2009 Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası Eleme Grubu maçları için milli takım aday kadrosuna çağrılan basketçimiz. texas longhorns'ta oynuyormuş.
geleceğin basketbol yıldızı adaylarından. son derece hareketli ve bir siyahi oyuncu kadar da atletik.
askerdeyken, bir doğuş albay vardı, sertti mertti ama, baba adamdı, hatta hiç unutmam, bir kere nöbette uyumuşum, ağzımdan kan gelinceye kadar dövmüş, sonra yüreği sızlamış, paltosunu bana vermişti. işte bu doğuş balbay'da bizim doğuş albay'la isim benzerliği içerisindedir.
doğuş baybay vardı. hetti höttü ama iyi bir polisti. hatta hiç unutmam bi kavga sırasında yakalamıştı beni. bi tokat atmıştı. sonra acımış hadi yürü işine demişti. işte bu doğuş baybayla isim benzeşmesi vardır.
ncaa'in en iyi defansif oyuncularından biri olarak gösteriliyor. boyu da 1.85'i buldu. şansı az da olsa kendisini nba'de görme ihtimalimiz var.
geçtiğimiz sezon nba'de sayı kralı olan kevin durant kendisi hakkında şöyle konuşuyor:

" Doğuş Balbay benim kardeşim gibi. Her zaman onun yanında olacağım. Türkiye'ye geleceğim zaman ilk ona bilgi verdim. Doğuş başarılı bir basketbolcu. Şutunu geliştirirse NBA'de forma oynayabilir"
akıllara jaka lakovic i getirmektedir.
yılın savuncacısı olmuştur.
ismail şenolun twiiterda yazdığına göre bu sene NBA draftına katılacak 3 basketbolcudan birisi.enes,furkan ve doğuş olacakmış.enes ilk turdan diğer ikisi 2.turun sonlarından seçilir gibi bir düşünce var.
abd'de 2011 yılının en değerli uluslararası öğrencisi seçilmiştir. geçtiğimiz aylarda da big 12 konferansı'nda yılın savunmacısı seçilmişti.
görsel
efes pilsen ile anlaştığı ntv spor tarafından duyurulan basketbolcu.

hayatı ve kariyeri için ;

http://tr.wikipedia.org/wiki/do%c4%9fu%c5%9f_balbay
çok iyi bir savunmacı. hem savunmadaki gayretiyle hem de pozisyon bilgisiyle takımın savunmasına çok ciddi katkılar yapabiliyor. savunmadaki pozisyon bilgisinin getirdiği avantajla top çalmalarda çok etkili. bu tür top çalmalarla takımına hızlı hücum sayıları kazandırabiliyor. ama sete set hücumda sıkıntı yaşıyor. özellikle dış şutu yeterince iyi değil. buna rağmen oyunu gayet bilinçli oynaması çok önemli bir avantaj. yani, top doğuş balbay'ın elindeyken "acaba şimdi basit bir top kaybı yapar mı?" diye düşünmüyorsunuz. o açıdan bakınca milli takımda kısıtlı sürelerde takıma önemli katkılar verebilir. anadolu efes için de önemli bir transfer.
boyu 180 cm'miş.
türk basketbolunun genç yeteneklerindendir. geleceğimizdir. anadolu efes'in kadrosunda olmasını da son derece kıskanmaktayım. gönül isterdi ki kendisini beşiktaşım'da göreyim.

aylar sonra gelen edit: çok da yakışıklıymış efenim kendisi:

görsel
görsel
görsel
21 ocak 1989 istanbul doğumludur,oynadığı takımlar sırasıyla şunlardır:

2004-06 fenerbahçe
2006-07 brewster academy
2007-11 the university of texas
2011-günümüz anadolu efes sk

twitter hesabı da vardır: http://twitter.com/#!/dogusbalbay

not:verdiğim bilgiler alıntıdır,daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz vikipedi'yi ziyaret edebilirsiniz arkadaşlar, ben de oradan kopyala-yapıştır yapmış sayılırım.
efese transfer olarak hata yapmıştır. bir adım bile gelişemez.
son saniye basketiyle takımı efes maçı kazanmıştır.
tanjevic'in doğuş'u yedek oturtmasını anlamıyorum. milli takım savunma üzerine kurulmuş bir takım değil mi arkadaş?? ee bu adam savunmada 1 numara, 4 maç oldu 1 dk bile süre vermedi kadroda. henüz geç değil umarım kalan 4 maçta şans verir doğuş'a yoksa 2013'de 2014'de elden gittiği için daha da milli takım forması göremez bu adam.
bi ara basketboldaki messi olduğuna kanı getirdiğim kişi.
ayakkanılarının altından kıvılcım çıkması beklenen milli sporcu. Gerçekten deli dehşet koşuyor. Ayrıca takım arkadaşlarını diriltme konusunda sinan güler kadar başarılı. Yolu açık, geleceği parlak olsun.
baya baya ortalığın amına koyan basketbolcu.
bu enerjisiyle maçtan sonra saraçoğluna gidip estonya karşısında hat-trick yapması mümkün basketbolcu.
Çok başarılı olacağına inandığım basketbolcu. NBA'de Kobe Bryant, LeBron James ve Kevin Durent'in özel koçu olan Christopher Thomas'ın da yakından takip ettiğini söylediği genç yetenek. Ayrıca NCAA'de yılın savunmacısı ödülü ve de yılın uluslar arası öğrencisi ödüllerinin de sahibidir.
yaptığı smaçla jiri welsch'i potaya sokan basketbolcu.