bugün

kişinin dünyaya geliş sebebiyle heryıl yapılan etkinliktir.
türklerin, pasta kesmekten ibaret olduğunu sandığı şeydir.
yaş ilerledikçe zevk vermeyen aktivite. bir pasta kesip etrafında tüm dostların mutlu yıllar lalala diye bağırması sıradanlıktan öte değildir. ha illa doğum günü kutlanacaksa o gün kişiye değer verdiğini gösteren güzel bir hediye ya da en basitinden bir telefon açar doğum günün kutlu olsun kardeşim iyi ki doğdun demek bile gönül alabilir. ama pasta keserek doğum günü kutlamak bana itici gelmiştir.
bazen insana saçma gelebilecek etkinliktir. bir insan sırf doğdu diye her yıl kutlamak da neyin nesi?
en rahatı pasta kesmektir. bir insanı gerçekten neyin mutlu edeceğini bilmiyorsan hediye almayacaksın kardeşim. anlamsız hediyeler kişide mutluluktan ya da ben seviliyorum düşüncesinden çok baskı oluştururlar.
gülesim geliyor, çocukça geliyor, bir yapmacıklık hissediyorum ama mutlu oluyorum kutlandığı zaman facebook dahil.ama iyidir güven verir.
Günümüzde artık telefon ederek kutlama dahi ortadan kalkmıştır.

tebrik alma ve teşekkür etme artık iki safhadan oluşmaktadır.

kişinin facebook duvarına iyi dilekler yazılır, kutlamalar yapılır.

ikinci safhada ise gün bitiminde, akşama doğru doğum günü çocuğu şu yazıyı yazar duvarına;

"doğum günümü tebrik eden, iyi dileklerde bulunan herkese çok teşekkür ederim"

ve olay biter...

eskiden telefonda sevdiklerinin, akrabaların falan sesini duymak vardı şimdi oda hepten gitti.
Çalar saati kurup biraz yol yorgunluğumu atayım bir pasta alırım sürpriz yaparım dedim lakin çalmamış, akşama kadar uyumuşum. Yaptığım en iyi doğum günü sürpriziydi net.
Az önce görüntülü kutladım çok sevdiğim birinin. O gözlerini kapattı ben Dilek tutmasını bekledim. Aynı anda üfledik ama sadece benim önümde kekin üstünde mum vardı, onun yerine ben söndürdüm.
Pek Hoşuma gitmeyen, gereksiz bulduğum kutlama.