bugün

Sigarayi gomenler gelip domuz etinin zararindan bahsetmesi cok manidar.
domuz lezzet olarak da bi sikime benzemiyor zaten denedim ve onayladim. ama su dişisini kiskanmama olayi nedir amk yaa. cok komik amk. horozlar veya koçlar veya boğalar kiskaniyorlar miymis? kiskanan varsa bunu nasil belli ediyormus amk?
sağlık açısından fazlaca sorunları olduğu belirtiliyor lakin kendi adıma da gavat olması yeterli sebepdir.

hayvanda olsa kıskanacaksın birader, miniyle dışarı çıkarmayacaksın.
sığır inek av hayvanlarının yani neredeyse domuz haricinde mutfağımıza giren bütün hayvanlar 12 saat sindirim yaparlar.
ortalama.

haram olan domuzun ise 4 saatlik bir sindirim süresi vardır.

yeterince açık sanırım.
sağlığa zararlı olması.
bilimsel olarak gen yapısı ve sayısı olarak maymundan sonra insana en yakın hayvan domuzdur.
anatomik olarak da dişisinin cinsel organı insanın dişisinin cinsel organına en yakın hayvan domuzdur.
tevrat, kurandan ve incilin yazımından çok daha önce yazılmıştır. ( mö. 5 ci yüzyıl veya daha önce )
musevi dininde de domuz eti haramdır.
incilde ise;
" siz de mi hala anlamıyorsunuz " dedi isa, ağza giren her şeyin mideye indiğini, oradan da helaya atıldığını bilmiyor musunuz ? ne var ki ağızdan çıkan, yürekten kaynaklanır. insanı kirleten de budur. ‘’ ( matta 15 : 16 - 18 ) "
burda anlatılmak istenen, " ağızdan girene değil, çıkana dikkat edeceksin " dir.
musevi dininde, babadan değil, anadan musevilik kabul edilir. babadan da musevi olmuş isen, babanın ve senin 8 ci gün sünnetli olmuş olman gerekir ki, musevilik inancına göre bu şekilde olan bir erkek, üstün ırk kapsamına girer. musevilikte akrabalık, soy ve sop çok önemlidir.
domuz etinin yenmemesinin nedeni, sapıklığın arttığı, itiraz edemeyen domuzun dişisine abanmaktan musevi ırkına kıran girmesi tehlikesinin ve ortadoğu sıcaklığında tedavisi imkansız yüzlerce çeşit cinsel hastalığın artması nedeniyle önce domuzun evlerin içindeki ahır ve avlularda beslenmesi yasak edilmiş, ağıllarda beslenmiş ama yine de baş edilemeyince, domuz etinin yenmesi tamamen yasak edilmiştir.
doğal olarak eti yasak olan hayvan beslenemeyince, mundar hayvan ilan edilen domuzlar, insanların bilimum cinsel sapıklıklarından da kurtulmuşlardır.
bu arada domuzdan kurtulan musevi halkının kadınları da anneden musevi olunduğu için, koca bulabilmişler ve musevi nüfusu yeniden artmaya başlamıştır.
gelelim, niçin tevratta veya kuranda domuz etinin yenmesinin gerçekte niçin haram ilan edildiğinin yazılmamış olmasına...
cevap: gerek tevrat ve gerekse de kuranda domuz etinin neden yasak ilan edilmiş olduğu yazılmış olsa idi, ne hiçbir kimse musevi kadınla evlenirdi ne de domuz ile akraba ilişkilerine giren bir dinin mensuplarına hiç bir kimse ait olmak, onlarla birlikte anılmak, onların yaptıklarını yapmak istemezdi ve bu her iki din de çıktığı gibi ortadan yok olurdu. işte bu yüzden ne kuranda ne de tevratta domuz etinin niçin yenmesinin yasak olduğu yazmaz, her kafadan uyduruk sesler çıkartıp dururlar. zavallı hayvanlara asırlarca çektirdikleri yetmediği gibi, bir de kin beslemek, yaradılanı yaradan dan ötürü severim, diyenlere ne yazık ki yakışmamaktadır.
tüm yaratılanları eğer aynı yaratıcı yaratmış ise, hata kimde ? yaratanda mı, yaratılanda mı ?
not: musevilik ve museviler ( yahudiler ), araplar ile aynı soydandır. ( sami ırkı ) museviler, ibrahimin karısının oğlu olan izhaktan geldiklerine, araplar da daha sonra pazardan köle olarak alınan cariyesinden doğma oğlu olan ismailden geldiklerini iddia ederler. bu nedenle bu her iki dine ibrahimi din denir.
yediği şeyi öğütemiyor. basit dille filtre uygulamıyor midesi. pislik virüs bakteri ne ararsan etinde. yediği şeyler zaten plastikten tut ne bulursa yiyebiliyor.
yahudilerin domuz ticaretini baltalayıp deve ve koyun pazarını artırmak için.
haram olduğu için yemiyoruz.
dini sebeplerden dolayı yemiyoruz, yoksa başka bütün açıklamalar sıçış açıklamadır.

