1. ?.
  dindar olmak bir soyleyisle, tanrı nın ya da tanrıların kulu olmaktır. ustte varlık ya da varlıklar vardır, ve insan der ki, onlar benden gucludur ben onların dediklerini yaparım. sorgusuzca kabul ederim. sorgusuzca kabul etmek, köleligin diger adıdır.

  ve dindarlar derler ki tanrıtanımazlara, bizim inancımızla dalga geciyorsunuz, sizin yuzunuzden ozgurlugumuzu yasayamıyoruz.

  tanrıtanımazlar derler ki, sen zaten köle oldugunu kabul etmişsin. ve içindeki bir parca isyan seni tanrıtanımamaya sorgulamaya davet ediyor. içindeki köle parca ise, isyan dusuncelerini baskılıyor. boşuna bize laf etme, bu savas senin kendi içinde.
  6 -3 ... syme
 2. ?.
  dindarlar da sorar: topluma muhtaç yaşamak zorunda olan insanın özgürlük sınırları ne kadar geniştir ki? toplumdan ayrı ne kadar ne yapabilirsiniz ki? sizin özgürlüğünüzün bizimkiyle arasındaki uzaklık ne ?
  3 -1 ... ersinscorpy
 3. ?.
  evet dindarlar da dindar olmayanlarda aslında kölelerdirler. tek fark dindar olanlar herşeyi yapabilecek, tüm güçlerin üstünde bir güce sahip ve tüm şefkatlerin üstünde bir şefkatle kendisini seven yaratıcıya köledir. dindar olmayanlar ise istekleri bir türlü bitmeyen kendi nefislerine.
  3 -4 ... etonya
 4. ?.
  dindarların ileri görüşlü olmasından kaynaklanabilir. sonuçta 70-80 bilemedin 90 yıl sonra diğer hayata intikal edince bu köleliğin ki kölelikse karşılığını alacaktır. tanrıtanımazsa işte o zaman keşke köle olsaydım da bu hale gelmeseydim diyecek.
  6 -7 ... tu kaka bana
 5. ?.
  (bkz: 4543067)
  1 -2 ... comengineer
 6. ?.
  (bkz: bana mı dedin)
  3 -3 ... ozgurluk
 7. ?.
  irade-i cüziyyeyi yanlış anlamış insan tesbiti. cüz-i irade allah-ü teala'nın iradesi baz alınarak kullanılan bir deyimdir. yoksa kendi zavallı iradenle karıştırma!
  2 -4 ... eurasian
 8. 1.
  dindar insanın zaten bir yaşam şekli vardır ve o yaşam biçiminde kısıtlama yoktur.Bu yüzden kısıtlamadan kasıt nedir?
  2 ... darkwalker
 9. 2.
  dinci zırvası değil ateist tespitidir. okumadan sallayanlara da götüyle güler bu iki güruh da.

  edit: oğlum harbiden zekanızdan şüphe ediyorum. başlık neyi anlatıyor siz ne zırvalıyorsunuz. okur lan adam bi' zahmet edip de.
  6 -3 ... yavuzum
 10. 3.
  (bkz: cehennem isyanı)
  ... syme