bugün

ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asitlerin dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesine zarar vermesi.
özellikle s. mutansların neden olduğu durumdur.
ilerlerse sonu kanal tedaviye kadar gider. hatta cene kemigine basa bela olacak zararlar verebilir.
arkadaş kalbim orda atıyor sanki zonk zonk. dilimi üstüne bastırıp nabzımı ölçebilirim o derece. dişçiye gitmiyosun bari çikolata yeme. dişine acımıyosun çürük olmayan taraftan bonibon yemekten kestiğin diline acı bari. ona kanal tedavisi de yapmıyolar.
dayanılmaz bir ağrıya neden olan çürüktür. bir kadeh rakı ile ağrı hafifletilir ve sabah ilk iş olarak doktora gidilir.
mendilin ucuyla bir damla alınacak akü asidinin çözebileceği ağrının kaynağı.

not: bu yöntemi deneyecek kadar naçar olanlar "dişim hepten gitti. yok diş siniri öldü" diye bana gelmesinler. adamın ağzına sıçabilirliği çok yüksektir. sorumluluk kabûl etmem.
tedavisi yapılmadığı taktirde diğer dişlere de sıçrar.diş çürükleri oluşturur.
bir gece yarısı insanda kendini öldürme isteği uyandırandır.
o çürümüş dişi hemen çekip sizin için iyi olacağını düşündüğünüz doktora değil, dişi kurtarabilecek bir doktora gidilmesi tavsiyedir.
diş kıymetlidir, aynısı yerine gelmeyecektir.
kulak ağrısında sonra ecısı düz duvara tırmandırır.
ağrılı olanının sonunun kanal tedavisi olacağı ağrıdır. düşmanımın bile kaçınması gerekir *.
dilinin ikide bir gittiği yer.
soğuk-sıcak şeyler yenip içildiğinde inanılmaz bir acı verir.
ağrıyacağını bile bile dilinizle dokunursunuz ya çürüğe işte ben o durumu zevk alınan ufak sapıklıklar kategorisine almak istiyorum.*
hiç bir geri dönüş yöntemi yoktur, çürüğün yavaş ilerlemesi de fırçalama ile mümkün olmaz ne yazıkki.
en kötüsü de ön diş çürüğüdür. dişlerin en çok belli olanları öndekilerdir çünkü.

görsel
sanıldığı gibi tedavisi yapılmadığında diş çürüğü diğer dişlere sıçramaz. çürükler dişten dişe bulaşmaz. sıralı dişlerde ardı sıra çürükler olabilir fakat bunun sebebi bulaşma değil, ağzın o bölgesinde hijyene dikkat edilmemesinden kaynaklanır. çürükler ağız içerisinde yatay olarak değil, önce pulpaya yani dişin merkezine, daha sonra ise köklere doğru yayılır. en sonunda ise yayılan iltihap ağız boşluğuna drene olur ve diş etlerinde apse odakları meydana gelir. ayrıca diş çürüğü hiç bir şekilde reversible bir olay değildir. fırçalamayla çürük gerilemez. çürüğün ilerlemesi iyi bir bakımla yavaşlatılabilir fakat bu da her durumda geçerli değildir.
Siz her Ne kadar günlük düzenli olarak fırçalasanızda, en iyi macunu kullansanız da genetik olarak Sağlam bi yapısı yoksa elbet çürüyor önüne geçemiyorsunuz sadece birazcık erteliyorsunuz . Kötü birşey , tedavi aşaması daha da kötü.
Kalp krizini sinsice tetikleyebilir onlem alinmazsa.
Son ihtimali cekmek olmasi gereken dis hastaligidir.
çok pis kokar.
Ağrı yapar.
insanın ne kadar ucuz yaratıldığının göstergesidir sen 80 yıl ömür yaşayacaksın sadece 2 kere dişin çıkacak iyimi.
Arkada var kırık hemde çürük sıcak soğuk birşey yiyince hayatı haram ediyor.
bugün çok acı verdiğini anladığım diş sıkıntısı.

çok önceden yaptırmam gereken dolguyu erteledim de erteledim.
cezam; kaybetmeme ramak kalan 2 diş, tiz bir testere(!) sesi, acıyla doktorun elinden kaçmaya çalışan bir adet kafa oldu.
işin kötüsü 20lik dişimin çıktığı sol üst daha sıkıntılıymış gibi geliyor bana. umarım bu sefer hislerimde yanılırım. doktor çok sıkıntı yok dedi ya, bakalım.

tüm dişlerime ağlayarak sarılmak istiyorum. hepsi benim bebeklerim.