bugün

beşiktaş taraftarlarının başına gelen hadisedir. hala maçın etkisinden kurtulamamış olan yaratıcı beşiktaş taraftarının evde, okulda, ofiste, tuvalette, camide, güneş sisteminde birden runjeeeeeeeee diye bağırması olayıdır. bunun bir üst versiyonu ise insanlara runjeee diye bağırmaktır. şöyle bir örnek verelim; anne odaya girer herkes sessizce tv izlerken anneyi gören yaratıcı beşiktaş taraftarı bağırmaya başlar:

-anneeeee, anneeeee, anneeeee, anneeee*

reklamlardaki dodi dodi krizinin gelmesi gibi bu krizde her an her yerde başımıza gelebilir. aman yaratıcı beşiktaş taraftarları dikkat!
- ahmet naber lan?
+ runjeeee runjeee
- oğlum ne diyorsun ne runjesi
+ runjeeee runjeee
- runje ne lan
+ runjeeee runjeee
- ulan bi sus durdur kendini
+ runjeeee runjeee
- sen iyi değilsin söyleyeyim sana
+ runjeeee runjeee
- runje mi öptü oğlum seni?
+ runjeeee runjeee
- en sevdiğin erkek kim senin
+ runjeeee runjeee
- ahmet sana kolay gelsin
+ runjeeee runjeee
tarih: 29 kasim 2006
yer: beşiktaş inönü stadyumu
maç: beşiktaş - clubbe brugge
pozisyon: baki mercimek bir pozisyonda sol kanattan topu alıp, kaleye kadar giderek vurduğu ve * taça giden toptan sonra bütün tribünler hep bir ağızdan;

runjeeeeeeee runjeeeeeeeee

maç sonrası insanlar maçı kazanmanın sevincini yaşamaktadır, fakat ağızlarda beşiktaş lafı geçmez, yapılan tek tezahürat vardır;

runjeeeeeeee runjeeeeeeeee

yani kısacası biri gelip takımdaki oyuncuları bilmese şöyle düşünür;

"runje ne lan?"
ders anında olmaması gereken diyaloglar. hoca ders dinlemeyen eif*yi kaldırır ve maç etkisinden çıkamayan eif'ye sorar:

-oğlum kutadgu bilig'i kim yazdı?
+runjeeee runjeeeee
-neden dinlemiyorsun dersi?
+runjeeee runjeeeee
-anana babana yazık değil mi taa çorlu'dan kayseri'ye gelmişsin.
+runjeeee runjeeeee
-evladım siktir git dışarı
+tamaaaammm tamaaaaammm
ota boka "runjeee" diye tepki veren numaralı'ya, kapalı'nın "eşeğin amına su kaçırmayın" diye ayar verdiği ve vereceği olaydır.
aynı turkcell-im reklamındaki salak şarkı gibi, gereksiz sözlerin hayret verici şekilde ağızda kalması durumuna örnek durum...
bunun bir üst versiyonunda ise gelen özel mesajlara karşılık olarak runjeee runjeeee diye bağırmaktır.
adama kufur ediyon gitmiyo belki bu etkili olur.
(bkz: yaratıcılık ve delilik arasındaki kalın çizgi)
kayseri maçını tribünden izlerken şahit olduğum ve süper gaza getiren durum.. güzel olan tarafı runje topa değer değmez söylenmesi.. ama kapalıdan süper bir ayar gelmişti eşşeğin mına su kaçırmayın diye ki asıl oracıkta yarılmıştım..
runjenin bunu dalga olarak mı sevgi gösterisi olarak mı algıladığı merak konusu olan çığırış.
budur..

http://www.youtube.com/watch?v=y0W3aJRu-G4

http://www.youtube.com/watch?v=jjluRfSs5M0
geçtiğimiz pazar günü arkadaşlarla gitiğim lunaparkta karşılaştığım durumdur, olay şöyle gelişti;

bizim guptan 2 kişi gondola binmek için bilet aldı, o sırada gondol yeterli kapasiteye ulaştığı için hareket etmeye başladı. biz de arkadaşlar yalnız kalmasın diye onlara sıra gelene kadar beklemeye başladık, gondol iyice hızını aldı ilk başta herkeste bir ürkme sezimledim, ardından en uç kısımda oturan 4 kişiden sesler yükselmeye başladı gondol zirve yaptıkça daha bi yüksek sesle bağırıyorlardı, ilk dikkat etmedim sonra fark ettimki bu vatandaşlar gondol da "runnjeee runnjeee" diye tezaürat yapıyorlar. önce şaşırdım sonra yaratıcı beşiktaş taraftarı ibaresi aklıma gelince durumu kabullendim.

(bkz: allah akıl fikir versin) *