bugün

artvinliler dışında genel olarak bir iticidirler.
şivelerindeki, oynak müziklerindeki iticilik (insan ister istemez ciddiye alamıyor.) ölümüne akabeli ve çomarize yoğunluğu, zaman içerisinde keskin dönüşler yapabilmiş adamlar olmaları.
Bir birim bilgi +on birim özgüven+ yüz birim cehalet şeklinde bir denklemden müteşekkil olmaları. .
sadece kendi aralarında anlaşabilen bir toplum oldukları için. bir izmirli trabzon da itici olabilir veya bir istanbullu giresun da. bu bölgenin insanlarının aralarındaki jargonla alakalıdır.
artvinliler dışındaymış bak sen. benim derdim insanlar değil partileri desene ne dolandırıyosun lafı.
Sığ, anlayışsız, yobaz olmaları filan falan. Ama bu türkiyenin pek çok bölgesi için geçerlidir aslında.

Ama içlerinden adam çıktı mı da tam çıkar.

Zehir gibi olurlar. Hayranlık uyandırırlar
kesinlikle ak partiye oy vermeleri. bir egeliyle bir traklyalının, karadenizlinin iç anadolulunun vs. arasında ne gibi bir fark olabilir ki? olamaz zaten. sırf siyasi sebeplerden ötürü bölücülük yapmayın.
artvin ve giresun hariç doğru olan önerme.
kıskançlık.
Açık ve net çoğu rumdan dönme.
Kendileri de söylüyorlar.
Onlar da size bayılıyor zaten.

Bugün, dün ve hatta yarınki Türkiye siyasetinde aktif rol alan, alacak olan adamların çoğu Trabzon, Rize eksenli. Vatansever, yardımsever, milliyetçi adamlardan çıkar. Şimdi milliyetçilik kötü diyemem biri çıkarsa da açsın cumhuriyet hangi akımla kurulmuş onu okusun. Kötü bir şey değil. Kafatasçılık demiyorum, milliyetçilik. Hani şu 6 okta olanından.

Cumhuriyet'in ilk döneminden bu yana Atatürk'ün korumalığını yapmış topal osman'dan tut, Çepni boylarına kadar bir ton adam bulursun vatanı için canını verebilecek. PKK itlerinin, 14 yaşındaki eren'i şehit etme nefreti nereden geliyor ? Karadeniz'e sızamadıklarından olmasın sakın ?

Rum kökenli demişler ? Allasen nüfus mübadelesi sonucu Türkiye'de kalan Rumların çoğu istanbul'da yaşar. Trabzon'da bir avuç köyde Rum kökenli vardır. Rumlar mübadele sırasında altınlarını bile alamadan gitmiş adamlar. Rumca konuşabilmek Rum yapıyorsa zaten go home yanke.

Kafaları zehir gibi çalışır. Öyle yayvan adamlar değillerdir. Tereciye tere satamamaksa sıkıntı eyvallah. Kuyruk acısını anlarım. Esnafına laf söylüyorsanız eyvallah. Ben de sevmiyorum. Son yıllarda Araplar in gözde mekanı olması sonucu 1'e 5 fiyat çekerler adama. Ben de sevmiyorum. Haklısınız.

Namus, ar damarları da çatlamamıştır çoğunun. Düşüp kalkayım sonra sıkıldım başkasına dadanayım olayı da yok "Evlenmeyeceksen kalk git haburdan" gibi bir tepki alabilirsiniz. Kişinin kendini eşine saklaması çağ dışı ise evet biz yobaz ve ilkel bir toplumuz.

Sonra bakayım, daha ne var.

Ha , akp. Evet ben de sevmiyorum. Oy moy da vermiyorum. Oy vereni de anlamıyorum ama kalkıp da tüm şehri yaftalamasina da içim elvermiyor. Hadi selametle.
Lazları severim vatansever halklardır sırf Ayder yaylasına çıkıp horon tepmek için oralarda üniversite bile okurdum ama nasip değilmiş. Kafkaslara yakın olduğu için toprak çeker beni bir gün belki.
Üniversitede gördüm ama inanılmaz ve anlamsız Son derece anlamsız bir özgüvenleri var. Gevşek gevşek konuşmaları da var herkes için diyemem kimse üzerine alınmasın ama genelé vurdugumuzda böyle .
Sevilmeme mi?!! Çook seviyorum ben doğu Karadenizlileri ya. Doğu Karadenizi ayrı doğu Karadenizlileri ayrı seviyorum. Özellikle konuşmaları o kadar samimi geliyor ki bana. Çoğu zaman hızlı konuştukları için bir şey anlayamıyorum ama anlamasam da şiveleri çok güzel. Horonlarına, kemençelerine ve tulumlarına da ayrı bitiyorum...
üniversitede her coğrafi bölgeden arkadaşım olmasına rağmen hiç bir zaman doğu karadenizli arkadaşım olmadı kızlarını da bi türlü sevemedim!
doğu karadeniz insanı cidden itici midir yaww!!
Karadeniz şehirlerini komple yak bu ülke birşey kaybetmez.
sanki duymuyormuşuz veya anlamıyormuşuz gibi bağırarak ve kavga edercesine konuşmaları. özetle insanımsı yaşam formu olmaları.
Gayet severiz.Trabzon son kalelerdendir
verdiğiniz selamı alırken bile her an üstünüze saldıracakmış gibi olmalarından olabilir.
bilmiyorum bir yöreye göre karaktere karar vermek ne kadar doğru ama; çok enteresan bir istatistik vereyim:
kendi başıma da geldi, rahatlıkla söylüyorum, evli-nişanlı kadına asılan biri görürseniz, %90 bu bölgeden çıkıyor.

belki de tesadüftür.