bugün

dindar olmak bir soyleyisle, tanrı nın ya da tanrıların kulu olmaktır. ustte varlık ya da varlıklar vardır, ve insan der ki, onlar benden gucludur ben onların dediklerini yaparım. sorgusuzca kabul ederim. sorgusuzca kabul etmek, köleligin diger adıdır.

ve dindarlar derler ki tanrıtanımazlara, bizim inancımızla dalga geciyorsunuz, sizin yuzunuzden ozgurlugumuzu yasayamıyoruz.

tanrıtanımazlar derler ki, sen zaten köle oldugunu kabul etmişsin. ve içindeki bir parca isyan seni tanrıtanımamaya sorgulamaya davet ediyor. içindeki köle parca ise, isyan dusuncelerini baskılıyor. boşuna bize laf etme, bu savas senin kendi içinde.
dindarlar da sorar: topluma muhtaç yaşamak zorunda olan insanın özgürlük sınırları ne kadar geniştir ki? toplumdan ayrı ne kadar ne yapabilirsiniz ki? sizin özgürlüğünüzün bizimkiyle arasındaki uzaklık ne ?
evet dindarlar da dindar olmayanlarda aslında kölelerdirler. tek fark dindar olanlar herşeyi yapabilecek, tüm güçlerin üstünde bir güce sahip ve tüm şefkatlerin üstünde bir şefkatle kendisini seven yaratıcıya köledir. dindar olmayanlar ise istekleri bir türlü bitmeyen kendi nefislerine.
dindarların ileri görüşlü olmasından kaynaklanabilir. sonuçta 70-80 bilemedin 90 yıl sonra diğer hayata intikal edince bu köleliğin ki kölelikse karşılığını alacaktır. tanrıtanımazsa işte o zaman keşke köle olsaydım da bu hale gelmeseydim diyecek.
(bkz: 4543067)
(bkz: bana mı dedin)
irade-i cüziyyeyi yanlış anlamış insan tesbiti. cüz-i irade allah-ü teala'nın iradesi baz alınarak kullanılan bir deyimdir. yoksa kendi zavallı iradenle karıştırma!
dindar insanın zaten bir yaşam şekli vardır ve o yaşam biçiminde kısıtlama yoktur.Bu yüzden kısıtlamadan kasıt nedir?
dinci zırvası değil ateist tespitidir. okumadan sallayanlara da götüyle güler bu iki güruh da.

edit: oğlum harbiden zekanızdan şüphe ediyorum. başlık neyi anlatıyor siz ne zırvalıyorsunuz. okur lan adam bi' zahmet edip de.
(bkz: cehennem isyanı)
dindar bir hinduist olarak muzdarip olduğum durum. Nerde bir inek görüp karsısında secde etmeye kalksam, insanlar bana garip garip bakıyorlar. bakmakla kalsalar iyi yüksek sesle gülüyorlar. Beni rahatsız ediyorlar. ibadetimi gerçekleştirmeme engel oluyorlar. ibadet özgürlüğüm kısıtlanıyor. Ayrıca bu ülkede benim kutsalım olan ineğe saygı yok kardesim. Kimse ineklere hak ettiği değeri vermiyor. Geçen bir ulu inek biraz yüksek sesle möö ledi diye, adamın birinin uykusumu bölünmüş noolmuş, geldi benim gözlerimin önünde en büyük kutsalım olan ineğe küfür etti. bu ne kardesim sizin dine saygınız yok mu?*
doğru tespittir. dindarlara herşey yasaktır. aşık olamazlar, sevdiklerine ulaşamazlar, kötü günlerinde dertlendiklerinde içemezler, her istediklerini yapamazlar, uymak zorunda oldukları vardır. hayatın her safhasında tatsız, tutsuz bir hayat yaşarlar. bir hadis de 'dünya müminler için cehennemdir' sözü ise tüm olup biteni anlatır zaten.

dindarlar özgür değildir, dindarların hiçbir şeye hakları yoktur. onlar için üzülmeyin, kendi düşen ağlamaz.
bir dindarın içki içmemesi onun kısıtı mıdır? özgürlüğüne gem midir? alkolün zararlı olduğunu sadece inanç kurmaları değil tıp bilimi de kabul eder. dertlendiğin zaman içki içmek özgürlük müdür yoksa kendi iradene karşı koyamaman, kendi bencilliğinin kölesi olman mıdır? hem özgürlüğün tam tanımı nedir ? insanın istediği şeyleri yapabilmesi mi? eğer öyle herhangi bir inanca sahip olan kişi zaten kendi isteğini yapıyodur değil mi? herkesin özgürlük tanımı aynı olmak zorunda mı?
(bkz: dindarların dünyada hapis hayatı yaşaması)
(bkz: tercih edilmis kolelik kolelik degildir)
insanları kendi değer yargılarıyla (dinimizin gerektirdikleri derler götlerinden salladıkları bu dayatmalara) en çok yargılayan ve baskı altına alan kesimin özgürlüklerinin kısıtlı olduğu iddiası.

onların özgürlüklerinin kısıtlanmasından kasıtları 85-90 sene önce geçirdikleri travma. evet o dönem kısıtlandı biraz saltanatları, hala atlatamadılar.
özgürlüğünü bir dine mensup olup onu uygulamaktan yana kullananların ne kadar özgür olduğu, tek başına kaldığında özgürlüğün hiç bir şey ifade etmediğini anlayacak insanlar tarafından tartışılmamalıdır.
'tek engelim bakışların!'
kısıtlı mısıtlı değil, ben biliyorum çünkü, türkiyemizde insanların dini kendince yorumlama yetisi var. mesela cuma namaza gitmez ama orucunu tutar. sonra namus bekçiliği yapar ama fakat başkasının namusuyla oynar. bunlar ayrı insanlar olabilir bilmiyorum orasını. sonra bir örnek verirsem içki içer ama günahtan saymaz..ama inanır..özgürlükleri kısıtlayanlar radikallerdir.. ama o radikallerinde ne bok olduğu zaten tesadüf eseri ortaya çıkmaktadır. günahsız insan yoktur, özgür olmayan da yoktur.