bugün

anlatayım kafamdakileri...
neden her zaman olasılıkların gerçekleştirebileceği şeyler için dua ediyorsun ve gerçekleşince tanrıya teşekkür ediyorsun ki? bir kerede olasılıkların gerçekleştiremeyeceği şeyler için dua etmeyi dene... angelina jollie ile evlenmek için, yağmurun biranda paraya dönüşmesi için, üçüncü gözünün çıkması için... tanrı bunları gerçekleştirecek mi?
hayır...
senin dualarına kimse yukarıdan bakıp kabul etmez... olasılıkların dışına çıkın da bakalım oluyor mu? peki neden olmuyor tanrının buna gücü yetmiyor mu? eğer varsa yeter demek ki karışmıyor sana. o halde hiçbir duana karışmıyor.

ayrıca şöyle bir durum var ... tanrı her şeyi biliyorsa (!) senin düşüncelerini de biliyordur. neden özel olarak cümle kurmanı istesin ki gerçekleştirmek için? gerçekleştirmek için cümle kurma ihtiyacı neden. nasıl olsa istediklerin belli illa ki yalvarmanı mı bekliyor bu egoist tanrı?

onu da geçtim diyelim tanrı duanı gerçekleştirdi .gelecek belliyse duanı gerçekleştirinceye kadar ki zamanda geleceği yanlış görmüş olmaz mı? o halde tanrı duanı kabul edip geleceği değiştirirse o zamana kadarki geleceği yanlış görmüş olup yanılacaktır .o halde tanrının geleceği değiştirme hakkı yoktur. nitekim gelecek belliyse değiştirilemez değiştirilirse gelecek belli olmaz...

bir de tevekkül üzerinde durmak istiyorum... tevekkül ayrı bir saçmalıktır bence... eğer bir şey uğruna çalışırsan dua etsen de etmesen de o şey gerçekleşecektir... sanırım bunu bilerek uydurulmuş bir olay
"-allah dualarımı kabul etmiyor
+iyi de çalışmazsan allah duanı kabul etmez" gibi bir diyalog yaşanmış olsa gerek.
saçma bi var sayımdır . dua etmek herşeyi değiştirir.
dua ettim deli gibi,memur oldum sabahtan da gittim maaşı çektim var mı ötesi.
Dua etmek hiçbir durumu değiştirmezse bile, insanın olumlu, iyi, hayata dair güzel dilek ve temennilerde bulunarak, ferahlamasını sağlar. Bunun için bile, yapılması gerekendir.
aslında bu düşünceye sahip olmak hiç bir şeyi değiştirmez.
bir işte dua edip gerisini allah'a bırakmak gerekir neyin hayırlı olduğunu o bilir.
Iyi bir şey başına gelse, bir isteği gerçekleşse kendinden kaynaklandigini kendisi basardigini, kötü bir durum veya bir bela başına geldiğinde de suçlu olarak allah'i gören bütün kötülükleri allah'in verdiğini söyleyen kişi beyanati.
Bunlar basit artik bayatladi, az orjinal olun da bir şeye benzeyin denesi durum.
Daha kendi vücüdundan çıkanı tam anlamıyla çözemeyenin herşeyi mantığı oturtma çabası.
Tek bir hücreden böylesi muhteşem bir varlığı ortaya çıkaran güce inanmayanın sorgulaması gereken en önemli şey ben neyimdir. Ötesi yok.
boyle dusunsem bile zor durumda kaldigimda dua etmeye baslamam aslinda her seyi açikliyor.
Herşeyden önce allah ın herşeye gücü yeter eğer isterse yağmuru paraya çevirebilir (dünyayı gezegenleri canlıları ve sayamayacağım daha bir sürü şeyi yarattığı gibi...) dua ya gelecek olursak içten edilen dualar senin içinde hayırlıysa kabul olur yeter ki istemesini bil tevekkül ise aslında bir yaşam biçimidir gerektiği gibii çalışırsın ve yaparsın ama yaptığın şey senin için hayırlı olmayabilir ve çalıştığın işin ileride senin için hayırlı olması için tevekkül edersin.
(bkz: hiçbir şey)
sadece dua etmek hiç bir şeyi değiştirmez evet, soyut olduğu kadar somut eylemlerde de bulunmanız gerekiyor.
evet değiştirmez. küçükken masum dualarım vardı. baktım orda beni ipleyen bi allah baba yok ben de budist oldum.
ya duarimiz cok cilgin ya da allah bizi gercekten iplemiyo bu konuda anlamadim gitti dedirten durumdur. dua etmek kabul iyi hissettiriyor rahatlatiyor ve bi anlik da olsa duanin kabul olacagi inancini hissettiriyor. ote yandan duanizin kabulunun sadece size bagli olmadigi gercegi var yani bunun kader boyutu var ki o konu daha karmasik.
son olarak;
aklimda sadece bir soru var bir insan kabul olmayacagini adi gibi bildigi bir duayi neden eder?
olasılıklar dahilinde olmayan hiçbir şey yoktur.
o sebeple de doğru önermedir.
aklı başında herkesin bildiği olay. denedim yüzde yüz çalışmıyor.
görsel
Tecavüze uğrayan küçük bir kızın yardım çığlıklarını duymayan Allah senin ettiğin duayı duyar mı? Saygılar..
öncelikle, Allah' a inanıyorum ve son nefesime dek inanacağım. ancak özellikle bu sene olmak üzere son yıllarda çok fazla çıkmaza düşüp, ne yapacağımı bilemeyip bir ışık için yalvardığım halde bu ışık hala karşıma çıkmadı. her gün aynı insanların mutluluklarını ve benzeri şeyleri görmekten sıkıldım. Allah' ın bana küstüğünü düşünüyorum. belki de benimle uğraşmaktan bıktı. ancak aklıma başka bir şey gelmiyor.
ilginç bir durum. ancak Allah böyle yazıyorsa yapacak bir şey yok. bu anlamsız dünyada sıkıcı ve amaçsız bir hayata, zaman doldurmak için beklemeye devam...
Dua iyi niyet üzere bir yakarıştır sadece. Sonuç yazılandan gayrısı olmaz. Ne dilerseniz dileyin; bu dünya çirkefinde mümin mutlu olmaz.
kader var ama bence dua yine de işe yarıyor yani dua etmeyince daha kötü olabiliyor bazı şeyler. her şey olacağına varıyor zaten. her şey allah'ın dilemesiyle olur.
Kimse kusura bakmasın.

Gerçekleri birilerinin söylemesi lazım.
Bu işler duayla hallolsa, hastalar hastalıklarından kurtulur.
görsel
aha yine tehdit...