bugün

birçok özel öğrenci yurtları ile karşılaştırıldığında devlet öğrenci yurtlarına yakışmayan durumdur.
devletimizin daha önemli isleri olsa gerektir. yoksa niye gelecegini emanet edecegi genclere güzel sosyal bir yurt yaptirmasin ki.
Türkiye'de gelecek nesillere verilen değerin en güzel göstergesidir.
öğrencilere bağlı olan durumdur. sen koridorda sigaranı için izmaritini yere atarsan, bardağı çalkaladığın suyu koridora dökersen, odanda her boku yersen sonra bakımsız diye ağlarsın.
genellemenin yanlış olacağı durumdur... her yerde aynı bakım yapılmayabilir ama bakımlı olan yerler vardır. özenle temizlenen yurtlar...

benim kaldığım yurtta her sabah ıslak - kuru temizlenirdi yerler. öpücükle uyandırırdı hademe öğrencileri. *
ayrıca şöyle bir gerçek var :

hani derler ya çevre bekçi ile değil akıl ve sevgi ile korunur diye. işte bu her türlü kamu malı için geçerlidir. kamu malı akıl ve ona duyulan sevgi ile bakımlı kalır.

iddia ediyorum bakımsız öğrenci yurtlarının suçu %50 devletinse, %50 orada yaşayan öğrencinindir.
çünkü bizler kamu malını korumayı öğrenemedik. yakmayı, kırmayı marifet bildik. nasıl bulduysak öyle bırakmadık. ilkokulda da böyle oldu, lisede de...

sonuç olarak suçun yarısından çoğu orada yaşayan öğrencilerindir.

söylemeden geçemeyeceğim, bir arkadaşım lisede yatılı okumuş. yurt müdür bir gün bunları dizmiş. sebep bir karyolanın kırılması. müdür aynen şu sözü söylemiş : ulan size demirden y.rak olsa dayanmaz !

adama hak vermemek elde değil. bilen bilir o yataklar zaten demirdir !

sonuç olarak iş vatandaşa düşüyor, öğrenciye düşüyor. hademeler görevlerini yapıyorlar. ha yapmayan varsa sen hizmeti almak için çabala. ama işe önce kendinden başla.
(bkz: ne bekliyodun)
ÜÇ AYDA 275 LiRA VERiP 300 LiRALIK YEMEK FiŞi GERi ALIYORSUN SENCE. AMA ŞiMDi SEZARIN HAKKI SEZARA BENiM ZAMANINDA KALDIĞIM CANIM YURDUM OKUDUM ŞEHiRiN ÖZEL YURTLARINI TOKATLARDI. HERGÜN ÇAMAŞIR SUYU iLE SiLiNiRDi HERYER. TERTEMiZ MiSLER GiBi OLIRDU. MÜDÜR BABAMIZ EĞLENCELi KiŞiLiKTi HER YIL ANFi TiYATRODA KONSER, TiYATRO GiBi GÖSTERiLER YAPTIRIRDI. VALLA GÜZELDi.
doğrudur, zira devlete ait olduklarını, bakımsız oluşlarından anlıyoruz.
g..t kadar odalarda sekiz kişinin kalmasından daha kötü olmayan durumdur.
düzelmesi beklenmemeli devlet ait yerlerden biri işte.
genelde tuvaletlerde bunun kanıtları çokcanadır. Tuvaletlerin tepesi akar,borular patlar , lavabolar tıkanır ortalığı bok götürür.
yurtlarda kapasitenin üstünde öğrenci kalması,
öğrencilerin kaldıkları yerlerin temizliğine dikkat etmemesi,
yurt içine girmesine izin verilen kedilerin çöpleri devirmesi,
tuvaletin deliğini tutturamayan idiotların bulunması,
kantincilerin onlarca kişinin yemek yediği masaları temizlememesi ve öğrencilerin bu ahır gibi yerde yemek yemeyi kabul etmesi, buna ses çıkarmaması,
ufacık odaya kirli çamaşır, ayakkabı, yemek, 6 kişi tıkıştırılması
sonucu ortaya çıkan durumdur.
Devlete bağlı olan her kurum gibi normal olandır.

Hı devleti yönetenlerin kullandıkları hariç, onlar dünya standartlarına bile taş çıkartmaktadır.
devletin sikine takmadığı durum. ayıptır yazıktır günahtır aq.
içinde kalan öğrencilerle alakalı durumdur. devlet orayı alır, dayar, döşer, hizmete açar; onun işi oraya kadardır. gerisinden öğrenci ve yönetim sorumludur. eğer g.tünü toplamayan insanlar varsa tabii bakımsız olur.

önce kendinize dönün. eğer siz çevrenizdeki herkes elinizden geleni yapıyorsa, ama hala sorunlar varsa o zaman devlete b.k atın. kyk'da 2 senedir kalan biri olarak konuşuyorum.
memleketine giden arkadaşımın 1 hafta kalıp döndükten sonra yastık kılıfından ölü fare çıkması bakımsızlık kelimesini yetersiz bırakıyor.
nisan ayında bursa uludağ üniversitesi nde sınava girmek için bursaya gitmiştik 4 arkadaş. nerde kalalım falan derken en sonunda bizde öğrenci olduğumuz için çok uygun bir fiyata üniversite içerisinde bulunan kredi yurtlar kurumunun yurdunda kaldık.daha önce hiç kalmadığım için yurtta bilemiyordum nasıl biryer olduğunu.ama artık öğrendim.odaya bir girdik 4 arkadaş başımızdan aşağıya kaynar su döküldü.o kadar mı pis,o kadar mı bakımsız olur bir yurt. yemin ederim cezaevinin tek kişilik hücresi gibi biryer.oda karanlık,lamba kendini aydınlatmıyor,kapılar gece falan kitlenmiyor çünkü kilit yok,oda da priz adında birşey yok,hepsi sökülmüş ve delikleri tıkanmış,neymiş millet su ısıtıcısında su ısıtıyormuş,ondanmış. yani bu ve buna benzer daha birsürü şey.yazıktır günahtır orada kalan öğrencilere.devlet amcam o yurtlara biraz bakım yapsa gör bak bal-kaymak, ama böyle gerçekten çok kötü yurtlar. tek avantajı kız öğrenci yurtlarıda aynı yerde.yani gece yada gündüz kız arkadaşınla rahatça buluşabiliyorsun.aşna fişne yapabiliyorsun.tabi bu bursa uludağ üniv. görükle yerleşkesi için.
öğrenci adam olmayınca devlet napacaktır. dvletin malı diye ranzayı dolabı pencereyi kıran adama devlet napsin.
kaçınılmaz olan durumdur. tadilattan çıkan blok bile bakımlı değildir ki diğerleri olsun. bu biraz öğrenci kullanımına bağlı çokça da ihmalkarlıktan kaynaklı durumdur. "sanırım yurtlarda insan yaşadığı unutuluyor. " söylemini getirir.
Biz buna kısaca kyk'dan manzaralar diyoruz.
devletin daha çok önem vermesi gereken durum.