bugün

pek çok kişide denk gelip gördüğüm, her gördüğümde iyice dikkat ederek incelediğim durumdur.

ben bunu anlamıyorum. türban denilen nesne; (velev ki simge) madem kadınlarımızın dikkat çekmemesi, bir nevi bazı yerlerinin görünmemesi için kullanılıyor, neden insanlar türbanı böyle en parlağından pembe, en parlağından sarı seçer ki?
gözlerini belli eder şekilde makyajlarını yapıp, altına türbanıyla uyumlu renkte converse giyip de başındaki türbanla enteresan bir modelle rengarenk görüntü oluşturmak abesle iştigal etmektir kanımca. ayrıca tanrıya karşı yapılmış bir ikiyüzlülüktür.
nenelerimizin taktığı başörtü mü yoksa bu vücut hatlarını belli eden ve her yerde ben buradayım diyen türban stili mi daha "namahrem"e uygundur?

ben şahsen, modern (kime ve neye göresini bilmiyorum) bir türk vatandaşı olarak, yan yana yürüyen biri portakal rengi, diğeri yeşil, öteki de pembe kafalı kızlar gördüğümde, hele ki vücut hatlarını sergiliyorlarsa daha bir pür dikkat inceliyorum onları, vücutlarını, makyajlarını. çünkü dikkat çekebilecekleri birkaç tutam uzuvları kalmış, onlar da onu sergiliyor fütursuzca anlıyorum.

ve görüyorum bazılarıyla göz göze geldiğimde, pek çoklarından daha aşifte tavırlarını da görüyorum. o zaman neyi örttü bu örtü?

derdim insanların giyimiyle kuşamıyla değildir asla, derdim bu dayatma mentalitesinin sonucudur. sen kızının karının kafasını sikersen türban tak türban tak diye, o da bir şekilde "kanuna" uyar. ama bunun, "baba alkol almıyorum" diyip de uyuşturucu kullanmasına benzediği aşikardır..
belli bir kısmının niyeti bellidir: (bkz: dikkat çekmek)

ama genelleme yapmak, tüm renkli, alacalı bulacalı eşarp takıp, çarşıda, pazarda, ofiste gördüğümüz hanımları, kendimizce töhmet altında bırakmak da yanlıştır.
hepimizin aslında "insan" olduğunun ispatıdır. dur bakalım toplumdan soyutlaya soyutlaya nereye varacak bu işin sonu..
her kadın güzel görünmek ister. lakin türban dikkat çekmemek, göze çarpmamak için değildir.
konunun yanlış anlaşıldığına bir örnek daha.
bir kaç kişin yanlışıyla herkesi yargılamamak gereken durumdur. ayrıca türban dikkat çekmemek için takılmadığı gibi dikkat çekmek için de takılmaz.
bir yerlerini açarak dikkat çekmek isteyenlerin tam tersine bir yerlerini kapatarak dikkat çekmek isteyen bayanların tercihidir. nasıl mini etekli bir kız görünce ona cesaretli kız diyorsan, bunada cesaretli demelisin. yok eğer illa ben bir şeyler bulacağım diyorsan, illaki türbanlılara laf atmak için sebep bulabilirsin.
(bkz: sehir yasamina giris)

sehir ve koy yasaminin farkli olmasi, koy yasamindan sehir yasamina gecilmesini kolaylastiracak moda oyunu.
o zaman türban ne içindir...

bakıyoruz ki adamın biri bir gün diyor
türban dikkat çekmemek için takılmaz... başka birşey için takılır demek ki!
işte nedir o açıkla bakalım...
yarım debriyaj konuşma efendi doğru düzgün açıkla
bakınız ben cahilim, din bilgisinden yoksunum
ulan o zaman söyle! bakalım anlat bende öğreneyim...

açıklamıyorsan neden takıldığını bende derim ki velev ki siyasi simge o zaman sizin dininiz de öyle!

tanım al sana tanım
alenen işaret fişeği gibi fosforlu renkler ile propaganda amacı ile kullanılır.
siyasi simgelerini böyle fıstık yeşili ve akape sarısı ile yansıtırlar.
Bunların hepsi zorla kapanan kişilerde görünen durumdur, çoğu da inat ederek böyle giyinir amacı ailesine yeter artık dedirttirip başını açtırmaktır. Ama istisnaları da es geçmemek lazım.
cogu türbanlı genç kızlarımızın yaptıgı olay maalesefki..

oysa onlara göre kapanmak, islamın kurallarına göre örtünmenin nedeni; dikkat cekmemek ve karsı cinsten insanı etkilememektir. oysa böyle cırt renklere bürününce insanın dönüp bakası yoksa bile sasırıp izleyesi geliyor insanın. hemde bu defa sadece karsı cinsten insanlar degil tüm kadınlar bile dönüp bakıyor. sonra da bize türbanlılara karsı neden bu kadar önyargılısınız deniyor...

