bugün

Sıradışı bir yazar. ilk olarak 1936'da yayınlanan 'geceyi anlat bana' romanına önsöz yazan ünlü şair T.S.Eliot, roman için 'yalnızca şiir ile terbiye edilmiş duyarlılıkların tam anlamıyla değerlendirebileceği iyi bir roman' demiştir.

'Uyuyan bir kadına bakan ayaktaki bir kadın yatay korkuyu anlar, dayanılmaz korkuyu. Çünkü insan kaderine karşı yalnızca dikey olarak gider.'

'Hepimiz beraberimizde ölümün evini taşırız, iskeleti; ama kaplumbağanın aksine güvenliğimiz içimizdedir, tehlikeyse dışımızda. Zaman sonumuzu tasarlayan büyük bir konferanstır, gençliğimizse ileri adım atmış geçmişten başka bir şey değildir.'

--spoiler--
Romanın olağandışı dil yapısı ve imgeci üslubu gerçekçi betimlemelere sırt çeviren, yoğun göndermelerle yüklü "muğlak" anlatı çatısı, sonraları "modernist klasik"lerden biri olarak değerlendirilmesine yol açtı.
--spoiler--
--spoiler--
Bir erkek gerçekte neyi arzular? Şu iki şeyden birini: Yalan söyleyebileceği kadar aptal bir kadın bulmak ya da bir kadını yalanlarını gözardı edebilecek kadar sevmek.
--spoiler--
(d. 12 Haziran 1892 – ö. 18 Haziran 1982) ABD'li modernist yazar. ingilizce üretilen modernist edebiyatın öncülerindendir. 20. yüzyılın ilk yarısında Paris bohem hayat tarzının önemli isimlerinden biriydi. Romanı Geceyi Anlat Bana (Nightwood) T.S. Eliot'un yazdığı önsözle dikkatleri çekmiş ve dönemin kült eserlerinden biri olmuştur. Kendine özgü tarzı ve lezbiyenlik üzerine kurulu temasıyla ön plana çıkmıştır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Djuna_Barnes