almanya´daki domuz eti endüstrisi temizlikte bütün döner ve helal et kesim konularını ziker atar. biz, almanya´ da, aynı arena programındaki gibi baskın yapma programlarında türklerin , arapların etleri pis pis koktuktan sonra bile nası dondurduklarını izlediğimizde, "müslümanları helal etten soğutmaya çalışıyolar" diye tepki gösteriyoruz.

ancak dimuz etinden kaynaklanan herhangi bir zehirlenme ben hiçbi yerde okumadım bilmiyorum.ü

ama tavuk etinden 3 vaka biliyorum almanya´daki türkler arasında. o türklerden birisini dooktorlar ölümden döndürdüler. aslen çok dindar bi abimizdi, ondan sonra saldı dindarlık işlerini zaten.

belki domuz eti yemeye bile başlamıştır.

sen o almanya´daki hotdogları yaptıkları sosislerin nası titiz kontrollerden geçtiklerini biliyo musun, yigenim?...senin yediğin herşeyden daha sağlıklıdır o, reklamını yapmış gibi olmiim ama, doğrusu da öyle.

kuran´da domuz yemiyceksin dendiği için yemiyoruz, başka bi sebebi yok. almanlar yiyo, ve en az yaşayanı da 95 yaşına kadar yaşıyo.üstelik de hergün 3-4 birasını da içmeyi ihmal etmiyo.
Çok hızlı bakteri üretir, ne bulursa yer( kendi pisliğini bile). Haramdır zaten haram olduğu için yenmez.
Kendi bokunu yiyen tavuğu afiyetle yiyen insanın donuza laf atması.
Tanrı haram kılmış yemiyoruz. Serbest olsada yemem. Öküzü bile yiyemem.
Kendi bokunu yiyen bir hayvanin etinin yenmemesi bunlardan biridir.
Dini sebeplerin yanında şahsen epigenetik sebebiyle de yemiyorum.
Danayı öküzü bu şekilde tüm pisirleseler agzimizin suyu akacak sanki.
görsel
amk herşeyi geçtim şu derisine, burnuna bak. hiçbir albenisi, iştah açıcılığı yok. asla işim olmaz.
(bkz: because of reasons)
'kur'an da haram kılınmış bu yüzden haramdır' diyen cahillerin asla adam akıllı cevaplayamayacağı sorudur.

böyle bilinçsiz bi şekilde yaşayanların vay haline.
araştırın, kendi aklınızı kullanın.
öyle her şeyi bilip bilmeden kabullenmeyin.

zaten bir çoğumuz böyle bilip bilmeden, sorgulamadan bir şeyleri iddia ettiği için 'müslümanlar cahil, kendi dinleri hakkında bilgileri yok, sorularıma adam akıllı bi cevap veremiyorlar' diyorlar.
yapmayın! bilgilenin! ilim sahibi olun!
sorulara adam akıllı cevaplar verin!

ilim sahibi olmak dinimizce çok önemlidir.

--spoiler--

hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:
(ilim öğrenmek, kadın-erkek her müslümana farzdır.) [beyheki]

(beşikten mezara kadar ilim öğrenmeye çalışınız!) [şir'a]

(allahü teâlâ, ibrahim aleyhisselama "ben ilim sahibiyim, ilim sahiplerini severim" buyurdu.) [ibni abdilber]

(ilim, islam’ın hayatı, imanın direğidir.) [ebuşşeyh]

(hiç kimse, cehaletle aziz, ilim ile de zelil olmaz.) [askeri]

(boş vaktini ilme harcayan kurtulur.) [i. maverdi]

(salih âlimlerden olun, eğer salih âlimlerden olamazsanız, böyle âlimlerin sohbetinde bulunun, sizi hidayete kavuşturacak, dalaletten uzaklaştıracak ilmi dinleyin!) [i. maverdi]

(nerede ilim varsa, orada müslümanlık vardır.) [s.ebediyye]

(ilim, benim ve diğer peygamberlerin mirasıdır. kim de bana mirasçı olursa, cennette benimle beraber olur.) [deylemi]

(allah’ın rezil etmek istediği kul, ilim ve edepten mahrum kalır.) [ibni neccar]

(bir müslüman, arkadaşına, hidayetini arttıracak veya onu tehlikeden kurtaracak hikmetli bir sözden daha iyi bir hediye veremez.) [ebu ya’la]

--spoiler--

öncelikle domuz kendi pisliğini yiyen bi hayvandır.
dinimize bize zarar verebilcek şeyler yasaklanmıştır, bize haram kılınmıştır.
zaten dlmuz etinin zararlı olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.
şimdi bazı cahiller 'benim vücudum, kime ne?' diyecek.
onlara cevabım; o vücut allah'ın sana emanetidir!

nasıl ki birisine misal bir kitap ödünç verdiysen, verdiğin gibi de geri almak istersin o kitabı, sana o kitabı yırtık pırtık iade edilmesini istemezsin.
bu da aynı hesap
tamamen dinidir domuz, islam dinine göre pis bir hayvan olarak nitelendirildiği için yenmez.
tamamen dinidir, ahım şahım bir zararı yoktur.
jared diamond, ortadoğu kökenli bu yasağın sebebini, devleti ayakta tutmak için mecburen üretilmesi gereken toplumsal artıya dayandırıyor. Yani o dönem itibariyle ekonomi tarıma dayalı olduğu için çiftçilerin ihtiyaç duyduklarından daha fazlasını üretmesi, üretebilmesi gerekiyor.

