bugün

nedense çok fazla büyütülen bir hastalık. halbuki erken teşhis ve çok uğraş gerektirmeyen kısa süreli doğru tedavi ile kurtulabilirsiniz, yani ne bu panik yahu böyle. neredeyse insanlar amerikan filmlerindeki gibi "hepimiz ölüceeezz" diye bağıracaklar. bir sakin yahu.
sayesinde öğrencilik hayatımda ki kazıklardan birini daha yememe sebep olacak gavur icadı.

iğnesini burundan mı vuruyorlarmış ne???
domuzlarla ve kümes hayvanlarıyla korumasız temas halinde bulaşabilen virüstür. insandan insana bulaşma özelliği vardır. domuz eti yememekte fayda vardır. ama illa yiyecekseniz buyurun yiyin afiyet olsun. iyi parazitlenmeler.
WHO verilerinde Türkiye nin risk derecesi düşürülürken TC Sağlık Bakanlığı tarafından tam tersi açıklamalar yapılan hastalık. Bakanlığın açıklamalarına göre Türkiye de yakalanan ve ölen artıyor ama WHO'ya göre riskimiz azalıyor. (bkz: Anlayan beri gelsin)
yeni adıyla a gribi.
türkiye'de 9. ölümün gerçekleştiği grip.
bu güne kadar fazla umursamadığım ancak an itibariyle hafiften tırsmaya başladığım hastalık...

o değil de, yarınki 3 kasım 2009 beşiktaş vfl wolfsburg maçı nda binlerce insanla birlikte kapalıda omuz omuza maç seyrederken hastalığı kapmaktan ciddi şekilde korkmaya başladım. atkımızı dolayıp gideceğiz artık...

hadi hayırlısı...
domuzların sonbahar mevsiminde üzerlerini sıkı giyinmeyip,kendilerine dikkat etmedikleri için yakalandıkları enfeksiyon çeşididir.
(bkz: zannedersem tek eksiğimiz domuz gribiydi)
ilk olarak 1976'da amerika'nın new jersey eyaletinde 4 askerin ölümüne sebep olmuştur.
Mal Gribi; http://sinestezi.wordpress.com/2009/11/03/mal-gribi/
medyanın yeni oyuncağıdır. cem garioğlu cinayeti kapanınca haber yapacak bir şey bulamayan zavallı ezik türk medyası kendine yeni oyuncak olarak bunu bulmuştur.(arka fondan karayip korsanları müziği, ardından god of war theme)
insanları hastalık paranoyasına sokan grip çeşidi.
yurdum insanın yolda "ya ben onun aşısını olmak istemiyorum çünkü kobay olmak istemiyorum. gerçi ölmekte istemiyorum. gerçi biliyosun yani ne zaman nasıl öleceğimiz yazılmış onu biz bilemeyiz onu bir allah bilir" şeklinde kafası karışık yorumlar yapmasına sebebiyet veren grip. bu yüzden türk insanını en çok psikolojik anlamda etkilemiş grip.
milletçe gözümüzün içine baka baka doğruluğu tam ispatlanmamış bir sıvıyı enjekte etmeye sebebiyet gösterilen labaratuvar hastalığı.
Olası vakalarda;

-Numune al,
-Antiviral tedavi başla,
-Bildirim yap,
-Hasta kliniği hastaneye uygunsa yatır ve takip yap,
-Hasta kliniği hastaneye uygun değilse evde takip yap.
mevsimlik gripten ölen daha çok insan var. bence abartılıyor bu domuz gribi ama hadi hayırlısı bakalım.
hakında sağlık bakanlığı'nın bilgi hattına insanı dumur eden sorular sorulan hastalık. ben bir örnek vereyim, merak eden gerisine baksın;

- iki yıl önce bir domuzla fotoğraf çektirmiştim, acaba grip olur muyum?*
http://tinyurl.com/yfpnanj
yakın zamanda yazarların ben de oldum gibilerinden entry girmesi olası. * *
(bkz: olmaya utanılacak hastalıklar)
türkiyede fazlasıyla abartılan virüs in ismi.
-domuz gribi yokken türkiyede bir haftada gribten ölen insan sayısı 5
-şimdi domuz gribi var bir haftada ölen insan sayısı 6
-türkiyede bir günde apandisten ölen insan sayısı 10
hamile bebek yaşlı bağışıklık sistemi zayıf(karaciğer yetmezliği astım v.b) olanlar hariç bu gribe yakalanan her insan 7 günde evde istiraat ederek bu hastalığı atlatır hatta bir çok kişi geçirdiğinin farkında bile olmaz (bkz: örnek ben)sağlık çalışanları ayrı risk altındadır onlar h1n1 virüsünü tek bir yerden değil bir çok kanaldan aldıkları için ölüm riski ile karşıkarşıyadırlar.korkulacak tek bir durum vardır virüsün ukraynada olduğu gibi evrim geçirmesidir.
Bir perdedir gözler önüne çekilen.. Öyle bir perdedir ki arkasında milyar $ lar döndürülen.
iktidardan kimsenin aşıya yanışmaması huylandırdı açıkçası. içten içe bu işte bi' griplik var demeden edemiyorum. (dış mihrakların işi!!!)

maydonez karabibergil, ankara. (yaş 21)
domuz gribi bir muz kabuğunda yurda kaçak giriş yapan bir domuzla türkiyeye gelmiştir. vaktiyle gelişmiş büyümüş ülkenin dört yanına dağılmıştır. söylenenlere göre bu grip başka virüslerle izdivac eyleyip yeni yeni virüslere gebe kalacaktır. mazallah, bilumum ilaç firmnaları dünyanın kanını bu virüslerle emeceklerdir.
öleceksek ölelim dedirtiyor. artık yeter! garip garip hastalıklar çıkmasın ya...