bugün

şaşırtmadı tabi. sadece üç beş ay önce faiz helaldir deyip tokilerden ev almaya teşvik eden diyanet, fena sıçış sergiliyor.

görsel
Her türlü çark etmeye devam edeceklerdir.

insanlarımız sağ olsun bunlar osursa sıçacak bir beyine sahipler.
Bu herif diyanet başkanı olduğundan beri diyanet işleri her gün konuşuyor.

Vatandaş sözde dini cümlelerle yönetilmeye alıştırılmak isteniyor.

Fakat müthiş ters tepiyor.

En dindarı bile sallamıyor bu kurumu...
(bkz: ali bardakoğlu) bu adamdan sonra benim gözümde biten kurum.

Sarayın arka bahçesi olmuş siyasi bir kurumdur zerre saygı duymam.

Çok iyi semirdiler Allah büyüktür zamanı gelince hesabını sorar...
türkiyedeki hali hazırda mevcut bankalar kanununa göre mümkün olmayan hadisedir. yani kısaca masal.

Faizsiz finans kurumu diye bir şey yoktur. Kelime oyunu yaparak parayı kapma yöntemi. Banka varsa faiz mutlak var. Denemesi basit, kredi çek bak bakalım faizsiz veriyor mu parayı gör. Saftorikleri kandırmak..
Çark etmesi (bilemiyorum, etmiş ise doğru olanı yapmıştır) gayet normal.
Bütçesinde faiz geliri olan bir kurumun, almış olduğu ödenek kaynağının, devlet bütçesinin gelir kalemlerine bakarsak; diyanet açısından haram olan-haram karışmış bir bütçeden devlet hazinesinden bir parayı alması ve helal haram karışmış bu devlet bütçesinden alınan para ile maaş ödenmesi düşünülürse...
Maaşını öderken maaşı yatırdığı bankanın faiz işi yapıp yapmadığı hassasiyeti komik oluyor.

Devletin bütçesi, gelir kalemlerine bakarsak; içki fuhuş kumar sigara faiz gelirleri domuz ürünü gıdalardan vb alınan vergiler düşünülürse diyanete göre devlet bütçesinde haram var.
Bu gelirlerin oluşturduğu havuzdan para alıp bütçe oluşturmak, maaşımı faiz vermeyen finans kurumundan almak; gerçekten bana komik geliyor.

Dinin din işlerinin bir meslek, iş, gelir getiren bir uğraş, geçim aracı olması oysa din için Allah için yapılan her işin karşılığı Allah'tan beklenir ki Kur'an öyle diyor...

Bu vb konulara girmeden şunu bilinmesi gerek
Diyanet faiz hassasiyeti gösterebilir, bu dinlerinin (tesadüfe bak, benim dinim de faize haram diyor) gereği saygı duymak lazım.

Ama bir devlet kurumu veya bir kişi sıradan vatandaş olarak kalkıp devletin özel ve tüzel (kamu ve özel kişilikler) veya devletin bir finansal kurumu hakkında ticari faaliyetlerine sömürü düzeni yasak günah vb dini veya siyasi ya da kültür gelenek ticari insani kimlik vb gerekçelerle söylemde bulunup, kişileri kurum ve kuruluşları bu finans sistemi içine dahil olmaması, ödeme transfer ticari faaliyet hesap hareketleri yatırım vb işlerde kullanılmamasını istemek, insanları yönlendirmek suçtur.

Bankacılık denetleme kurumu, sermaye piyasası, borsa vb konulardan bahsederek konuyu uzatmayalım, bu söylemi sıradan bir vatandaş yapsa maaş yatırılan bankalar faiz veriyorsa onlardan maaş almak istemiyoruz dese, maaş ödemesi için şirketler bu bankaları sevmesi diye bunun için kampanya açsa...

Banka logosu rengi kırmızı beyaz olmayan bankadan alışveriş yapmayın dese...

Kuru fasülye logo olarak kullanmamıştır, bu bunlara para yatırmayın dese...

Koç Sabancı benim hissem olan, iştirakim olan bankadan başka bir banka ile personelim hesap açamaz dese...

Falanca banka filanca ülke, bu banka ile iş yapmayınız dense...

Ali Koç Fenerbahçe başkanı, Galatasaray olarak Yapı Kredi Bankası ile hiç bir Galatasaraylı çalışmasın dense...

Vs.
Ve.
Vs.
Bu suçtur.

