1. 1.
  clive cussler'ın kendini özdeşleştirerek yarattığı,her romanda maceradan maceraya atlayan,klasik araba meraklısı,karizmatik roman kahramanı.kankası al giordino ile birlikte denizlerde dolaşmadık tek metreküp su bırakmamışlardır.
  ... elendil
 2. 2.
  numa nın özel proje müdürüydü yanlış hatırlamıyosam, hovercraft, küçük uçak, denizaltı, kar aracı, helikopter, uçan araba * kullanan maceradan maceraya koşan, ve yaratıcısı clive cusslerin klasik otomobil koleksiyonunun aynısına *:) sahip olan, oşinograf.
  ... santa ernesto
 3. 3.
  babası senato üyesi olması hasebiyle zaman zaman ordudaki kişilerle takışsa da istediği zaman postasını koyabilen
  çok meraklı olan ve başına gelmedik kalmayan
  james sandecker'in hiç sözünü dinlememesine rağmen numa'da bölüm başkanlığına kadar yükselebilen
  hayatta en çok huzursuzluğu veren summer adlı bir hatuna aşık olan ve ondan dirk ve summer adında ikizleri olan
  helen adında bir karısı olan
  aşırı derecede çapkın ve olaylardan sıyrılma yeteneğine sahip olan
  karizmatik clive cussler karakteri

  ama diğer polisiye ikililerine bakınca şöyle bir fark çıkıyor
  sherlock holmes dr watson'a
  hercule poirot hastings'e olay çözümünü anlatırken

  dirk pitt'in al giordino'ya birşey anlatmasına gerek yoktur.daha o ağzını açmadan anlaşırlar zaten..
  2 ... ceza aka keskinkilic
 4. 4.
  Amerikalı usta yazar Clive Cussler 'in romanlarında yer alan unutulmaz bir karakterdir. iki kez beyazperdede canlandırılmıştır. 1980 yılında "raise the titanic" filminde Richard Jordan tarafından ve 2005 yılında "sahara" filminde Matthew McConaughey tarafından. NUMA adlı kuruluşta özel projeler müdürüdür ve bu kuruluşa geçmeden önce hava kuvvetlerinde binbaşı rütbesine sahiptir. Wastington'da terkedilmiş bir uçak hangarında yaşar. Burada klasik otomobillerden oluşan bir koleksiyonu vardır. Her romanda bu koleksiyondaki arabalardan birini kullanır. Bu arabalar aslında yazar Clive Cussler'ın kendi koleksiyonundaki arabalardır ve Cussler, koleksiyonunu okuyucuya böyle bir yolla aktarmaktadır. NUMA başkanı Amiral James Sandacker'ın özel puro koleksiyonundan düzenli olarak ve her seferinde bir adet puro aşırmaktadır. Bunları bir kokteylde ya da toplantı esnasında Amiral'in gözü önünde yakmakta ve Amiral de purolarından birinin nasıl olup da Dirk Pitt'in eline geçtiğini asla anlamamaktadır.
  ... chewbacca
 5. 5.
  clive cussler'ın üstün insanı.

  süper dövüşür, süper sevişir, süper akıllıdır, süper arkadaşları vardır (al giordino), süper heyecanlı bir hayata sahiptir. dır, dir, tır.
  ... double cross
 6. 6.
  yeni kitaplarda macera işini kurt austin e bırakmıştır. kendisi NUMA başkanı olmuştur ,eski başkan ,general, James Sandecker ise vice president olarak görevine devam etmektedir.
  ... jordan rudess
 7. 7.
  ailecek severek okuyoruz.
  ... erdibifenomen
 8. 8.
  Son yıllarda sakin hayatı seçerek tüm aksiyonları Cussler'ın başka kahramanlarına bırakan yeri doldurulamayacak muhteşem kahraman.
  1 -1 ... ceydat
 9. 9.
  Her ortama uyabilen üstün yetenekli bir kahramandır.
  ... atknkc
 10. 10.
  jübilesini yapmıştır. clive efendi aslında kendini kakalamıştır "dirk pitt" diye. fizik görünüş, otomobil ve batık gemi tutkusu vesaire hep cussler'ın pitt'e kendinden kattığı şeylerdir.
  ... darius ve krezus reloaded