bugün

https://twitter.com/t24co...tatus/1139851612711575552

mhp sosyal medya hesaplarından paylaşılmış, ilk bakışta alman araçlarının reklamı sandım, meğerse devlet bahçeli istanbul'a geliyormuş.*

yol kapatılmış, yüzlerce araç, korumalar, kameralar, milletin parası nerelere gidiyor...
ben bahceliyi yerli ve milli zannediyordum meger alman hayraniymis.
belki de gerçekten mercedes reklamıdır, aksi nasıl ispat edilebilir diye sorulur.
ben 20 yıldır falan almanya´da yaşıyorum, henüz ne trafikte ne herhangi bir siyasinin altında- yani tv´de- ne herhangi bir konser salonunun park yerinde o kadar lüks bir mercedes araba henüz görmedim. bilen, bana o hangi model mercedes´tir özelden yazsin.

bizim klaus var, beni çok sever 60 yaşlarında bir adam, kendisi anlatmıştı, çok zengindir klaus, adam benzin istasyonları olan bir kimse 16-17 tane var onun benzin istasyonu, 3 sene önce bi süpermarket zincirine ortak oldu. oğlu var joachim, bi şirkette muhasebeci olarak çalışıyo, dedim , klaus biz de olsa senin gibi adamın oğlu başkasinın nazını çeker mi, ayda atsana çocuğun önüne bi 5 6 bin euro, geçen sene 13 milyon euro vergi verdim diyosun, 13 milyon vergi vermen için 200 milyon euro para kazanman lazım, ayıp diil mi klaus?, dedim...güldü, ben ona dedim ki, ben ölene kadar it gibi çalışacaksın, o arada benim işi öğreneceksin, sonra da benim işin başına geçeceksin, yoksa sana tek kuruş para bırakmam...aynen böyle demiş klaus oğluna...

klaus vw passat arabaya biniyo bu arada...araba 2004 model !!... dedim, çeksene lan altına şöyle güzel bi audi a8 falan...ona da diyo ki, bu daha gidiyo, bozulsun, bikaç model üstündeki passatlardan alacam...3000 euroya tıkır tıkır giden arabalar varken, 80 bin euro bi arabaya bağlanır mı, diyo...vallaha böyle diyo klaus.

cebinde hep 700-800 euro parayla gezer. o bizim bira içtiğimiz yere geldiği zaman hepimiz bayram ederiz "oohhhooo içtiğimiz biralar bedavaya geldi" deriz...hele bi grup var devamlı o birahaneye takılan, adam oraya girince resmen alkışlayıp tezahürat yaparlar "klaus..bizim babamız..bizim herşeyimiz..." falan diye...

daha dün teleffon etti bana, "paganviodio, gel sana bi bira ısmarlayayım" dedi...dün işim vardı, gidemedim.

ama var ya, 10 euro para iste, borç olarak, parayı verir, ama ne zaman vereceksin, diye sorar, ve o gün geldiğinde "n´oldu bizim 10 euro?" der...yemek ısmarlamaz...ama bütün bardakilere, bütün içkiler benden, dediği çok olmuştur.

demem o ki, türkiye´nin başına klaus benzeri bir adam gelmedikçe türkiye götünü yerden kaldıramaz.
izlerken utandığım "reklam".
mercedes'in marka değerini düşürmüştür.