Çiftçinin ihtiyaç fazlası hasadı, vergilendirme adı altında elinden alınıyor. Bu sayede devlet; askerine, memuruna bakıyor.

çiftçi sadece kendi için üretim yapsa, ihtiyaç duyduğu kırmızı eti de büyükbaş hayvanlara göre bakımı çok daha kolay olan domuzdan temin etse, gül gibi geçinir gider. Yani büyükbaş hayvan beslemesine gerek de kalmaz. Ancak bu durumda toplumsal artı üretmemiş olur.

Bu noktada, Büyükbaşlar ve domuz arasında kısa bir kıyas yapalım. Jared diamond, diyor ki, evet domuzun bakımı kolay, ancak tarımsal üretimde emeğinden faydalanamıyor ve o dönemde kendisinden yalnıza 5-6 tür katma değerli ürün -et, süt, yağ, peynir vs.- elde edilebiliyor. Diğer taraftan, sığırlar sabana koşulabiliyor ve dönemin teknolojisiyle kendisinden yirmiden fazla kalemde fayda-ürün sağlanabiliyor.

Hal böyleyken çiftçilerin sığır beslemesi için ikna edilmesi gerekiyor. Her çiftçinin başına bir zabit dikmek ekonomik olmadığı için zorla ikna etmek seçenek dışı. yaklaşma-kaçınma marifetiyle güdülenen toplum, Domuz etini tabulaştırıyor. Domuz eti tabulaştıktan sonra domuz beslemenin de bir gerekçesi kalmıyor. Çiftçiler, bakımı daha zor olan büyükbaş hayvanları beslemeye mecbur kalıyor. Haliyle tarımsal üretim artıyor. Devlet, askeri ve memuru için kaynak sağlıyor...

jared diamond'ın konuyla ilgili görüşlerini dilim döndüğünce kısaca anlatmaya çalıştım. Konuyu Farklı bakış açılarından irdelemek için (bkz: domuz etinin haram kılınmasının sebebi).
domuz etinin faydaları konuşuluyorken bir de zararlarını görelim istedim. ikisini de okuyup öyle karar verin yiyip yememeye. evet başlıyorum:

ülkemiz için düşündüğümüzde çoğunluk haram kısmını düşünüp de yemez. hep dinsel tarafı ön planda tutulur. bunun dışındaki sebeplerinden bahsetmek lazım biraz da;

zehirli maddeler: domuz eti çok yağlıdır. kandaki fazla yağ damar sertleşmesine sebep olur. ayrıca içerisinde "sutoksin" denilen zehirli maddeler varmış ve bu maddelerin atılması için lenflerin çok çalışması gerekirmiş. bu da lenf düğümlerinin şişmesine sebep olurmuş.

fazlaca kükürt: domuz etinde anormal miktarda kükürt, kıkırdak kas ve sinirlerde iltihap yapar ve bel fıtığına yol açar.

aşırı büyüme: domuzda büyüme hormonu çok fazladır. bu hormon dengesz büyümeye neden olur.

deri hastalığı: domuz eti ve yağının kullanımı deride kaşıntıya yol açar. egzama gibi hastalıklara kapı aralar.

trinşin: domuz etiyle geçen bi hastalık. domuzlarda ağır hastalık yapmaz ama insanda öldürücüdür.

siroz: araştıma sonuçlarında alkolle birlikte tüketildiğinde karaciğere etki ettiği belirlenmiş. isviçre, norveç gibi ülkelerde bunların tüketimiyle sirozdan ölüm sayısı orantılıymış.

kanser: domuz eti ve yağı, cilt, mide, bağırsak, lenf kanserine yakalanma riskini artırır.

görüldüğü gibi islam ın domuz etini yasaklaması boşuna değil. inanmayan da sağlığını düşünmeli. boru değil yazdıklarım.
müslüman olduğumuz için... bunu anlamayacak ne var?.. bu kadar mallık fazla değil mi lan?...

sen müslüman değil misin? ye... ne buluyorsan ye. bundan bize ne amk?
eğer bir hayvanın eti bu kadar zararlıysa, ''allah, neden diğer ilahi dinlerde de, bu hayvanın etini yasaklamadı'' diye merak ettiren nedendir. yani müslümanların sağlığına daha çok önem veriyor falan mı acaba? eğer öyleyse, islamiyetten önce kendisine inanan hristiyan ve musevilerin suçu neydi de, yediler bu lanetlenmiş hayvanın etini...
haram kılındığı için.