Advertisement

 1. 1.
  ABD'li Osmanlı ve Ortadoğu tarihçisi ve akademisyen. Donald Paşa lakabı takılmıştır. 10 Şubat 2011 tarihinde vefat etmiştir.
  3 ... recruit
 2. 2.
  (bkz: Barış Ünlü) sayesinde kendisini tanıdığımız tarihçi.
  1 ... at mi bu
 3. 3.
  t (d. 1941 - ö. 10 Şubat 2011, New York), Hollanda asıllı, ABD'li Osmanlı ve Ortadoğu tarihçisi, akademisyen.

  Daha çok Osmanlı Devleti'nin son iki yüz yılının ekonomik, sosyal ve emek tarihi üzerine uzmanlaşan Profesör Quataert, Harvard Üniversitesi'nde başladığı akademik hayatını, aralarında UCLA'nın da olduğu birçok üniversitenin ardından asıl ününü kazandığı New York'taki Binghamton Üniversitesi'nde sürdürüyordu. Türkiye'ye de defalarca gelip dersler vermiş olan Donald Quataert'in yetiştirdiği ve "Binghamton'lular" diyerek saygıyla andığı onlarca doktora öğrencisi ona Donald Paşa lakabını takmıştı. Ünlü Türk tarihçisi Halil inalcık'la birlikte bir takım çalışmaları da olan Quataert'in Türkçe'de birçok kitabı yayımlanmıştır.

  Donald Quataert'in Osmanlı iktisat tarihine getirdiği yenilik, o güne kadar bir 'maliye tarihi' ve 'toprak mülkiyeti tarihi', yani bir 'devlet tarihi' olarak ele alınmış olan Osmanlı tarihinin klasik kalıplarından sıyrılarak, üretim, emek, tüketim, imalat ve ticaret tarihine yani 'aşağının tarihi'ne yönelmiş olmasıdır.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Donald_Quataert
  ... hasmet ibriktaroglu