bugün

doktorun burnunuza dayadığı iğrenç kokulu plastik eldiveni ve çekim sonrası saatlerce durmayan kan haricinde pek bir zorluğu olmayan eylem. ama doktorundan doktoruna değişiyor tabi.
(bkz: diş çektirememek)
uygulama sonrası 24 saat boyunca alkol ve sigaradan uzak durulması gereken eylem.
insanı çok zorlayan tedavi şeklidir.

şahsım olarak bugun itibariyle dişlerimden 2sini sayın doktora iade etmiş bulunuyorum. çekerken neredeyse agzımın tavanınıda alacak sandım. sol tarafım uyusmus durumda.

kabir azabı derler ya, cok zor coookk.
eğer dişin kökleri içinde kaldıysa dırek altın vuruş yapıp ölmek gerekir...
çekilecek diş yirmilik dişse büyük kabus denebilecek durum .
ing. pulling teeth
diş ağrılarının en iğrenç olduğu anlarda hayal edilendir.
kanal tedavisinden daha acı verici olmayandır. hatta şahsi fikrim kanal tedavisinden daha acı verici bir tedavi, hatta ameliyat bile olamaz. zira * ameliyatlarda hasta narkozla bayıltılır ya da en azından lokal anestezi uygulanır. kanal tedavisinde bu yok. işkence tadındadır, doktor elindeki toplu iğne benzeri bir cisimle sinirlerinizi alır. acıdan zıp zıp zıplatır dişçi koltuğunda*. allah kimsenin başına vermesin.
bugün itibariyle basımdan gecen hadise. önce doktorun agzınızın içinde bir pamuk yardımıyla gezdirdigi o igrenc tatlı ama uyusturucu özellige sahip kremimsi seyle baslıyor tedavi. ardından igneler 1 2 daldırılıyor. 15 dakika kadar agzını oynatabildigin kadar oynatıyorsun. sonra morfin yutmus kedi hesabı dişci koltugunda "aman tanrım dünya ne kadar da güzel" moduna geciyorsun. buraya kadar hersey mükemmel değil mi? evet evet. sonra aniden doktor, bizim formaldehit'in içindeki canlıları kavanozdan cıkarıp tutmamızı saglayan beyaz eldivenleriyle geliyor. önce koltukta söyle bir irkiliyorsunuz. agzınız uyusmustur, agzınızın kafası güzeldir ama sizin hayır. adrenalin son hız salgılanmaya devam etmektedir. ve bir ses "sakin ol, içinden on a kadar say yavasca". o ses bir melekten bile cıkıyor olsa da sizin içinizde bir seytan görünümü coktan kazanılmıstır. bulunan her türlü alet edavat agzınızın uyusmayan tarafıyla anlamaya calısılmaktadır. "aha lan pense mi bu?" yuh. öhöm öhöm. neysem. eger cürümekte hassas ama cıkmakta inat eden bir dişiniz varsa bu olay yarım saat kadar tekrarlanıyor. bir de bu dişcilerin tükürük cekmek için kullandıkları bir alet var. aman tanrım. evlerden ırak. "o ne lan öyle" dememi saglayanlardan. bu edevati agzınızda hissettiğiniz anda gözlerinizi bir kez daha kapatıyorsunuz. ve işte o an: diş tüm güclüklerle cıkarılmıstır. ardından yeniden melek görünümü kazanan dişçiniz dikişlerini atmak için son sürat oradan oraya savruluyordur. işlem tamamdır. "artık kalkabilirsin" diyor bir ses. "merak etme agzında hiç kan yok" diyerek de süphelerimi agzıma yöneltiyor. bir bakıyorum: "aman tanrım, cinayet işlenmiş olmalı burada". "yarım saat kadar bunu agzında bastırıyorsun. 2 saat kadar da hiçbirsey yemiyorsun. ondan sonra sütlü pasta, corba gibi sıvı seyler tüketebilirsin" diyor. ayrıca korkmamam gereken bir diger hadise de agzımın uyusuklugu gectiginde agrılar olabilirmiş. hatta bununla da kalmayıp yanagım şişebilirmiş. yani bu su demek oluyor: 2 saat içinde agrı kesicilerle kanka olacaksın desmodus rotundus. ofluyorum, evin yolunu tutuyorum.