Basit ve eğitimi öğretimi olmayan bir insanın anlayacağı basitlik ile anlatılan bu duruma göre diyanet işleri başkanının açıklaması suç teşkil etmektedir.

Aslına bakarsanız Türkiye'de faizsiz bankacılık (kâr payı, aslında hiç bir kurum kuruluş şu kadar kâr edeceğiz bu kadar kâr vereceğiz taahhütü garantisi vermez ki bunun kâr zarar durumuna değinmek ticari karşılığı vs tartışmasına girmeden) faiz veren bankacılık faaliyet alanlarına değinmek lazım.

Sonra da 25 Şubat 2020 tarih ve 31050 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7222 sayılı Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (7222 Sayılı Değişiklik Kanunu) ile 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’na (kanun) 76. maddesinden sonra gelmek üzere yeni bir madde olarak finansal piyasalarda manipülasyon ve yanıltıcı işlemler başlıklı konuya eklenen 76/A maddesine değinerek faizsiz bankacılık ile faiz veren bankacılık faaliyetlerine değinmek, yapılan manipülasyonu açıkça göstermek gerekir.

Manipülasyon diyorum ki, aslında Türkiye'de tüm bankalar aynı alanda benzer faaliyet gösterir.
Ama a bankası ticari faaliyet sonunda kâr payı, b bankası faiz verir.
Tıpkı iPhone telefonu Almanya'da Apple Store'da Euro ile, Türkiye'de Apple Store'da TL ile almak gibi.
ikisi de Apple Store.
Bu durumu ele alıp bir bankanın faaliyetine karşı söylem eylem ile ticari faaliyetine haksız engelleme yanlış veya yalan bilerek veya bilmeyerek itham eylem söylem faaliyet en basit tanım ile manipülasyon demektir.
onun adı dinayet

adına bakıp kendine inanan var mıdır ?

bilemem

asıl fonksiyonu saray noter başkatipliği

saray 1 emir çıkarır

zart diye bu onaylar (içeriğine bakmaz bile)

ertesi gün saray başka 1 emir çıkarır

zurt diye onaylar

( dün söylediğinin tam tersi olduğunun farkında bile değildir)

aslında faizsiz bankacılık diye bir şey de yoktur.
Ama onlar imam hatipli onlara laf yok.
Diyanet işleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Bilgin, yaptığı açıklamada, Başkanlığın manevi ve ahlaki konularda topluma rehber olma misyonuna sahip olduğunu belirtti haberleri...

Diyanet işleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "islamın haram kıldığı ve haksız kazanca yol açarak büyük bir sömürü aracı olan faizle mücadele noktasında, Diyanet işleri Başkanlığı olarak personelimizin maaşlarını faizsiz finans kurumları aracılığıyla ödemeye başladık. Ülkemize, milletimize hayırlı olsun" demesi...

Tüm bunlar için maaşını örn: Vakıfbank dan alan gaziler, şehit yakınları, polis veya asker ahlâksız iş mi yapıyor?
Haksız kazanç sömürü düzenine mi hizmet ediyor bu insanlar?
Devlet bu sisteme hayat verdiği, düzenlediği, denetlediği için devlet ahlâksız ve sömürü düzenini mi yaratıyor?
Tabi diğer memurlar orospu çocuğu çünkü.

Haram yesin diğer memurlar di mi?

Mk allahsızları..
sus fetöcü. kılşdar ssk yı batırdı.
içki, sigara, şans oyunları, yasal seksten vb. haram olan işlerden vergi al ve bunla diyanette çalışanlara maaş öde. birde bu kurum yılın yarısında ayrılan bütçeyi bitirip yeni bütçe ayırın diye ağlarlar her sene. baksan bu kuruma israf diz boyudur kesin. peygamber efendimizin ve sahabelerin yaşantısına bak birde bunların.

tamamen hükümet destekleme amaçlı bir kurum. dinle felan alakası olduğunu düşünmüyorum. eski mısır tapınak rahipleri , kilise rahipleri gibi. kendilerini besletip lehte fetva verme yönlendirme gibi misyon içeriyor.

birde kar payı veriyoruz faiz vermiyoruz diyen bankalar var tam işleyişini bilmesemde mantıken saçma. şimdi 1 milyon tl yatırdım iş yaptılar iyi kar ediyor ve bana pay veriyorlar yarın birgün zarar ettiler o zaman hasan bey paranızdan zararı azaltık diyorlar mı ya da komple battık sizin para uff oldu. faiz de her zaman kazanırsın kaybetme diye bir durum yoktur.