e siz böyle yaparsınız da biz nasıl size normal insan sıfatıyla bakalım. sonra da bu siyasi simge değil deyiveriyorsunuz. ozaman baglayın başınızı adam gibi bi şekilde, takın baş örtünüzü dogru düzgün renklerde biz de size dogru davranalım.
kanımca türbanlı genç kızlarda yeni moda. sağımda portakal rengi cayır cayır yanan bir türbanlı, onun yanında fıstık yeşilli, onun yanında patlıcan moru ,unutuyodum bide siyah var en yananından. şimdi gelde bakma böle cayır cayır yanıyorlar ya şaşırıp bakıosun yani başka bişeyden değil çok merak ettiğinden değil. bunlar bide temmuz sıcaklarında öle diyinip dolaştıkları için şort giyip askılı giymiş yaşıtı kızlara da cins cins bakıyorlar çok garip bişeymiş gibi. anlamak gerçekten zor. başka birşey diyemiyorum.
"savunayım da nasıl olursa olsun" diye düşünenlerin saçma şekilde savunduğu insanlardır. neymiş efendim? türban dikkat çekmemek için değildirmiş, yahu sen beni çok iyi anlıyorsun da aptala yatıyorsun be güzel kardeşim..

ayrıca, "birkaç kişinin yaptığı hata" bir topluluğu töhmet altında bırakıyormuşmuş, bana naçizane komik gelen türbanının rengi, gözünün makyajıyla dikkat çekmek isteyenlerdir, ve bu grup da kimseyi töhmet altında bırakmaz ki..
hele önünüzde rengarenk dört tane türbanlı kızımız yürüyorsa, teletubbie'lere benzetmemeniz imkansızdır. yapmayın, etmeyin. güzel görünmek hakkınız tabi ama evden çıkmadan aynaya bakmayı ihmal etmeyin.
ortunmenin yeni cag'a ayak uydurmus hali. Bir kac yil sonra en buyuk "haute couture" evlerinin bile koleksiyonlarina dahil edecekleri bir guzellik aksesuari. Nasil ve ne renk kullanilirsa kullanilsin, dini sembolun disina cikmakta olan bir kumas parcasi.
bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demek çok doğrudur bu konu hakkında. yalnız atladığımız bir şey var. acaba biz kendi benimsediğimiz ideolojiye, fikre, dine ne kadar samimiyiz ki başkasının samimiyetini yargılayabiliyoruz?

veya yargılama hakkımız var mı? bence bu o kişinin sorunu. onun sorunu deyip bırakmamak lazım ama. evet uyarılmalı belki fakat bu suçlayıcı, aşağılayıcı bir şekilde olmamalı. aksi takdirde hiçbir ilerleme kaydedemeyiz ki. daha en baştan dışlıyoruz insanları. daha öğrenememişiz birlikte yaşamayı demek ki!
islâmcılarla laikçilerin tasvip etmemekte ortaklaştığı giyim şekli.

islâmcılar aynen iran'daki rejim muhafızı erkek ve kadınlar gibi bu kadının siyâsî simge de olan regârenk türbanını siyaha, beyaza, ya da her neyse, standart bir renge boyamak telâşında.

laikçiler de "hem dikkat çekmemek istiyorsun, hem de rengârenk giyiniyorsun" diyerek yıllardır yapageldikleri şekilde bu kadınları evlerinde görmek arzusunda. zira kamusal alana çıkacaksan öyle kapalı çıkmayacaksın, renkli tesettür içindeysen de bizim kafamızdaki gerici şablonla uyuşmayan o renkli halini bi' düzelt önce, kafamızdaki öcü ol, sonra evine tıpış tıpış dönersin.

islâmcıların ve laikçilerin iktidar mücadelesinin inadına, püfür püfür etekleri, topuklu ayakkabıları, file çorapları ve dizüstü etekleri ile kendi din algılayışlarını yaşatacak bu kadınlar, efendiliklerine soyunan erkeklere nanik yaparak!
tahrik etmek için yapılan eylemdir. erkeğin içinde bulunan renkli fantazileri,sevişme iç güdüsünü dürtüklemek için yapılır.
renkler masumdur.
sarı tayyör,
mor menekşe,
pembe bluz,
içim yandı.
siyah türban
ne yakıştı.
"zevkler ve renkler tartışılmaz, ayrıca seçimler de" şeklinde özetlenebilecek durum.
Renk aslında bir önemi yoktur asıl önemli olanın türbanın rengi + giydiği diğer kıyafetlerdir örneğin ;

kırmızı türban + pardesü ; Kırmızı rengi seven ve kendini belli etmeyen bayan.
kırmızı türban + dar pantolon ; Kırmızı rengi seven aile zoruyla kapanmış ergen.
kırmızı türban + mini etek ; Türbanlı seks seven erkeklerin tercihi olan bayan.