http://www.facebook.com/h...?v=62788950518&ref=nf
20'lik dişlerin çekimi için yapılan gömülü diş ameliyatından daha kolay olan çürük bir dişi çektirmektir. yaklaşık 2 hafta önce yaşadığım gömülü diş ameliyatının izlerini henüz yeni yeni atlatıyorum. 20'lik dişin sancısını 3 ay çeken ben en son uygulanacak tedaviyi de bile bile ameliyat olmaya karar verdim. ilk önce bir güzel uyuşturuldu ağzım hatta abes kaçmazsa suratım. hee bir de utanmadan kameraya kaydediyorlar bu olayı. güzelce damağın yan tarafını yardı doktor hanım, daha sonra da çene kemiğini kırdı ve dişi zor bela çıkardı. doğruyu söylemek gerekirse bu olayların hiç birini hissetmedim ki hissetmeniz mümkün değil. * * diş çıkıyor ve gösteriyor size doktor hanım, bak diyor şu kadarcık şey için aylardır acı çekiyorsun diyor. aptalca bir gülümsemeyle karşılık veriyorsunuz. fakat o an rahatladığınızı zannedip yaklaşık 2 dakika sonra cehennem ızdırabı bu olsa gerek diye derin düşüncelere dalmanızı sağlayacak bölüm başlıyor. doktor o kemiğe birşeyler yapıyor ve daha sonra yarılan damağınızı dikmeye başlıyor. mübarek sanki askeriyeye üniforma dikiyor. * oda bittikten sonra geçmiş olsun ekikiki gibi salakça hareketler yapiyor o taş gibi dişçi ablamız. eve gelmek için arabanıza biniyorsunuz yarım saate evde olur yatarım diye plan yapıp uygulamaya koyuyorsunuz ki uzanır uzanmaz uyuşturucunun etkisi yavaş yavaş geçmeye başlıyor. daha devamını ne yazmak ne de hatırlamak istiyorum. * *
korkulmaması gerekir. dişçiye bağlıdır herşey evet kimisi anında sıfır acıyla olayı bitirir kimisi çekmeyi becermez. ayrıca neyle * dişinizi çektiğine bakmayarak kendinizi rahatlatabilirsiniz ve diş çektirmek kabus olmaktan çıkar.
bir stephen king romanıdır.
Dişin damaktan diş hekimi vasıtasıyla ayrılmasıdır, acı veren bu iki vazgeçilmezin birbirinden kopmasıdır.
(bkz: et tırnaktan ayrılmaz)
eğer çekilen diş alttaki süt dişleriyse;doktorun hiç acımadan, çivi çıkarırmışcasına döndürerek kökü kırması durumudur. acı veriyor!
dişlerin damaktan ayrılması olayı değildir. zaten bir diş damakta çıkıyorsa bu anomalidir. dişin, bulunduğu interradiküler ve interalveolar boşluklardaki yerinden ayrılmasıdır. yani dişin alveol kemiğinden çekilmesi durumudur. ayrıca belli bir yaşa gelmiş ve hala süt dişiniz ağzınızda duruyorsa bunun çekilmesi de gayet normaldir. süt dişlernde kırılma gayet normaldir çünkü sürekli dişleriniz çıkarken süt dişlerinizin köklerinde yıkım yani rezorbsiyon gerçekleşmektedir. dolayısıyla bu dişler yapısal olarak çok sağlam durmaz. ufak bir hareketle bu dişlerin çekiminde kırıklar meydana gelebilir, bunun için doktorunuzu çok suçlamayın.

