bugün

hiç anlamam!

sabahın körü. öğrenciler okuluna gitmek, çalışanlar iş yerine gitmek, şoför para kazanmak için o dolmuşta. o bayan ne için bindi dolmuşa hala anlayabiliş değilim! belki de sırf bu entrye malzeme olmak içindir. vay uyanık, kısa yoldan popüler olmaya çalışıyor tabi.

neyse, bu bayan dolmuş bir duraktan kalktığı an "müsait bi yerde inebilir miyim" der. şoförümüz içinden küfretse de gereğini yerine getirmek üzere bir dahaki durağa doğru yol alır.

-inecek var dedim!
+..
-inecek var diyorum duymuyo musunuz?
+abla durakda ineceksin.
-konuşma ahlaksız adam, bir de cevap veriyor.
+.. (in aşağı ya skmiyim kolunu bacağını)

bu ablalar günlük hayatta böyle insanlar olmasa da dolmuşun havasından mıdır, sabahın körü oluşundan mıdır birden canavara dönüşür. ayrıca ablalarım lütfen durakta inip durakta bininiz. ben mi? yok dolmuşcu olmayacağım, bi arkadaş.

not: antalya'da dolmuşlar sadece durakta durmaktadır. sanırım bazı şehirlerde öyle değilmiş.
sabah stresinden midir, menepozdan mıdır bilinmez içindeki çirkefliği dolmuşçuya ve dolmuştakilere kusan abladır. para uzattırmaya çalışırsınız o parayı yedirir size:
- şurdan bir öğrenci uzatır mısınız?
+ babanın uşağı mı var burda, kalk kendin uzat!
- bismillaa...
ağzını yüzünü kırmak istediğin bağyanlardır bunlar. sabah sabah ızdırap olurlar adama.
gece basi agriyan bayanlar olmasida ihtimaller arasindadir.
-evet parasını uzatamayanlar!
+aa! ahlaksız seni. laf mı sokuyorsun sen bana?
'ineceeem duur' yapıp dolmuş durunca 'ay ben burda inmeyeceydim euhue' diyen bayanlardır.
dolmuşa binmeden evvel, daha sırada beklerken çirkefleşeceği anlaşılırsa şöyle yapılması gereken bayandır;

-burası sıranın başı mı sonu mu?
+başı * içeri henüz girdi, burası kökü * şimdilik..

resmen kireç gibi olurlar. valla bak.
zaten çirkef olan kadın modelin dolmuş içerisinde daha da çirkefleşmesi halidir. değişik sebepleri vardır:
-dolmuş ahalisinin genel karakteristik yapısına kıl olması.
-"müsait bir yerde!" dedikten 7 sn sonra inmesi onu baştan çıkartabilir.
-yanındaki çocuğuna verdiği bir kişilik parayla çocuğu koltuğa yapıştırdıktan ve tembihledikten sonra içerden ya da şöförden gelen karşı tepkide zaten hazır belkeyen bünyeyi harakete geçirebilir. korkulur... tehlikelidir...
-çocuğuyla dolmuşa binen kadın arkalardan bir süre sonra tek kişilik para gönderir. dolmuş sakindir ve şöför nerden biraz daha kırpsam diye bakarken çocuk için para verip verilmeyeceğini kontrol ediyordur zaten. kadın para vermeyince şöför de çocuk için para ister. işte burda ipler kopar kadın çıldırır. herkesin cebinden çıkartıp parayı vermek gelir. ezilen çocuktur. bir kişi olamamıştır. ama bir gün olacaktır...
A:Abla
Ş:Şoför

A: inecek var
Ş: Nasıl?
A: inecem dedim kardeşim
Ş: Nereye abla?
A: Aşağı kardeşim
Ş: Hangi aşağaaaa
A: Dursana kardeşim inicem
Ş: Abla daha yeni bindin hele bi soluklan
A: incemmm dedim sana
Ş: Buyur abla durdum
A: Oh be
Ş: Salak karıyı durağa kadar nasıl oyaladım ama.
hayatı boyunca ezilmiş basit ve zavallı insanların , kendilerini dolmuşcuyla diyaloğa girerek tatmin etme çabalarıdır bu. ki zavallı adamın cevap vermeyeceğini bilmelerinden mütevellit çirkefleşmenin doruk noktalarına bayrak dikerler. ne diyelim o bayrağı dikeceğimiz yeri bilirdik de örf ve adetler hukukumuza aykırı .

(bkz: bir dolmuşçunun seyir defteri) *
normal hayatta da çirkef olduğu kanısına nereden vardınız anlamadım. siz özenti gençler hep böylesiniz!
Bi anne kız minibüse binerler,aralarında gecen dialog şöledir;

a: dur kızım, benim ki zaten bozuk ben vereyim,
k: nasıl olsa benimki de bozulacak, sen rahatsız olma ben veririm..
sabır taşını bile çatlatan bayanlardır, özellikle bazıları yanına oturan yada etrafındaki erkeklere sapık, tecavüzcü gözüyle bakarlar.*
dün de gördüm bunlardan bir tane daha. şehire komşu köylerden birine giden bir dolmuştu. ağzına kadar dolmuş dolmuşumuz durakda durdu. ablamız zorla ite kaka bindi ancak yanındaki çocuk* aşağıda kaldı. şoför de yürüyünce kadın bağırdı birden,

-:abla
+:şoför

-dur dur dur. çocuk aşağıda kaldı ya dursana!
+.. (noluyo lan)
-şehir içinde inecekleri almasana be kardeşim, biz binemiyoruz sonra.
+..(oha)