düğüne.. düğün boyunca suratıda bi yerine gelmezdi zaten. çarşamba pazarı gibi asık suratla oturur, bi birayla neşesi yerine gelir pistten zor toplardık adamı. * .ta o zamanlardan bile anne tek başına bizi tuvalete dahi yollamazdı.. '' oğlanlar bakar ,oturun dizinizin dibinde, hem kızları düğünlerde kaçıran çok olurmuş '' diye korkuturdu gözümüzü.. çekinirdik annemizden ve babamızdan.. düğün akraba düğünü ise hele daha bi sıkıcı geçerdi.. taki o sıkıcı hava, uzaktan akraba olan hoşlandığınız kişiyi görene kadar son bulurdu.. kimbilir belki akraba bile olsa o, hep '' keşke x beni dansa kaldırsa , bir an yakın olsam gözlerine, diye hayal kurmanız engel olamazdı..
aynı, okulda erkeklerle birlikte dansa davet oynarken , tüm kızlara davet giden, ama kimsenin sizi dansa kaldırmaması ve g.t olmanız gibi bir duyguydu bu..
siz elvan gazozunuzu içerken o çivilendiğiniz sandalye de, bir yandan da kiminle dans etsemde, şunun dikkatini çeksem diye.. gözünüzün iliştiği ilk kız arkadaşa '' hadi gel herkes dans ediyor , gel bizde edelim diye teklfite bulunurdunuz.. o zamanın verdiği salaklıkla deli gibi vals yapar, yüksek sesle kahkaha atarak hoşlandığınız kişinin dikkatini çekmeye çalışırdınız.. o ise sizi görmezdi bile.. asla seksüel bir dans değildi bu.. o masumane dansın içinde öylesine şeyler gizliydi ki, bir an durupta '' ulan napıyorum ben, manyakmıyım? tabi bakmaz bu adam bana, şu halime bak '' . diye geçirmezdiniz içinizden.. sıkılıp yerinize oturduğunuzda ise dikkatini çekmeye çalıştığınız adamı başka bir kızla dans ederken görür, tüm moralinizin içine edilirdi.. annenin kolunu çekiştirip , hadi gidelim sözleri eşliğinde sağ salim eve gidilirdi. özenle tek tek ördüğünüz saçlarınızı açıp, o kabarıklığın verdiği görüntüyle aynada kendinize bakar üzülürdünüz..,
vel hasıl yıllar sonra gizliden aşk duyduğunuz kişiyi ve o düğünleri hatırladığınızda , geriye sadece kız kıza yapılan o anlamsız danslara gülünür ve hey gidi günler diye iç geçirilirdi.
pistten alinmasi gereken insanlardir bunlar...
(bkz: lutfen cocuklarinizi pistten aliniz)
ülke gerçeğinin bilincine küçük yaşta erdirilmiş kızlardır. ayrıca düğünde bir erkekle dans etmekten daha az tehlikeli bir girişimdir. zanneder misiniz ki ülkenin her yanı aynı. her aile aynı zihniyette. üç yaşında kızının başını örtmeye kalkan adamın aferim kzıma ne güzel de dans ediyor karşı cinsle diyeceğini sanmıyorum.
ayrıca bir de yolda el ele tutuşan kızlar vardır ki onlara edecek laf bulamıyorum.
olası iki durum vardır...

1. ya ortamda kızı dansa kaldırabilecek kadar cesaretli erkekler yoktur...
2. ya da kız kendine namuslu edası vermeye çalışıyordur...
eskilerde çok olan hatta hatta normal karşılanan vak-a .ailesi erkek cinsine yaklaştırmayan kılarımız kinminle dans edebilir cazlı düğün ortamlarında. sanılanın aksine kimsede lezbiyen olmaz .olmadı bildiği kadarıyla. onları seyreden sevgilileri hallenmişlermidir.onu bilemem bir taşla iki kuş fantazisi kurmuşlarmıdır ki kurmuşlardır sanırım 80lerin klasiğidir taşra zevatında. eski tatlar.
bir erkekle dans etmek isteyen ama korkusundan edemeyen özenti içindeki ergen bünye davranısı. ya bir erkekle dans edilmeli ya da hanım hanımcık oturulmalıdır.
etrafta ki erkeklere "biz dans edecek yaşa geldik veya evlilik çağına geldik" davetidir. bu tip kızlardan mümkün mertebe uzak durulması gerekmektedir. eğer düğünde durmanız keyfi ise, hemen salon terkedilmeli, bir lavabo bulup el ve yüz yıkanmalıdır.
cat dance olarak tabir etmekte beis görülmeyen, fakat bir yandan da etraflarındaki erkeklere göz attıklarından (düğün yerine geldik koca bulalım misali) özelliklerini kaybeden kızların eylemi.

şenkalın, e mi!
bir erkeğin asla tecrübe edemeyeceği vaziyet.
dans etmeyi bilmeyen ve utangaç erkeklerin bulunduğu bir düğünde olması muhtemel eylem.
evlenme çağına geldik ama erkek arkadaşımız yok, malzeme burda, ilgilenenler tuvalete giderken peşimden gelsin dansıdır.