bugün

yeni evlenen çifte maddi yardım olarak anlışılmasının ötesine gecmis, gosteris haline gelmistir. aleni yapılması hos değildir. insanları zor durumda bırakabilir.
(bkz: damadın amcasından filipis marka bir televizyon alkışlayın)
gelin ya da güvey tarafının "bizim taraf garip kalmasın durumları ortaya çıkınca bişeyler takmak gereği hissetmesi, yoksa gönlünden geçenin karşıdakiler bişey takmasa da biz de az zararla kurtulsak"*** olduğu durumdur
çok zor eylemdir. hele asosyalite durumu varsa bünyede .o çengelli iğne açılmaz . açılıncada o sinir kurdeleye saplanmaz,sonra tekrar kapanmaz. arkadakiler mırıldanır. siz daha bir sıkılırsınız.ve nihayet işlem tamam olduğunda fotoğrafta yüzünüzde o muzaffer tavır olusur. son bir bakış atarsınız sıradakilere allah kurtarsın dercesine...
genelde yavşak bir üslup kullanan takı töreni sunucusu eşliğinde yapılan iş.
herkesin merakla beklediği düğünün vazgeçilmez anıdır.
kime kime ne takmış, taka taka onu mu takmış, helal olsunmuş diye gider bu...
ben artık damada da takı takılmasını istiyorum.
hatta mümkünse küpe taksınlar.

(bkz: düğünde takı yerine piercing takmak)*
gelin, damat ve bütün konuklar için sıkıcı fakat aynı zamanda gelin ve damat için mutluluk verici bir gelenektir.
birde damadın yakın arkadaşının kocaman bir nazar boncuğunu damatın boynuna ya da çeyrek altını pantolonun paçasına takması hadisesi vardır. bu olayın tek eğlenceli kısımları ancak bunlar olabilir. *
düğünde takı takmak aslında bir gelenektir. ancak son zamanlarda düğünde takılan takılarda aileler birbirleriyle yarışmaya başlamışlardır. artık takı takacak olan aile "çeyrek alsam küfrederlermi* acaba" diye düşünmeye bile başlamıştır. takı merasimi çok sıkıcı ve uzundur. bütün konuklar teker teker gelip takı takarlar, gelin ve damadı öperler, resim çektirirler, biraz takılırlar ve giderler. 600 kişilik bir düğünde bu olayı 600 kişinin tek tek yapması bir felakettir. ancak bu takı merasimi dediğimiz olay gelin ve damat için harika bir durumdur. bu bekleyiş onlara koymaz.*
asgari ücretin 700 tl, çeyrek altının 102 tl olduğu günümüzde cesaret ister.*
camide namaz kılmaktan farkı yoktur.
takı denilen genelde çeyrek altındır.
düğününde takı olarak "-ing" takısı takıp sonrada 'naparsın şimdiki zamanda böyle' diyeceksin. *
bu normal birşeydir. anormal olan takılan takının düğün salonunda eline mikrofonu alan kemçük ağızlı düğün salonu şarkıcısının fütursuzca hangi takının, kim tarafından takıldığı, miktarıyla beraber anons edilmesidir.
yasitlariniz bir bir evlenince dugunlerine gidip yaptiginiz aktivitedir.
Sahte para kakalama yöntemi.
Düğünsel akbil kuyruğu.
Yuva kuranlara küçük bir yardım.
Düğünden sonra gelinin hava atacağı eylemdir.

görsel