1. 1.
  (bkz: haddi aşmak)
  3 -5 ... akif57
 2. 2.
  kendini unutanların beceremedikleri eylem. bunlara dört mezhepten birini öneriyoruz.
  5 ... bl
 3. 3.
  belli başlı insanların yaptığı eylemdir.dini kendine göre yorumlamayanlar, dini kendine gore yorumlayan insanlardan dini(?!) ogrenir.
  7 -1 ... heyyavrumhey
 4. 4.
  bir kere din, yoruma açık bir oluşumdur, her şeyden önce müslümanlık yoruma açıktır, sürekli kendini yeniler. müslüman olan ama dini az yada çok bilen herkes bir şekilde bazı kuralları kendine göre yorumlamıştır. yorumlanamayacak kadar açık olan kurallar bellidir. mesela ben namaz kılmam çünkü şöyledir, böyledir... diye bıdı bıdı etmek yanlıştır, bu kesin bir kuraldır çünkü, açık ve net, yoruma açık değil. ama günümüzde yorumlanması gereken pek çok durum ortaya çıkmıştır, e nede olsa bin küsür sene geçti, her şey değişti. sürekli yenilenen bir dünyada insanlar ama doğru ama yanlış, genel çerçevenin ve temel kuralların dışına çıkmadan dini kendine göre yorumlamalı, ama bunu bilinçli ve mantikli bir şekilde yapmalıdır, kalan insanların da buna saygı göstermesi lazımdır.
  8 -1 ... delismen
 5. 5.
  dogru tektir. ona goresi buna goresi olmaz. hele islamiyetse bahsedilen din hepten kisisel yorumlanamaz , maazallah allah carpar , malum tokadi da gorunmez. bir anda zekeriya beyaz olmak isten bile degildir o an.
  5 -4 ... calemityceyn
 6. 6.
  din, sembolik bir şiir olmadığından herkes kendine göre yorumlayamaz.
  din'in kaynağı şunlardır:

  kitap
  sünnet
  kıyas
  icma

  gördüğünüz gibi aralarında üzerine oturduğumuz şey yok..
  7 -2 ... kutt
 7. 7.
  islamiyetin akıl dini olduğundan yola çıkılarak bunu kullanmamızın ve yorum yapmamızın da bir sakıncası olmadığını düşündüren durumdur ki dini bize ileten hz muhammed 'in de hadisleri ile yaptığı budur. islam alimleri yorumlamaktadır da biz kullar mı bundan mahrumuzdur. gerekli bilgi ve donanım olduğu sürece istenen yorum getirilebilir.
  6 ... ve tanri kadini yaratti
 8. 8.
  gerekli bilgi ve donanıma erişmek için bir hayat boyu gece gündüz bu meseleler üzerine kafa yormak gerektiğinden, hakkıyla yapılması hayli zor, hatta "günümüz şartları içinde" imkansızdır. ki zaten yapılabilecek yorumlar temel şeylerde değil ayrıntılarda olacaktır, hatta ayrıntının ayrıntılarında... ne zannediyorsunuz ki?!
  2 -3 ... kutt
 9. 9.
  yapılması gereken durumdur, zira yapmayanlar koru korune inanır.
  2 ... just another stranger
 10. 10.
  ondokuzuncu yüzyıl islam modernistlerinin, islam tarihi boyunca gördükleri analizdir. zira onlar yüzyıllar boyunca islamdan sapma olduğuna işaret etmişler, her yeni gelen iktidarın islamı kendisine göre yorumladıklarını gözlemlemişlerdir.
  2 -2 ... cavit