bugün

(ben dini değil dindarlığı öğretiyorum- osho)

aradaki farkı kavramak açısından yararlı bir eser olacağını düşünüyorum.
okumak, araştırmak, empati yapmak ile başlar. eski ahit(tevrat, zebur) yeni ahit(incil) okumayıp sürekli kendi dininin dogmalarından bahsedenlerin dinci olduklarını düşünüyorum. dindar olmak ise diğer kutsal kitapların içeriğini bilmek ve sentezini yapabilmekten geçer. yoksa mısırlı gnostikler( ruhsal sırları bildiklerini iddia edenler) gibi oturduğu yerden kehanet üretmekten öteye geçmiyor kuru kuruya savunulan şeyler.
dinde samimi olmak samimiyet yoksa sabahlara kadar namaz kılsanız da olması güç, en önemli ve zor yani bu samimiyeti yakalamak 5 vakit namazı kendini yenen her insan yapabilir çok şükür.
islam, kendinden önceki incili, tevratı ve zaburu inkar etmez , fakat değiştirildiklerinden bahseder bende bu yüzden kur'an a inanan bir müslüman olarak kur'an okurum ve dindarım olmaz mı yani.
bir dine inanmaktır.
Öğretiden çok özümsenen içsel bir oluş. Dinler tarihine bakıldığında dindarlık ve yobazlık arasında kalın bir çizgi vardır. Çizgiyi kalın kılan, tarafların dinden kendilerince ne anladığıdır. Dindarlar tarih boyunca dindaşları tarafından zulüm görmüş, din aidiyeti kendi içinde mitoz olarak bölünmüştür.
yavaş yavaş kaybettiğim bir özelliğim.
dinci olmaktan çok daha iyi olan eylem.
iki çeşittir: içe dönük ve dışa dönük dindarlık.

içe dönük dindar kişisi, kendi kendine dua eder, inanmak ister, içsel dürtüleri vardır.

dışa dönük dindar kişisi ise sırf bir yerlere aidiyet hissetmek için ibadet eder, inanır, çevresini kaybetmemek için genelde içe dönük dindar kişilerin aksine sorgulamadan ve şüpheden kaçınır.

içe dönük dindar da dışa dönük işler yapar mutlaka. ama dürtüleri içseldir.
dinin kendi tekelinde olmadığını kavramaktır. başkalarına allahı arkasına alarak düşmanlık, nefret ve kin duyguları beslememektir. dürüst olmaktır, vatanını sevmek, hain olmamaktır. din üzerinden tehditler savurmamaktır.
doğru anlayan ve doğru yaşayan biri için;

(bkz: yobaz olmamaktır)
(bkz: dindar olmak simsar olmamak)
türkiye cumhuriteyi sınırları içinde genelde yobazlıkla karıştırılandır.
istavroz çıkarmak ve vaftiz olmak yeterlidir.
dindar olmamak cümlesinin olumlu çekimlenmiş hali.