bugün

öncelikle söyleyeyim, başlığın bir benzerini aradım mamafih bulamadım.

son 3-4 senede torrent'in ve bilumum download sitelerinin gelişmesiyle "yabancı dizi" izleyen -daha doğrusu büyük bir hızla tüketen- insanların sayısında büyük artış oldu malumunuz. reklam derdi yok, bi hafta bekleme derdi yok, istediğin an dizin elinde, bir daha istediğin an dizin gözün önünde; süper olay kısacası.

elbette bunun sosyal hayata getirileri de oldu. kantinlerde, amfilerde "aabi havaymet'in son bölümünde barni'nin çaktığı karı nasıldı yaaa ehehe" minvalinde yüzmilyorlarca cümleler sarf edildi.

bu beğeni cümlelerini sarf etmekle kalmayan bir grup insan ise "dizi misyoneri" dediğimiz kategoriyi istemeden de olsa oluşturdu.

bu insanlar neler mi yapar? "ne yapacak yarrağım, izlediği dizileri sağa sola tavsiye edip durur." dediğinizi duyar gibiyim. evet, "yarrağım" kısmı hariç aklınızdan geçenlere harfiyen katılıyorum.

bu insanlar okulda, işte, metroda, barda, tribünde, kısacası mekan farkı gözetmeksizin bir fırsatını bulup izledikleri dizileri arkadaşlarına, arkadaşlarının arkadaşlarına, onların da arkadaşlarına kimi zaman kafa sikercesine kimi zaman da adam gibi tavsiye ederler.

kafa sikenlerin favori cümleleri;

"aaaabi lost manyak dizi öyle ıssız adaya düşüyolar falan değil abi muhabbet süper dizi abi kesin izlemelisin"

"hacu havaymet'te barni var ya, her bölüm ayrı karı kaldırıyo ehehe inanmazsın her bölüm ayrı karı abi ehehe bara bi gidiyo şerefsiz yav kesin izle"

"agaaa chuck çok komik dizi ehehe bak konusu..."
--
adam gibi tavsiye edenlerin favori cümleleri;

"abi californication izliyor musun? hayır mı! abi ne yaptın sen, harika bir dizi. hem bölümleri kısa sürüyor, hem de komedi, duygusallık, seks, dram, her türlü şey var içinde. hank moody harika bir karakter. kesin izlemelisin!"

"aga duydum ki sen house izlemiyormuşsun! bak anlatayım diziyi sana kısaca, gregory house diye bir doktor var, tanı koyma uzmanı. her bölümde farklı bir hasta var, o hastaların hikayesiyle birlikte dizideki karakterlerin hikayeleri de irdeleniyor. tıbbi terimler çok fazla ama oralar zaten dizinin odak noktası değil. hem belli bir süreden sonra çoğu şeyi öğreniyorsun, genel kültür olur fena mı? birkaç bölüm izle, beğenmezsen canın sağolsun."
tepeden dayatılan sistemin, emreden kölelerinden biri olmakla eşdeğerdir.