bugün

üç gün önce kaybettiğim eniştemin arkasından irkilerek farkettiğim durum . efendim şöyle ki ; enişte ağırlaştığı günden itibaren sürekli ailesi ve yakınları tarafından dua edildi kuran filan okundu ancak ya yanlış dua okundu ya da okumuş gibi yaptılar ki enişte öldü , şimdi evde sürekli dua okunuyor niye okunduğunu bilmiyorum , adam öldüğü için mi ? yoksa geri dönsün diye mi bilemiyorum , ya sağ iken okunmayacaktı ya da öldükten sonra , son derece mantıksız bir durum.
allahın olmamasından kaynaklanan hatadır.
inanılmaz bir hata imiş gerçekten.

haklısınız, dua edilen insan ölmez veya ölse bile geri gelir normalde ama bir terslik olmuş sanırım, başınız sağolsun.
Arada arapça sövenler olduysa demek.
Enişte toprağın bol olsun.
okunan duaları tam olarak buraya yazar mısın?
arada arapça küfür müfür beddua sallayanlar olabilir.
ipne fetö de beddua etmişti ama ters tepti.
Deki; Eğer duanız olmasa Rabbimin katında ne ehemmiyetiniz var."
(Furkan suresi 77.Ayet)

"Rabbimiz buyurduki: Bana dua edin size cevap vereyim."
(Mü'min suresi 60. Ayet)

Şu başlık, Calismadan bana maaş bağlansın diyen biriyle aynı durumdur.

Sen rabbinin yapman gereken emirlerini yerine getirme sonra olmadık zamanda da dua et.

Kuru kuru dua etmedeki akıl almaz mantık hatası denilse anlarım.

Allah senin hizmetçin mi istediğin zaman istediğin şeyi sana versin. Istemenin bile bir usulü adabı var.

Tanım: olgunlaşmamış düşünce.
herkes dua edip herkes daha çok kazanç istiyor. herkes daha çok kazanınca enflasyon artıyor, yine herkes aynı fakirlikte kalıyor.
her dua eden ölümsüz olacaksa oh ne ala

ölüm diye bir gerçek var.

öldükten sonra da geri dönmeyeceğini 2 yaşındaki çocuklar bilir. Ardından kuran okunur dua edilir sebebi ne biliyor musun hem yakınlarına destek olmak hem de ölen kişi için bişeyler yapmak. Günahlarının affolması için dua etmek ilk gecesinin kolay geçmesi için vs.

din tasavvuf işidir anlamıyosan boş yapmıycaksın.
sorunları bolca dua ve ibadetle çözün diye zırlayan; kendi dünyalık çıkarları için dini gizleyen koyun osuruklu hocaların cevap vermesi gereken konudur.

"Yanından ayrıldığında/işbaşına geçtiğinde yeryüzünde fesat çıkarmak, ekini ve nesli yok etmek için işe koyulur. Oysaki Allah, fesadı sevmez"

Bakara 205.

Yediğimiz gıdalar hep katkı maddesi dolu, gdo lu, hormonlu, antibiyotik verilerek üretiliyor yani kansorejen.

Allah ekinleri ve nesilleri yok eden için " yeryüzünde fesad çıkarmak" tabirini kullanmış.

Peki bu kâr amaçlı fesad çıkaranları eleştiren, hutbesinde ya da vaazlarında kınayan bir hoca gördünüz mü?

Ben görmedim. Çünkü onların ekmekleri bu bozuk düzene susmalarına ve insanlara sorun çözmek için bolbol dua etmelerini telkin etmelerine bağlı.

Yani önce düzen sonra dua.
sanırım durum tam olarak görseldeki gibi bir şey. Yani bir çıkmaz.

görsel
başlık ve enrty uyumsuz. dua ve Kur'an okumak aynı şeyler değil. eniştene dua edilmesi başka, kur'an okunması başkadır. ölünün arkadasından, ölü için kur'an okumak saçmadır. çünkü kur'an diriler içindir. fakat dua başka bir şey...

bu iki kavramı ayırt et önce...
dua etmek bir nevi insanın kendini rahatlatması, vicdani huzur gibi bir şey. olmasını istediğiniz şeyin olmasını sağlayabilir ama ölünün arkasından dua etmek o kişinin sonunu değiştirmez. diğer türlü olsaydı, kimsenin bilmediği ama kabul edilemez bir günahı olan kişinin arkasından dua edilirdi ve o kişinin cennete gitmesi sağlanırdı. bir diğer yönü de, buna inanan kişi allahın işine karışmış demektir.

her zaman dürüst, saygılı, namuslu, onurlu, çalışkan bir insan olun yeter. gerisini çok da şaapmayın..

bugünkü vaazımız bu kadar sayın mümin kardeşlerim.
inananların duası / Kur'an'ı siz inanmayanlara niye dert oluyor?

Eğer maksadın gerçekten okunanların neden okunduğunu öğrenmekse, Samimiysen gerçekten, bu konuları özelden yaz öğretelim. Trollük yapacağım diye maymunluk yapmaksa maksat, peşinen söyleyin de kimse kağale almasın.
Ergen bir atayız beyanatı.
birçoklarının gözardı ettiği hatadır. yıllardır ne dua ederim, ne camiye vs. giderim. dindar olduğum dönem ile şu anki durumum arasında değişen bir şey yok.
dua edenler aynı kumarbazlar gibidir. kaybettiklerinden söz etmeyi sevmezler.
görsel