son olarak dişini çektirmiş olan herkese geçmiş olsun.
acı veren kısmı sadece iğne yapılma sürecidir. damağa ve dişe yakın bir yere iki ayrı noktadan iğne yapılır tek bir iğneyle. ardından diş birkaç dakika içerisisinde uyuşur. o kadar uyuşur ki dişinizi kemik kadar sert hissedersiniz, yani sanırsınız dişleriniz bütünleşmiş birbirleriyle. diş tamamen uyuştuktan sonra hekimimiz ucu ince, meyve bıçağı büyüklüğünde bir metali eline alır ve dişin kökünü açığa çıkarır. bu işlem kerpetenle fazla uğraşmamak için sanırım. kökler gün yüzüne çıkarıldıktan sonra kerpeten girer devreye. zaten uyuşmuştur ağız ve hiçbir şey hissetmez. sadece çıkan ''katır kutur'' seslerini duyarsınız. unutmadan bayan dişçilere güvenmemezlik etmeyiniz diş çekmek için öyle tarzan gücüne ihtiyaç yok. mümkün olduğu kadar gözlerini açmamaya çalışın zira kerpeteni görmek içinizi hafiften ürpertebilir. kerpetenle de son hamle yapılır ve iş biter. ''geçmiş olsun'' lafını duyarsınız ve rahatlarsınız.

sonra ağıza verilen tamponla 40 dakika kadar dolaşırsınız. kan dolar o tamponun içi. tamponu çıkardıktan sonra kanama devam eder. bünyeye kanamanın süresi artabilir. 2-10 saat arasında bir süredir bu. iğnenin etkisi geçtikten sonra ağrılar başlar hafiften. zor olan kısmı da burasıdır zaten. diş çekildikten 2 saat sonra sıvı şeyler içebilirsiniz. ağrı fazlaysa ağrı kesici alabilirsiniz ama aspirin türevi şeyler kanı sulandırdığı için dişin kanama sürecini uzatır ve dişe acı verir.

böyledir diş çektirmek... biraz cesaret. sadece o diş yüzünden çektiğiniz acıları hatırlayın...
bazı bünyeler için öpüşme anlamına da gelir.

- abi bizim danyal dün gece kızın dişini nasıl çekiyordu ya gibi...
insanı bir hafta off line haline getiren durum .
diş çektirmek için çıtı pıtı bir bayan dişhekimine gitmek yerine şöyle güçlü kuvvetli yağız bir dişçiye gidebilirsiniz mesela sonuçta diş çekme bir yerde kuvvet olayı...

çıtı pıtı dişçi hanım kızlarımıza diş dolgusu için gidebilirsiniz.
bunun bir de sadece kök çekimi vardırki dillere destan. sizin de çürüyen dişinizin yanları kırılmış ve sadece kök kalmışsa yapacağınız tek şey dişçiye gidip kökü çıkarttırmaktır. *
bu eylemden sonra bir dişiniz ve ya bir kaç dişinin eksilecektir bunun tespiti için kullanılacak eylem;
(bkz: dille dişleri sayma eylemi)
narkozun etkisiyle acı fazla hissedilmez diş çektirirken. lakin dişçinin dişinizi çekmek için ağzınıza o korkunç pensemsi* aleti sokması, dişinizi kavraması, çekmeden önce dişi zayıflatmak için yaptığı sağ sol hareketleri esnasında duyduğunuz sesler ve son olarak dişinizi yerinden sökmek için o pensemsi alete tüm gücüyle asılmasıyla oluşan alt çenenizin kafatasınızdan komple koparılıyor hissi psikolojinizi mahveder. çekim işlemi bittiği anda anlamsız bir hüzün sarar kişiyi. daha sonra ise eksilen dişin yerini dille her yokladığınızda fark ettiğiniz boşluk size bir dişinizi kaybettiğinizi, bir daha asla eskisi gibi olmayacağını hatırlatır. bir kez daha hüzünlenirsiniz.
bugün yaşadığım iğrenç, dehşet verici hadise. ağzınızı açarsınız * doktor iğneyi yapar.pek acımaz, bikaç dakika sonra doktor gelir ve asıl olay başlar. bu durumda aç ağzını yum gözünü taktiğini tavsiye ediyorum.o kerpeten gibi şeyin dişinize değmesi anlatılamaz derecede berbat bi his *, doktor dişinizi onla tutup sallar sallar ve sallar sonra aşağı doğru garip bi çekim hissedersiniz ne olduğunu anlamak için gözlerinizi açarsınız ve dişinizin görünen kısmından uzun köküyle bütünleşmiş dişiniz karşınızdadır*. ben yeni doğmuş çocuğumu kucağıma vermişler gibi hissetmiştim.