bugün

tamamen subjektif bir konudur. mesela din açısından bakarsak müslümana göre hz. muhammed, hristiyana göre hz. isa, budiste göre buddha'dır. eğer ekonomik olarak bakarsak klasikçilere göre adam smith, makro düşünene göre keynes'tir. eğer siyasi olarak bakarsak herhangi bir türke göre mustafa kemal atatürk, fransıza göre napolion bonapart'tır.

edit: recep tayyip erdoğan diyenler için söyleyeyim lider dediğiniz kişi adı üzerinde liderdir. birleştirici rolü vardır toplum üzerinde. daha fazla açıklama yapmama gerek var mı?
adolf hitler' in yaptığı ırkçılıktır fakat atatürk'ün yaptığı milliyetçiliktir. ikisi arasında karşılaştırma yapılacak olursa galip bellidir.
hz. muhammed'dir.
bana göre askeri açıdan atilla'dır.

her zaman olduğu gibi akpliler hz. muhammed'i, chpliler de atatürk'ü çıkarları için kullanmaya devam edecektir. bizim saflar da birbirlerine girecektir.
michael hart'in dünya tarihine yön veren en etkin 100 kitabina gore hz. muhammed'dir.
yazar kendi listesini yapmistir.
tartışmasız ismail hakki karadayidir.
Mustafa Kemal Atatürk
Sultan Galiyev.
(bkz: vladimir ilyiç lenin)
hz. muhammed. diğerleri m. kemal atatürk ve adolf hitler dir.

edid: arkadaş, baz olarak en büyüklük, zamanının dominantı olması denilmiş. ben de bu bağlamda kendi tarihine yön veren en büyük üç lider olarak aklıma gelenleri yazdım. e amk en sevdiğiniz üç lider demiyo ki adam en büyük sizce kim diyo. bu bağlamda seçeceğiniz liderlerin zıt siyasi görüşte olmaları pek tabiidir. ama bura türkiye, siyaset kıçınızda yuva kurmuş. sığır people.
büyük ortadoğunun ve kuzey sırbistanın lideri alihan.
Tarihte bir yerde adalet vardı; saçları sarı, gözleri mavi. "bu yorumu kötüleyen birisi olmuş. sözlükte pkklı var, bilginize."
Mustafa kemal ve Che Bence deyil herkezce olan bisey.
tayyip gazdogan' dan haric herkez desem sacma olur ama yonede oyle diyorum.
mustafa kemal atatürk.
Adolf Hitler' dir . benim gözümde tektir, rakibi yoktur
Adolf Hitler' dir . benim gözümde tektir, rakibi yoktur.
kesinlikle stalindir.
bu gerçeği reddedenlerin gönül gözü kapanmıştır efendim.
kimi erkeklere göre dikine gittikleri organlarıdır.
adolf hitler'dir. hemen eksilemeyin. dünyanın en 'iyi' lideri değil başlık. dünyanın en iyi iş yapan lideri.

adam bir ulusu peşine taktı avrupayı yaktı.
Üstüne idrar yapılan oyverenlerine rağmen sakinliğini koruyan liderdir.
altındaki subaylar ve milletinin geri kalanı tarafından kusursuz bir itaate vakıf olan Mete Han.

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devletini kuran, hayatı boyunca hiç yenilmeyen yani tarihin en büyük komutanı olan Çengiz kaan.

Cengiz Kaan'ın devletinin ardılı olup ona yaklaşabilmiş tek insan olan Timur

ve Bütün bu liderlerdeki tarihsel birikimi üzerinde toplayabilmiş Mustafa Kemaldir.

Bu tartışma içerisinde modern çağ liderlerinden Mustafa Kemalden başka kimseinin adı geçemez.

Misal Hitler milleti iyi durumdayken iyi ama kriz anına girdiğinde yani doğu cephesinde nalları diktiğinde deliren, ne yapacağını bilemeyen bir maldır. Diğer modern liderlerde de böyle liderlik özellikleri yoksunluğu çok açık seçik görülür.

Oysaki mete han sürgünden dönüp babası teoman kendisinden kat ve kat güçlüyken yani mete han kriz anındayken mete han olmuş.

Çengiz Kaan ise Temuçinlikten Cengizliğe geçerken onlarca kez kriz yönetiminden galip çıkmış cengizken de büyük krizler atlatmış

Timur ise en fazla emir olabilmesine rağmen bütün islam ve bilinen dünyanın hükümdarı olmuştur ki buna ulaşmak da ne krizler atlatmak demektir.

Mustafa Kemal'i anlatmaya gerek yok herhalde.

Hitler, stalin gibi örnekler tamamen boş, beleş örneklerdir.
fatih sultan mehmet
Cengiz handır. diğer adaylarım metehan, Attila ve Enver paşadır.
bu tip başlıklar "dilek" olmanın ötesine geçemez, lakin atatürk'le mete'yi karşılaştırmak ne kadar doğrudur, dönemin veya ülkenin şartları o liderle nasıl kombine oluşturmuştur asla bilinemeyecektir, bilinse bile karşılaştırma için yeterli olmayacaktır.
Hiç tartışmasız Türk milletinin yüce atası, kendisine minnet ve şükran duyguları ile bağlı olduğumuz, büyük kurtarıcımız, ulu önderimiz, çağdaş türkiye cumhuriyetinin kurucusu, kurtuluş savaşımızın kahramanı, büyük devrimci , öncü, gazi Mustafa Kemal Atatürk tür...