bugün

--spoiler--
bu nedenle devrimi benimseyen ben devrimciyim diyen her şahıs üstü kapalı olarak dönekliği de kabul etmiş bulunur. haberi var mıdır yok mudur bilmem. ama şimdi söyledim oldu
--spoiler--

(bkz: ya sabır)

(bkz: söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil)

(bkz: dönen dönsün ben dönmezem yolumdan)
voltajdandır.
20 sine kadar herkes komünist 20sinden sonra işini kurunca kapitalisttir. **
solculara laf sokayım derken türk devrimini yapanlara** yönelik bir hakarettir.
dönek: inanç ve düşüncesini değiştiren, sözüne güvenilmeyen, caygın, kaypak (kimse), kahpe. *
tabi insan vurmak istemiyor, vurmayın lan bakınızları da dizilecek gibi duruyor ama böyle şuursuz tespite de gönül katlanmıyor vallahi de billahi de.

yukarıdaki dönek kelimesinin açıklayıcı anlamı ışığında, değişimden bahsedilmesi ve bu bahsi geçen değişimin devrimcilikle bağdaştırılması söz konusu gibi görünse de, zeka pırıltısının görünür halinin buna yetmediğini anlayabiliriz. zira dönek olan kişinin öncesinde sahip olduğu bir inançtan dönmüş olması gerekir. ben devrimciyim diyen kişilerin idam sehpasında bile davasından/fikrinden/inancından dönmediğini sanıyordum. yakın tarihimiz bunun örnekleriyle dolu diye biliyorum yoksa ben mi yanılıyorum?
yapma bunu yapma bunu. 15 dk sonra yediği ayarın da etkisiyle edit verirken neye edit verdiğini belirtmeyen yazarların kıvırmaya devam ettiği tespitler silsilesi. kimin dönek olduğu da aşikar bu durumda. dostum devrimcilik bir atatürk ilkesidir, ha kimi mücahitler sonradan bunu inkılapçılık yapmışlardır arapçasıyla orası ayrı.

tespitler silsilesi dedik öyle ki bu tespitleri yapan yazarlar rusya'da çökmüş bir komünizm olduğunu da tespit ederler, küba'da şu an komünizm olduğunu da tespit ederler. bir tek sosyalizm ile komünizmin farkını tespit edemezler, ya da çökmüş olanın bir ideoloji değil, bir devlet olduğunu tespit edemezler. aslında tespit de değil ya bu, sadece idrak meselesi.

tespitlerin sonu gelmez efendim. devrimcinin ayağındaki adidas'a bulaşırlar. onlar için bu bile dönekliktir. ne yapalım koçlar bizim yeşil holdinglerimiz yok ki onların ürünlerini alarak destek verelim. fiyat performans oranına bakarsın, aldığın dandik marka ayakkabı kime kazandırıyor dostum, emekçiye mi? o dandik markanın patronu da parayı bulunca vietnam'daki çocukları çalıştıracak. neden dandik ayakkabı giyeyim? giyeyim de iki gün sonra eskisin mi? yok anam benim sokağa atacak param yok. öyle ya da böyle kapitalizm kazanıyor zaten, boykot bireysel bir eylem biçimi değildir, ben adidas almazsam adidas batmaz merak etme. adidas'a da bir garezim yok zaten. senden de şık ve yakışıklıysam kusura da bakma. zanneder ki bu tespitçiler devrimciler teknolojiden de yararlanmazlar, hala 80 öncesinde yaşarlar. tabii öyle olmaları işlerine gelir bu tespitçilerin çünkü onların lüks lokantalarında görmek istemezler bu ideolojiyi. evet kapitalizmin tüm nimetlerinden faydalanbilir bir devrimci, ferrari'ye de binebilir. önemli olan o ferrariyi insan hayatından, başkalarının haklarından üstün tutmamasıdır, ferrari için başkasını sömürmemektir. yeri geldiğinde ferrarisini barikata koyup yakabilmektir. haa ama o tespitçiler var ya o tespitçiler, onlar adidas, nike giymeyi marka tutkusundan ibaret tanımışlardır, o yüzden de bunu anlamak onlara zor gelir.

edit: ayrıca devrim sözcüğü yabancı dillerden Türkçe'ye geçmediği için çürüyen bir çıkmazdır. revolution sözcüğünün ingilizce'deki alt anlamlarından biri dönmek olabilir pek tabii. bir sözcüğün yabancı dillerdeki alt anlamları alınıp öz be öz türkçe bir sözcüğe sanki o dildeki o sözcüğün anlamlarını taşıması gerektği düşünülerek aktarılamaz. bu mantıkla türk sözcüğünün karşılığı ingilizce'de turkey'dir ve turkey hindi anlamına gelir aynı dilde. o halde türkler'in hindi olmaları bir çıkmaz mıdır? alakası yok.

edit: atatürk de şeriat düzenini yıkıp cumhuriyeti kurmamıştır. sapla samanı ayırmak lazım. zaten dağılmış, işgal altındaki toprakları halkıyla birlikte emperyalist işgalcilere karşı korumuş, görevlerini yerine getirmeyen istanbul hükümetine karşı yeni bir hükümet kurmuştur. sonra sıfırdan yeni bir düzen inşa etmiştir.
(bkz: para veriyim sus)
dünyanın tanıdığı en büyük devrimcilerden mustafa kemal'e hakarettir.